Konkurenti Microsoftu ukázali, že požadavky EU Windows nepoškodí

Konkurenti americké softwarové společnosti Microsoft úřadům Evropské unie názorně předvedli, že pokud by firma vyhověla zvažovaným antimonopolním požadavkům, nemuselo by to její všudypřítomný systém Windows nijak znehodnotit. Vystoupením rivalů Microsoftu skončilo v Bruselu třídenní slyšení, týkající se zneužívání dominantní pozice Microsoftu.

Konkurenti americké softwarové společnosti Microsoft úřadům Evropské unie názorně předvedli, že pokud by firma vyhověla zvažovaným antimonopolním požadavkům, nemuselo by to její všudypřítomný systém Windows nijak znehodnotit. Vystoupením rivalů Microsoftu skončilo v Bruselu třídenní slyšení, týkající se zneužívání dominantní pozice Microsoftu.

Microsoft se předtím dva dny snažil prokázat, že obvinění ze zneužívání dominantní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů k ovládnutí jiných trhů nemají valného opodstatnění. Tvrdil přitom, že pokud bude muset splnit požadavek Evropské komise a přepracovat operační systém Windows, bude to mít nepříznivý dopad na spotřebitele. Ti by tak údajně dostali jen okleštěnou a méně kvalitní verzi systému.

Softwarová firma RealNetworks však předvedla pracovní verzi "Windows XP Embedded", kterou Microsoft odmítá prodávat. Na ní úředníkům EU prakticky předvedla, že Windows mohou zrovna tak dobře fungovat bez zabudovaného multimediálního přehrávače Windows Media Player, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Komise EU požaduje právě to, aby Microsoft přestal dodávat operační systém Windows se zakomponovaným přehrávačem.

RealNetworks rovněž vyvrátila čísla Microsoftu, podle nichž řada počítačových výrobců vybavuje počítače konkurenčním přehrávačem RealPlayer. RealNetworks uvedla, že argumenty a taktika Microsoftu proti této firmě jsou stejné jako jeho postup, z 90. let, použitý k likvidaci konkurenčního internetového programu Navigator firmy Netscape a prosazení svého Internet Explorer.

Americké soudy v kauze Netscape došly k závěru, že Microsoft se provinil porušováním antimonopolních zákonů. Microsoftu se však později podařilo dojednat s vládou smírnou mimosoudní dohodu.

Konkurenti Microsoftu vyzvali EU, aby zaujala vůči softwarovému kolosu zásadovější přístup než Washington a odmítla návrhy na urovnání. "Jedinou cestou k vyrovnání by bylo, a pokládám to za nepravděpodobný a strašný výsledek, kdyby EU kapitulovala stejně jako USA," řekl novinářům po čtvrtečním vystoupení před komisí prezident Asociace počítačového a telekomunikačního odvětví Ed Black.

Kromě RealNetworks dnes vystoupili také zástupci firmy Sun Microsystems. Ta v celé kauze sehrála podstatnou roli, protože zhruba před pěti lety si na Microsoft stěžovala Evropské komisi. "Sun je velmi ráda, že měla možnost předložit svůj pohled na věc," uvedl právní zástupce firmy Michael Reynolds.

Třídenní maratón žádné konkrétní výsledky nepřinesl. Předsedající slyšení nyní pošle své hodnocení celé akce komisaři pro hospodářskou soutěž Mariu Montimu, který je použije k rozhodování o sporu. Exekutiva EU by o celé věci měla rozhodnout do konce prvního pololetí příštího roku. Microsoftu hrozí, že by mohl dostat pokutu až 3,2 miliardy dolarů.

Komise viní Microsoft z toho, že se díky svému téměř úplnému monopolu v operačních systémech PC snaží získat neúměrný vliv také na rostoucím trhu multimediálních přehrávačů. Svůj vliv rovněž začíná zneužívat i na trhu některých serverů. Brusel proto kromě pokuty zvažuje, že nařídí firmě odstranit z Windows multimediální přehrávač a donutí ji sdělit konkurentům, jak by jejich servery mohly na Windows fungovat lépe.

Zdroj: ČTK