Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kosmonauty z Discovery zlobí starý solární panel

  11:52aktualizováno  11:52
Také druhý výstup posádky raketoplánu Discovery do vesmíru byl úspěšný. Posádce se podařilo přepojit elektrická vedení na vnějším plášti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na nový energetický zdroj. Jen se starými solárními panely si zatím neporadila.

Výstup do vesmíru v rámci mise na dokončení stanice ISS | foto: NASA

Astronauti Robert Curbeam z USA a Christer Fuglesangem ze Švédska zahájili výstup ve čtvrtek ve 20:41 SEČ a byli se svými úkoly hotovi přibližně po pěti hodinách, tedy rychleji, než NASA předpokládala. Všechna elektrická propojení fungují, konstatovalo po ukončení výstupu pozemní středisko v americkém Houstonu.

"Jde o jednu ze stěžejních etap v budování stanice," zdůraznil představitel pozemního střediska mise John Carry. Vysvětlil, že se posílí zásobování elektrickou energií, což umožní zvýšit počet osob na ISS. Ten je dosud omezen na tři. Umožní to také připojit nové moduly, především laboratoře Columbus z Evropy a Kibo z Japonska. 

NASA sleduje výstupy posádky Discovery s velkým napětím. Tuto operaci plánoval úřad provést již v roce 2003. Po nehodě raketoplánu Columbia však byla možná až nyní. Inženýři NASA se obávali toho, jak nejméně tři roky staré zařízení na přepojení zareaguje.

Astronauti během druhého výstupu také aktivovali část systému teplotní kontroly stanice a přemístili pracovní plošinu používanou pro ukládání nástrojů při práci ve volném prostoru.

Raketoplán Discovery

Přepojování elektrického systému ISS má v sobotu dokončit během třetího výstupu kosmonaut Curbeam s americkou kolegyní Sunitou Williamsovou.

Třetí směna vně stanice by měla být poslední, NASA nicméně uvažuje ještě o čtvrtém výstupu, při němž by astronauti manuálně složili jedno ze dvou křídel starých solárních panelů. Posádka se o jeho zatažení pokoušela dálkovým ovládáním v noci na čtvrtek, ale podařilo se jí to jen částečně, neboť šest let staré zařízení se po několika minutách zablokovalo.

Staré panely mají udělat prostor novým, jež na ISS nainstalovala v září posádka raketoplánu Atlantis. Třebaže se zasouvací manévr podařil jen z části, již nyní se může nový energetický zdroj natáčet ke Slunci, aby byl schopen zachytit dostatek slunečních paprsků. Nasměrování umožňuje hliníkové rameno, které Curbeam s Fuglesangem nainstalovali už v noci na středu - více zde. 

Zapojení nových solárních kolektorů je dalším krokem k dokončení stanice, které NASA plánuje s ruskými a dalšími evropskými partnery do roku 2010, kdy vyprší životnost amerických raketoplánů. Do té doby by se jimi mělo ke komplexu vydat ještě nejméně 14 misí. Příště má raketoplán vyrazit k ISS na jaře 2007. Mezinárodní stanice se má stát nezbytným předsunutým postem pro mise s lidskou posádkou k Marsu a dále.

První výstup byl bez problémů

Dva astronauti z raketoplánu Discovery, který v pondělí večer SEČ úspěšně zakotvil u ISS, uskutečnili první ze tří plánovaných výstupů do kosmického prostoru v noci na středu. - více zde

Během více než šestihodinového pobytu ve volném prostoru splnili podle řídícího střediska bez problémů všechny úkoly. Jedním z hlavních bylo připevnit k ISS dvoutunový hliníkový díl, který Discovery k ISS dopravil.

Současná dvanáctidenní mise Discovery má skončit přistáním sedmičlenné posádky 21. prosince na Floridě.

Autoři: , ,Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Remek startoval před 40 lety i s vrtačkou, mohl být vesmírným zubařem

Z kosmodromu Bajkonur byla 2. března 1978 vypuštěna do vesmíru kosmická loď...

Československo bylo třetí zemí na světě po SSSR a USA, která měla svého kosmonauta. Vladimír Remek odstartoval na téměř...

Úspěšný start. Obrázky od zavražděného chlapce z Terezína míří na ISS

Raketa Sojuz MS-08 při startu 21.3.2018 v 18:45 z kosmodromu Bajkonur. Na...

K ISS se dnes vydala nová posádka. Mimo jiné s sebou veze i kopii kresby, kterou vytvořil čtrnáctiletý vězeň...

První „mimozemský“ asteroid nejspíše přiletěl ze soustavy se dvěma slunci

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

Astronomové našli domovskou soustavu asteroidu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua.

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz