Nanodružice Chasqui I, kterou vyrobili inženýři v Peru, váží asi kilogram. Vybavena je dvojicí kamer - běžnou a infračervenou -, které budou posílat obrázky přímo do řícího střediska na Zemi. | foto: AP

Kosmonauti u ISS vypustili ručně peruánskou družici na snímání Země

  • 5
Ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev umístili u Mezinárodní vesmírné stanice na oběžnou dráhu miniaturní družici určenou k pořizování fotografií Země. Dvě kamery z ní budou posílat obrázky přímo do řídícího střediska na Zemi.

Artěmjev krátce po výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ručně vypustil zhruba kilogram vážící nanodružici vyrobenou peruánskými inženýry. V rámci rozvoje satelitních technologií v této jihoamerické zemi je družice Chasqui I vybavena dvojicí kamer - běžnou a infračervenou. Satelit je poháněn pomocí solární energie.

Během výstupu trvajícího pět hodin a 11 minut Rusové také instalovali nové vybavení do experimentálních laboratoří připojených k orbitálnímu komplexu. Pokusná sada vytvořená Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) má provést dvě astrobiologické studie a mimo jiné vyzkoumat, jaké organismy jsou schopny přežívat v extrémních podmínkách. Zároveň odebrali vzorky z dalších v současnosti probíhajících experimentů.

Kosmonauti rovněž přimontovali nový držák k anténě komunikačního systému stanice, kterou k povrchu ISS umístili v červnu.

Posádku ISS v současnosti tvoří vedle zmíněné dvojice další Rus Maxim Surajev, Američané Steve Swanson a Reid Wiseman a astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Němec Alexander Gerst.

,