Bigelow Aerospace

Bigelow Aerospace | foto: Bigelow Aerospace

Kosmický nafukovací hotel – realita nebo šílenství?

  • 29
Americký miliardář Robert Bigelow, podnikající v turistickém ruchu, včera učinil první významný krok k uskutečnění svého velkého snu - vybudovat komerční nafukovací kosmickou stanici, která by sloužila jako hotel pro bohaté turisty. Zkušební kosmická sonda Genesis I byla včera úspěšně vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země.

Start, jehož okolnosti byly po dlouhé měsíce utajovány, byl přitom původně plánován již na 16. června, ale z neznámých důvodů byl odložen. Svérázný hoteliér se tedy dočkal až včera, kdy byla testovací sonda vypálena ze sibiřské raketové základny v oblasti Dombarovskaja do výšky 550 km. Na oběžnou dráhu ji dopravila raketa Kosmotras Dněpr, předělaná ruská mezikontinentální balistická raketa. Po úspěšném dosažení plánované výšky se modul nafoukl do plné velikosti 3 x 2,4 m a rozvinul své solární články.

"Máme hlášenu vnitřní teplotu modulu okolo 26 °C a podařilo se nám navázat spojení s palubním GPS, který nám umožní sledovat jeho dráhu," uvádí se na webovém serveru společnosti Bigelow Aerospace, která celý projekt realizuje. "Zahájili jsme komunikace s palubními počítači a očekáváme, že v nejbližších hodinách získáme další informace."

Robert Bigelow,

americký miliardář, majitel řetězce luxusních hotelů Budget Suites of America, jehož snem je vybudovat komerční vesmírnou stanici, která by sloužila jako hotel a vědecká základna.

Do projektu orbitálního hotelu hodlá investovat stovky milionů dolarů. Mimo jiné založil a financuje institut, který se zabývá seriózním výzkumem paranormálních jevů.

Jedničku bude následovat ještě letos dvojka

Sonda bude obíhat kolem Země pravdpěpodobně 5 let (maximálně 7), časem totiž bude ztrácet svoji výšku a nakonec vstoupí do atmosféry, kde zanikne. Další generace těchto kosmických nafukovacích sond již budou mít vlastní, pomocný pohon. Stěny Genesis I jsou zhotoveny z pevného materiálu na bázi uhlíkových vláken navržené tak, aby odolaly jak nárazům mikrometeoritů, tak i kosmického smetí. Na palubě sebou nese 13 kamer, které budou pořizovat fotografie a videosnímky Země i sondy samotné. Start další zkušební sondy Genesis II je plánován ještě letos. Pokud vše dopadne dobře, společnost začne přijímat rezervace od lidí, kteří si budou přát vyslat do kosmu své osobní věci.

Bigelow věří, že se mu podaří vybudovat vesmírný hotel o objemu 330 m3 do konce roku 2012. Zkušební sonda Genesis I je zmenšený model uvažovaného vesmírného hotelu, který je založen na opuštěném projektu NASA vesmírné nafukovací stanice TransHab. Hotel nebude postaven z běžných materiálů, ale bude jej tvořit nafukovací plášť, uzavřený do nosné konstrukce. Ale i v případě úspěšné výstavby funkčního kosmického hotelu, bude mít Bigelow před sebou stále jeden zásadní problém - vhodný dopravní prostředek pro přepravu lidí. Proto také jeho společnost Bigelow Aerospace vypsala prémii 50 milionu dolarů tomu, kdo postaví raketu, která by vynesla hosty do jeho spacehotelu, přičemž celý projekt musí být financován výhradně ze soukromých zdrojů.

Vesmír pro turisty

Bigelow Aerospace je dosud jedinou společností, která plánuje provozování hotelu přímo v kosmu. Další společnosti zabývající se kosmickou turistikou, jako jsou například Virgin Galactic nebo Blue Origin, se prozatím zaměřují na lety vesmírných turistů na pokraji kosmického prostoru, ale ne na oběžné dráze. Robert Bigelow dále doufá, že roztažitelné konstrukce by mohly být použity nejen jako hotely, nýbrž též jako laboratoře umístěné na nízkých oběžných drahách kolem Země či na povrchu Měsíce.

"Prozatím velké letecké a kosmické firmy životaschopný business ve vesmírné turistice nevidí," říká analytik Paul Nisbet z JSA Research. "Ale to se může rychle změnit, jen když někdo ukáže, že se na tom dají vydělat peníze."

 

Zdroj: New Scientist, www.bigelowaerospace.com