Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kontroverzní kampaň: použili bezdomovce jako chodící routery wi-fi

  22:23aktualizováno  22:23
Chodící vysílače wi-fi přivítaly návštěvníky konference SXSW Interactive v Texasu. Zatímco organizátor kampaně "Homeless Hotspot" ji označuje za integrační charitativní akci, kritici poukazují na dvojí využívání bezdomovců bez jakéhokoli hlubšího kontextu.

Projekt firmy BBH, dát bezdomovcům možnost přivydělat si nabízením wi-fi signálu, vzbudil na tech konferenci značné kontroverze.

Mezinárodní marketingová společnost BBH na technologické konferenci South by Southwest v americkém Austinu narazila s nápadem udělat z bezdomovců přístupové body k bezdrátovému internetu. Kritici projektu většinou namítali, že firma zneužívá lidi bez přístřeší a že je její projekt uvádí do rozpaků. BBH nicméně podle úterního vydání listu The New York Times uvedla, že pouze chtěla upozornit na situaci bezdomovců.

Firma v Austinu do své akce zapojila 13 dobrovolníků z místního útulku pro bezdomovce. Vybavila je zařízením pro mobilní připojení k internetu, vizitkami a tričky, na nichž byla informace o tom, jak se jmenují a že slouží jako přípojný bod. BBH svým "bezdrátovým bezdomovcům" platila 20 dolarů za den. Další peníze mohli získat z darů od lidí, kteří se přes ně připojili.

Reakce na projekt ale nebyly příliš příznivé. Tim Carmody z magazínu Wired ho označil za problematický a jako "něco z temně satirické dystopické sci-fi". Vadí mu zejména dvojí využívání bezdomovců: jako hotspot návštěvníky a jako mediální událost agenturou BBH. Bezdomovci navíc nedostali žádnou příležitost se aktivně zapojit, jako tomu bylo v předchozí akci BBH s bezdomovci.

Návštěvníci konference si z akce dělali legraci, když například v komentářích na blogu firmy BBH psali, že jejich přístupový bod se neustále toulá někam mimo dosah, a kazí mi tak obchodování na burze.

Firma se hájila tím, že bezdomovce nijak nezneužívá a že chtěla upozornit na jejich osud. Inspiroval ji podobný projekt, kdy bezdomovci prodávají noviny. "Považovali jsme to za prostředek, jak zvýšit povědomí (o jejich situaci) tím, že jsme jim dali možnost zapojit se do většinové společnosti a mluvit s lidmi," uvedl Saneel Raida z BBH.

Negativní reakce překvapily i Mitchella Gibbse, který je ředitelem útulku Front Steps, odkud pochází bezdomovci účastnící se projektu. Akce podle něj vzbudila v bezdomovcích podnikavý duch. "Je to prostě pracovní příležitost nezávisle na tom, kdo ji nabízí," podotkl. S projektem neměli problém ani bezdomovci. "Každý si myslí, že je to tvrdý chleba. Mně to tak ale nepřipadá. Rád mluvím s lidmi a je to práce. Poctivá práce i mzda," řekl jeden z nich.

Kritici akce ale také upozorňovali na to, že zvýraznila propast mezi bezdomovci a lidmi žijícími v internetové bublině. Podle nich přitom její tvůrci dělali, jako kdyby tato propast neexistovala. "Už teď si lidé myslí, že internetová komunita je tak zabraná sama do sebe, že nevnímá vnější svět," podotkl Adam Hanft z poradenské marketingové firmy Hanft Projects.

Pod názvem South by Southwest se v texaském Austinu pravidelně na jaře koná sled technologických konferencí a hudebního a filmového festivalu. Předloni se akce zúčastnila i česká kapela Please the Trees.

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Jak funguje parní raketa, která má dokázat, že je Země placatá

Američan Mike Hughes a jeho vlastnoručně vyrobená raketa (6. března 2018)

V noci na neděli v Mohavské poušti vyletěla do vzduchu parní raketa Mikea Hughese. Byť údajný důvod jeho startu byl...

Bál se druhý pilot promluvit? Proč Sověti sestřelili let KAL 902

Letoun KAL 902 na hladině zamrzlého jezera

(2. díl) Před 40 lety sovětští stíhači sestřelili let korejských aerolinek KAL 902, který zabloudil nad sovětské území....

Najdete na iDNES.cz