Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kopírování slaví 70 let

  • 2
Snaha o ulehčení práce na patentovém úřadě při opisování žádostí o patent vedla k vynálezu zařízení, které to zvádlo automaticky.

Chester Carlson v roce 1934 začal vymýšlet přístroj, který by všechny formuláře dokázal rozmnožit, a ulehčil mu tak nudnou práci. Začal experimentovat s elektrostatickým nábojem a fotovodivými materiály. Po čtyřech letech bylo úsilí mladého Američana korunováno úspěchem - 22. října 1938, před 70 lety, se mu podařilo vytvořit první kopii předlohy.

Svůj vynález Carlson pojmenoval elektrografie. Termín se však příliš neujal a o projekt nebyl až tak velký zájem. Teprve po válce v roce 1947 koupila práva na patent společnost Haloid Company z Rochesteru ve státě New York a produkt i myšlenku dále zdokonalovala. Deset let po objevu elektrografie se prosadil příhodnější název - xerografie, což byla odvozenina z řeckých slov "suché" a "psaní". Metoda započala revoluci v kancelářském kopírování, výrobek pak dostal název xerox.

Záhy byl na trh uveden první xerografický přístroj - model A, který vyráběl jednu kopii každé tři minuty. Firma Haloid v roce 1958 změnila své jméno na Haloid Xerox. Opravdový průlom však nastal až o rok později, kdy byla představena první automatická černobílá kopírka - Xerox 914, jeden z nejúspěšnějších amerických produktů vůbec. Firma se poté přejmenovala do třetice, na nynější Xerox Corporation, a zajistila si práva po celém světě.

Z Carlsona se stal milionář.

Jeho převratný vynález pracoval na principu, jehož základem byl válec pokrytý vrstvičkou elektricky nabitého materiálu citlivého na světlo.

Místa, na něž světlo dopadalo, se stala elektricky vodivými, a naopak neosvětlená místa zůstala nabitá. Na válci tím vznikl neviditelný elektrostatický obraz kopírované předlohy. Jemné černé barvivo, které se na válec rozprášilo, se tak zachytilo pouze v nabitých místech a otáčením válce se posléze přeneslo na obyčejný papír.

Chester Floyd Carlson (1906 - 1968), rodák z amerického Seattlu, trpěl v dětství chudobou, jeho rodina nějaký čas dokonce žila v rozkládající se kůlně. Ve 12 letech se proto rozhodl, že tuto situaci hodlá provždy změnit - nejlepším způsobem podle něj byl vynález něčeho užitečného. Pro získání kvalitního vzdělání se Carlson neváhal zadlužit, ale podařilo se mu získat vysokoškolský diplom ve fyzice. Po studiích nastoupil jako asistent u patentového právníka.

Jeho myšlenky změnily způsob, jakým lidé sdílejí informace, a ve svém důsledku položily základy výdělečnému průmyslového odvětví. Xerografie tvoří technologický základ kopírek, laserových tiskáren i digitálních tiskových strojů, které slouží pro tisk bankovních výpisů, reklamních zásilek, knih, plakátů, účtenek a dalších dokumentů. V roce 1981 byl Carlson in memoriam uveden do americké Národní síně slávy vynálezců.

Kopírky značky Xerox (firma nyní sídlí ve Stamfordu ve státě Connecticut) se v roce 1964 poprvé objevily také v bývalém Československu. Dovážel je podnik zahraničního obchodu Kovo. Potenciální odběratelé však potřebovali povolení ministerstva vnitra, takže klientelu tvořily výhradně orgány státní správy a centrální administrativy. Společnost Xerox Czech Republic byla založena v Praze počátkem roku 1991.