Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec zmenšování: vědci vyrobili nejmenší tranzistor z jediného atomu

aktualizováno 
Australským vědcům se povedlo vytvořit fungující tranzistor z atomu fosforu. Doufají, že tak o osm let předběhli Moorův zákon a ukázali cestu budoucím kvantovým počítačům.

Tranzistor z jednoho atomu fosforu | foto: UNSW

Zprávy o dosud nejmenším tranzistoru se objevují s železnou pravidelností už desítky let. Tým vědců z australských univerzit však zřejmě napsal poslední kapitolu zmenšování tranzistorů. Pod velikost jednoho atomu se totiž zřejmě už nikdo nedostane.

Tranzistor o velikost 0,1 nanometru je zatím výrazně limitován. Funguje jen, pokud se chladí tekutým dusíkem (tj. na -196 stupňů Celsia). Při větší teplotě se elektrony pohybují mimo dráhy jim vytyčené a tranzistor ztrácí funkčnost.

Tranzistor z jediného atomu fosforu (uprostřed) umístěném na křemíkovém

Tranzistor z jediného atomu fosforu (uprostřed) umístěném na křemíkovém krystalu (model)

Nejde zdaleka o první projekt operující s jednotlivými atomy. Ostatně právě tým z finské Helsinské technické univerzity, Univerzity v Novém Jižním Walesu a Univerzity v Melbourne oznámil jednoatomový tranzistor již před dvěma lety. Dosud se ale jednalo vždy spíše o náhodu. Teprve nyní ale vědci v magazínu Nature Nanotechnology popsali zařízení, které dokáže jednotlivé atomy umísťovat s dostatečnou jistotou a přesností. A může v budoucnu vést k sestavení fungujícího zařízení na bázi těchto nanosoučástek.

Cesta ke kvantovému počítači? Možná, zatím je brzo

"Na projektu jsme začali pracovat asi před deseti lety," uvedla Michelle Simmonsová z Univerzity v Novém Jižním Walesu. Podle ní je práce především příspěvkem budoucnosti počítačů než aktuálně použitelnou technologií. Podle Moorova zákonu o zrychlování výkonu procesorů by se velikost tranzistoru měla na jeden atom smrsknout až v roce 2020. Gerhard Klimeck z Univerzity v Purdee dodává: "Pro mne je toto limit Moorova zákona. Menší už to být nemůže."

Tranzistor z jednoho atomu fosforu

Tranzistor z jednoho atomu fosforu je miniaturní, zařízení na jeho výrobu ne.

Zdroje:

Přestože jde o funkční tranzistor, který by teoreticky umožňoval vytvoření kvantového počítače, vědci zatím nechtějí vzbuzovat plané naděje. "Ačkoli naše výsledky představují významný milník ve škálovatelnosti počítačů na bázi křemíku, neodpověděli jsme na otázku, zda jsou kvantové počítače vůbec možné," upozorňuje Simmonsová.

"Ta odpověď totiž záleží na tom, zda dokážeme udržet pod kontrolou velké množství kvantových bitů (qubitů). Námi vyvinutá technologie je potenciálně škálovatelná za použití standardních materiálů, ale na dosažení cíle bude potřeba více času."

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Češi a technologie: muži jsou optimističtější, bojí se umělé inteligence

Jak Češi vnímají budoucnost technologií?

Jak se Češi staví k moderním technologiím? Jaké mají sny a čeho se naopak obávají? Pražský technologický festival...

Svérázný plán na záchranu Antarktidy. Vědci navrhují podmořské zdi

Masiv Mount Vinson v Antarktidě.

Tým vědců přišel se zajímavou studií: zpomalit tání antarktických ledovců stavbou podmořských mohyl či valů. Zdůrazňují...

O krok blíže k empatickému počítači. Jak dokáže luštit lidské emoce?

O krok blíže dokonalému humanoidovi vnímajícímu emoce

Vědci z univerzity MIT roky pracují na softwaru, který dokáže rozpoznat lidské emoce. Přesněji, zda jsou pozitivní,...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz