Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Konzerva slaví 200 let, otvírák je mnohem mladší

  • 15
Vynález, který změnil společnost více, než se zdá. Konzerva ale původně nebyla určena pro domácnosti - objednal si ji Napoleon pro svou armádu.

Tehdy vojevůdce, později francouzský císař, vypsal v roce 1795 odměnu 12 tisíc franků tomu, kdo vymyslí způsob, jak dlouhodobě uchovávat potraviny čerstvé. Vedla ho k tomu snaha udržet vojsko bojeschopné. Bez přísunu čerstvého jídla tehdy armády na celém světě velmi trpěly hladem a nemocemi.

A přesně před dvěma stoletími, 15. května 1809, se v dopise francouzskému ministru vnitra přihlásil se svým objevem konzervace potravin Nicholas Appert, pařížský cukrář a kuchař. V lednu 1810 mu pak vyplatil odměnu údajně sám Bonaparte, poté, co se skleněné nádoby osvědčily a uchránily potraviny po celé čtyři měsíce.

Historie konzervy - přečtěte si více

Plechovka, ve které zůstane jídlo čerstvé mnoho měsíců, přinesla ve své době revoluci v zásobování. Nemenší revoluci přinesl vynález otvíráku na konzervy, který si ale dal pěkně na čas. Jak se hladoví lidé do konzervy dobývali předtím?

Konzerva - (c) profimedia.cz

Ano, jako narozeninové datum by se pro konzervu dalo vybrat mnoho jiných dní. Den, kdy byla poprvé vyzkoušena, den, kdy za ni dostal Appert zaplaceno, den, kdy anglický vynález Petera Duranda přinesl konzervy plechové namísto těch skleněných. Ale 15. května je právě dnes a předpokládáme, že se o konzervě bude všude psát.

Zajímavé je, že první plechové konzervy neprovázel také vynález otvíráku. Vojáci, kteří zpočátku patřili mezi nejčastější uživatele, měli vždy po ruce nějakou tu nabroušenou zbraň a farmáři v USA zase kladivo a dláto. Až v roce 1858 přišel Ezra Warner z amerického Connecticutu s jednoduchým nápadem na otvírák - ostří speciálně uzpůsobené pro otevírání konzerv.