Konkurent Intelu v roce 2003? VIA a Antar

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě nejsou notebooky s novým Centrino procesorem Intelu ani na trhu a VIA už má řešení, kterého se Intel musí bát. Bude levné, zřejmě i výkonné a nabízet bude totéž co Intel. VIA proráží cestu pro kompletní notebooky za dvacet tisíc Kč. Konečně! Najde na tuto hrozbu Intel odpověď?

Největší notebooková konkurence Intelu v roce 2003? VIA!

Kdo by si tipnul AMD a jeho Athlon XP mobilní procesory jako úhlavní a nejtěžší současnou konkurenci Intelu, určitě by se nezmýlil. Nicméně, Intel ovládá 90 procent trhu a AMD sotva pár zbylých pár procent, a ač se snaží, zatím to nevypadá dobře. Známky uvedení Opteronu a 64bitového Athlonu jsou sice stále častější, nicméně finální termín zatím není a ceny budou jistě vysoké. A mobilní verze? Nenechte se vysmát, zatím ani náznak řešení.

Intel tak získal čas dostavět svá řešení pro notebooky, které děsí kdekoho. Krom Intelu. Výrobci bezdrátových Wireless LAN čipů a karet si dělají starosti, protože intelovská sada má podporu integrovanou již rovnou uvnitř. Podobně jsou na tom výrobci grafik a především integrovaných sad. Kdo si vzpomíná na i830MG nebo má to štěstí mít ji v notebooku, ví, že nejde o graficky nijak extravýkonný čip, ale ve své třídě levných, integrovaných řešení pro Pentium III byl špičkou.

A když se vezme v úvahu, že Intel zde neprodává čipovou sadu, nebo procesor, nebo bezdrátový adaptér samostatně, ale všechno v jednom balíku, je jasné, komu všemu hrozí ztráta obchodů nebo zajití na úbytě. AMD je pouze jeden z ohrožených a soudě podle nepříliš nadšené reakce, respektive pouze vágních oznámení ohledně mobilního Athlonu 64, zatím vyčkávají, co se z Banias platformy vyvine.

Zato ATI a nVidia jsou si útoku na svou oblast vědomy a stejně tak zmínění výrobci bezdrátových čipů - Banias je může připravit o chleba všechny. Možná nebude tak výkonný jako samostatná řešení, ale spočteno dohromady - a především s podporou všech velkých zákazníků Intelu - Banias může být poslední hřebíček do rakve mobilních nadějí ostatních výrobců.

VIA plánuje své vlastní "Centrino"

"Antar" se bude jmenovat nová integrovaná platforma, která se má přímo postavit intelovskému Centrinu (tržní název pro dřívější intelovské kódové označení Banias). VIA je prakticky jediná společnost, která má pohromadě všechny kousky technologie, aby byla schopna jedním uceleným integrovaným produktem konkurovat takové stohlavé bestii, jakou se Centrino ostatním jeví.

Problémem je však stejně jako u původního projektu Banias získat bližší informace. Takže zatím si můžeme poskládat mozaiku, co víme o VIA technologiích, které by mohly být použity v Antar jádru notebooku.

VIA disponuje vývojovým týmem, který vyvíjí pomalé, ale velmi úsporné a chladné procesory na bázi Centaur Cyrix technologie (vzpomínáte na Cyrix 6x86?). Jejich prodejní úspěch byl zatím zanedbatelný, protože Intel jej při podstatně vyšší spotřebě prostě převálcoval výkonem. V noteboocích se však hraje podle jiných pravidel, ne maximálního, ale dostatečného výkonu - a výdrže. Takže procesorové jádro by ještě mohlo dojít svého užití.

V portfoliu VIA je pochopitelně úspěšná divize čipových sad, VIA zde může plně konkurovat Intelu a její vývojářské kapacity jsou dostatečné, aby si poradila i s tak vysoce integrovanými řešeními, jako je obdoba Centrina - konec konců, právě levné integrované sady jsou výsadou Taiwanců a v zásadě by nový Antar neměl být nic jiného. Jenom rozšířený o procesor a pár dalších drobností.

Jednou z těch drobností je grafická karta. Vzpomínáte na detaily, které prosakují na povrch o nové grafice DeltaChrome, jež by měla konkurovat jako první dostupná grafika s hardwarovou DirectX 9 podporou, a to i v noteboocích? Naše sázka je, že integrace takového děla by zabrala čas a ten VIA nemá, pokud chce zastihnout Intel při nástupu Centrina na trh, ne v plném marši. Nicméně, pokud využije alespoň části tohoto know-how, může vzniknout integrovaná sada s velmi zajímavou grafickou částí.

Velkou neznámou zůstává podpora bezdrátových technologií. Přinejmenším v nejlevnějších řešeních se pro začátek bez Wireless LAN obejdeme a mezitím zlevní i externí části těchto čipů, které se začínají masově prosazovat. Takže v chybějící WLAN bychom problém neviděli. A vše ostatní již VIA ve svých sadách má a podporuje - síť, modem, případně FireWire či USB 2.0...

Rychlost otázkou

Ústřední otázkou zůstává použití C3 jádra procesoru. Pokud jej VIA výrazně nevylepšila, bude mít výkon na úrovni pomalejších Pentií III cca kolem 800 MHz, i při startovním taktu 900 MHz. Což stačí na běžnou práci, ale není to zrovna ten svist jako Pentium III 1,333 Ghz nebo Pentium 4-M na 2,0.

Jenže, paradoxně, tady by VIA mohla porazit Intel na jeho vlastním poli - právě protože Intel tak sází na takt a gigahertze u svých Pentií 4 a mobilních Pentií 4-M, nemůže si dovolit poslat čistě notebookové Centrino do stejné ligy. Etablované, výkonnější Pentia 4 by jej utloukla čepicemi, což by se Intelu pro start nové, čistě mobilní platformy určitě nehodilo.

Je tedy více než dobrý důvod myslet si, že Intel bude u této řady klást důraz na všechny ostatní argumenty (nízká spotřeba, integrované řešení, univerzálnost, dostupnost, miniaturnost...), které však může VIA nabídnout také a v mnoha ohledech lépe.

Takže Antar, který má být cca o třetinu (standardně) oproti Intelu levnější, by měl již ušlapanou cestičku na trh. Intel by se postaral o reklamu především mobilní platformě, a VIA by ji pak dodávala, za levněji. Intel by alespoň zpočátku váhal s nasazením porovnání výkonu, v němž Centrino i přes startovní takt kolem 1,5 GHz také nebude nejsilnější v kramflecích, a VIA by se mohla uchytit jako alternativní dodavatel skutečně mobilních, levných řešení pro běžné uživatelské notebooky.

Naše přání? Čistá utopie...

...kdyby se místo VIA C3 mohlo do Antaru dát jádro Athlonu XP (nebo Athlonu 64 - utopie na druhou) a okořenit tuto kombinaci DeltaChrome grafikou, Intel Centrino by se zřejmě velmi rychle octlo na výspě dějin - a pak v jejich propadlišti. Jenže k tomu určitě nedojde, spíše máme obavu, že VIA se pokusí o průlom, prodá pár notebooků s exotickou sadou, Intel mezitím vycítí nebezpečí, zvedne takt a i při nižším výkonu "ujede" nebezpečné konkurenci, tak jako ujela Pentia 4 stolním Athlonům. Pravděpodobně již koncem tohoto roku by měla i mobilní Centrina běžet na dvou gigahertzích, což může být pro jádro VIA produktu nepřekonatelný problém - už velmi dlouho jim trvalo, vymáčknout ze zastarávající architektury alespoň 1 GHz. Takže držíme palce VIA koncernu, konkurence svědčí trhu. A zároveň VIA dáváme velmi nízké šance – tak 1 ku 20. Snít si budeme o našem utopickém AntarXP D.C.

Ilustrační foto je mini-ITX deska VIA Epia s rozměry 17 x 17 cm, která by mohla být stolním předchůdcem vysoce integrované notebookové platformy na podobné technologii.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Najdete na iDNES.cz