Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kontroverzní kampaň: použili bezdomovce jako chodící routery wi-fi

  22:23aktualizováno  22:23
Chodící vysílače wi-fi přivítaly návštěvníky konference SXSW Interactive v Texasu. Zatímco organizátor kampaně "Homeless Hotspot" ji označuje za integrační charitativní akci, kritici poukazují na dvojí využívání bezdomovců bez jakéhokoli hlubšího kontextu.

Projekt firmy BBH, dát bezdomovcům možnost přivydělat si nabízením wi-fi signálu, vzbudil na tech konferenci značné kontroverze.

Mezinárodní marketingová společnost BBH na technologické konferenci South by Southwest v americkém Austinu narazila s nápadem udělat z bezdomovců přístupové body k bezdrátovému internetu. Kritici projektu většinou namítali, že firma zneužívá lidi bez přístřeší a že je její projekt uvádí do rozpaků. BBH nicméně podle úterního vydání listu The New York Times uvedla, že pouze chtěla upozornit na situaci bezdomovců.

Firma v Austinu do své akce zapojila 13 dobrovolníků z místního útulku pro bezdomovce. Vybavila je zařízením pro mobilní připojení k internetu, vizitkami a tričky, na nichž byla informace o tom, jak se jmenují a že slouží jako přípojný bod. BBH svým "bezdrátovým bezdomovcům" platila 20 dolarů za den. Další peníze mohli získat z darů od lidí, kteří se přes ně připojili.

Reakce na projekt ale nebyly příliš příznivé. Tim Carmody z magazínu Wired ho označil za problematický a jako "něco z temně satirické dystopické sci-fi". Vadí mu zejména dvojí využívání bezdomovců: jako hotspot návštěvníky a jako mediální událost agenturou BBH. Bezdomovci navíc nedostali žádnou příležitost se aktivně zapojit, jako tomu bylo v předchozí akci BBH s bezdomovci.

Návštěvníci konference si z akce dělali legraci, když například v komentářích na blogu firmy BBH psali, že jejich přístupový bod se neustále toulá někam mimo dosah, a kazí mi tak obchodování na burze.

Firma se hájila tím, že bezdomovce nijak nezneužívá a že chtěla upozornit na jejich osud. Inspiroval ji podobný projekt, kdy bezdomovci prodávají noviny. "Považovali jsme to za prostředek, jak zvýšit povědomí (o jejich situaci) tím, že jsme jim dali možnost zapojit se do většinové společnosti a mluvit s lidmi," uvedl Saneel Raida z BBH.

Negativní reakce překvapily i Mitchella Gibbse, který je ředitelem útulku Front Steps, odkud pochází bezdomovci účastnící se projektu. Akce podle něj vzbudila v bezdomovcích podnikavý duch. "Je to prostě pracovní příležitost nezávisle na tom, kdo ji nabízí," podotkl. S projektem neměli problém ani bezdomovci. "Každý si myslí, že je to tvrdý chleba. Mně to tak ale nepřipadá. Rád mluvím s lidmi a je to práce. Poctivá práce i mzda," řekl jeden z nich.

Kritici akce ale také upozorňovali na to, že zvýraznila propast mezi bezdomovci a lidmi žijícími v internetové bublině. Podle nich přitom její tvůrci dělali, jako kdyby tato propast neexistovala. "Už teď si lidé myslí, že internetová komunita je tak zabraná sama do sebe, že nevnímá vnější svět," podotkl Adam Hanft z poradenské marketingové firmy Hanft Projects.

Pod názvem South by Southwest se v texaském Austinu pravidelně na jaře koná sled technologických konferencí a hudebního a filmového festivalu. Předloni se akce zúčastnila i česká kapela Please the Trees.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Slavný Hitchcockův efekt zvládne s novým dronem Mavic 2 Zoom každý

DJI Mavic 2

Nový dron Mavic 2 přichází na trh ve variantách Zoom a Pro. Liší se pouze v gimbalu zavěšenými kamerami - jedna nabízí...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

kobalt

Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz