Konec volného Napsteru - začíná blokování skladeb

  0:05aktualizováno  0:05
Nastává konec neomezeného přístupu k MP3 souborům. Napster před soudem oznámil, že od tohoto týdne začne filtrovat skladby chráněné copyrightem a zamezí dalšímu šíření všech takto označených MP3 souborů ve své síti.

Hvězdná doba Napsteru a neomezený přístup k jakýmkoliv hudebním souborům končí. Napster nebude dále umožňovat volné kopírování všech souborů. Po předběžně oznámeném zavedení placených služeb nyní nouze naučila Napster filtrovat skladby. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat poslední manévr Napsteru. V pátek Napster oznámil na slyšení před federálním soudem, že během týdne zavede do svého systému pro výměnu MP3 souborů přes internet filtrování skladeb chráněných copyrightem.

Po neúspěchu u odvolacího soudu a nevyslyšení finančních nabídek Napsteru ze strany hudebního průmyslu přistoupili jeho zástupci ke kroku, kterým chtějí zabránit opatřením, která by mohla vést k soudnímu zastavení systému. Federální soud musí vydat nové rozhodnutí podle pokynů soudu odvolacího. Napster proto nyní sám přistoupil na možnost filtrovat skladby ve své síti. Přitom ještě nedávno prohlašoval implementaci takové technologie za zcela neuskutečnitelnou.

Napster hodlá zavést "screening" prakticky okamžitě již během tohoto týdne, aby mohl argumentovat tímto faktem před federálním soudem, kam se celý případ vrací, a zachovat svou službu v chodu. Podle právního zástupce Napsteru Davida Boiese bude filtrovací systém blokovat přístup k jednomu miliónu hudebních souborů, podrobnosti o počtu titulů však nebyly sděleny. Nahrávací průmysl již dodal Napsteru seznam 5600 skladeb, které chce blokovat. Celkové množství skladeb k nimž chce zabránit přístup je však mnohem větší a zahrnuje i ještě nevydané nahrávky.

Technologie, kterou chce Napster zavést, bude podle prohlášení jeho představitelů dostatečně inteligentní, aby zamezila hledání různých variací názvů (např. "Bing's Christmas"' pro "White Christmas" od Binga Crosbyho) a odhalila i nesprávné názvy (např. "Metalica" místo "Metallica"). Uvidíme, zda systém bude chytřejší než vynalézaví uživatelé, kteří našli i způsob, jak přenášet přes Napster i jiné než MP3 soubory (Wrapster). V případě, že systém bude opravdu účinný, není pochyby, že dosavadní uživatelé přejdou k nezávislým serverům nebo jiným programům pro sdílení souborů. Žádný z nich však zřejmě nikdy nedosáhne velikosti dnešního Napsteru.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...Najdete na iDNES.cz