Krátké zprávy

Konečně víme, jak vzniká „vibrační kopřivka“

  • 2

Alergie můžete chytit na všechno možné, ale o alergii na vibrace asi většina ze čtenářů (i autor) dnes uslyší poprvé. Údajně se jedná o velmi, velmi vzácnou poruchu, kterou zřejmě trpí velmi malé množství lidí, ale bude zřejmě dosti nepříjemná. Tření kůže (třeba oblečení o kůži při cvičení či při sušení ručníkem) u nich vyvolává vyrážku, bolesti hlavy, někdy i kovovou pachuť v ústech.

Podle zkušeností lékařů je „vibrační kopřivka“ dědičná, protože se vyskytuje jen v některých rodinách (byť postiženi jí nebývají všichni členové rodiny). Co přesně ji způsobuje, zjistila nyní skupina vědců publikujících v New England Journal of Medicine: za nevšední alergii může malá záměna „písmen“ DNA v genu nazývaném ADGRE2 (někdy také EMR2).

Podle zmiňovaného genu se v buňkách staví bílkovina na povrchu tzv. žírných buněk (mastocytů), které jsou důležitou součástí imunitního systému a mimo jiné v sobě nesou i váčky s histaminem - a to je látka, jejíž vypouštění vede u alergiků ke vzniku kopřivky. Pokusy s žírnými buňkami alergiků ukázaly, že malá změna v DNA genu ADGRE2 učinila bílkoviny na povrchu váčku s histaminem zřejmě jednoduše náchylnější k mechanickému postižení - jednoduše snáz prasknou, a na místě otěru pak vypukne bouřlivá a zcela zbytečná imunitní reakce.