Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kostky sloužily ke hře i věštění. Kdy se zrodilo sedmičkové uspořádání?

Hra v kostky nemusí být jen o náhodě. Zvlášť když zasednete k hazardní partii vybaveni setem římských kostek. Jak se liší od těch, s nimiž hrajeme dnes?

Kostky z římské doby | foto: Jelmer W Eerkens

Kalifornští badatelé podrobili staré hrací kostky z archeologických nalezišť analýze a dospěli ke zjištění, že dříve lidé nevěřili na matematickou pravděpodobnost tolik jako spíš na vůli bohů a nadpřirozené síly ovlivňující výsledek každého hodu.

Hrací kostky jsou vynálezem starým skoro jako hazard sám. Jejich objev připisuje jindy tak neomylný historik Sofokles legendárnímu Palamédovi, jenž si s nimi údajně měl krátit čas během obléhání Tróji. Současní archeologové se svým starořeckým kolegou z branže protentokrát nesouhlasí. Neuměle vyvedené hrací kostky bývají nacházeny i v hrobech datovaných k roku 3 000 let př. n. l., a k vidění jsou tyto artefakty na nalezištích v povodí Indu, zrovna jako na území někdejší Mezopotámie. 

Jedny z designových předchůdců dnes tak oblíbeného doplňku společenských her, prvotní proto-kostky, je třeba hledat v ohlazených obratlích zvířat, kloubních článcích a záprstních kůstkách, které svým tvarem dokonale vyhovovaly patřičnému použití. Jakému?

Evoluce kostek v kostce

Pro někoho možná překvapivě jím bylo to samé, k čemu kostky využíváme nyní. K projevení náhody. Ať už jste kůstky lovili naběračkou z bublajícího kotle, vytřásli je z míšku anebo vymetli ze sevřené dlaně na bronzový tác, dávali jste tím prostor bohům vyjevit vůli. To oni všemohoucí jistě svou nezměrnou silou ovlivnili osud a stanovili jejich pořadí, pozici, rozmístění. Na tom, že prapůvodní využití kůstek-kostek sloužilo ke zjevení věšteb, se dnes odborníci shodnou. Potíže mají s přesným stanovením doby, kdy lidé začali poprvé ony kůstky upravovat a zdobit na povrchu nejrůznějšími symboly, aby snad výklad proroctví učinili přístupnější širšímu publiku. Naleziště ze Skara Brae vydávají svědectví o „věšteckých“ kostkách už z roku 3100 př. n. l., zatímco v Číně jsou první popsané kostky o nejisté funkci datovány až k roku 600 př. n. l.

Dál už je to prosté. Od vrhu s výsledkem, který má předpovědět vaši budoucnost, není nikdy daleko k prvnímu pokusu zvrátit osud. A v praxi vyzkoušet, jestli by druhý těmi samými hod kostkami, jak jinak než čirou náhodou, nepřinesl lepší výsledek. Na to, jak dobrý nebo špatný bude příští hod, kolik budete mít napodruhé štěstí, se dá z pozice házejícího i nezúčastněného pozorovatele docela dobře sázet. Je to svým způsobem napínavé, protože o výsledku přeci jen nerozhodujete vy sami, ale náhoda sama. Svým způsobem je tedy házet kostkami vlastně podobné jako komunikovat s bohy. Navíc jejich odpověď, reakci, získáváte okamžitě s každým dalším hodem. Je v tom pestrost změny, adrenalin. Nic hříšného: o všem rozhoduje náhoda a bohové. Nikoliv vy, vy jste v tom nevinně. Nositelem osudového verdiktu je kostka.

Šest stěn je univerzální klasika

V takovém uspořádání není těžké si představit evoluci od věštby ke hře, i k prvním sázkám na výsledek. Praktické formě hazardu, který je o to přitažlivější, že si jej jako zábavu můžete v podobě pár kostek nosit všude s sebou a hrát s přáteli i dočista neznámými lidmi. Je tu jedna nepříjemná maličkost: každá hra má svá pravidla. A pokud jsou moc složitá na vysvětlování, zábava a chuť hrát se vytrácí. I proto má většina prvních hazardních her z kostek velmi intuitivní charakter, jako „hoď na vícero kostkách stejné barvy/symboly“ nebo „kdo hodí víc, vyhrává“. Což už zřetelně postihuje kostky pravidelných tvarů, hranaté, označené jednoduchými symboly nebo číselnými znaky.

Nebudeme si to kazit různostěnnými kostkami. Ano, původní římské „kostky“ tali měly čtyři stěny, byly to trojboké jehlany. A v Egyptě 2. století př. n. l. se nebáli ani ikosaedrových kostek dvacetistěnných. Nicméně univerzální klasikou východního i západního světa byl hexahedron, šestistěn. Klasická hrací kostka byla vyrobená z kosti, dřeva, slonoviny (bronzu, achátu, jílu, paroží, křišťálu, pryskyřice, porcelánu, prostě čehokoliv) a označená na každé své straně cifrou. Stačí jen hodit a máte jasno, kdo bere bank. Stejně jako když dnes házíme kostkami, abychom dali prostor náhodě. Nebo ne? Ne.

Šance na to, jaké číslo vám padne, když nespoléháte jen na jeden hod kostkou, ale chcete si odehrát rovnou celou partii, totiž vychází mimo jiné i z rozmístění symbolů, respektive pozic čísel na jednotlivých stěnách hrací kostky. A v tom se kostky minulé od těch našich současných výrazně lišily. Jak, když je tu vždy jen šest čísel a šest stěn?

Forma podléhající funkci

„Inu, nebyly vůbec vyvážené,“ popisuje první neduh dávných kostek Jelmer Eerkens, antropolog z univerzity v kalifornském Davisu. „Nešlo zrovna o geometricky přesné kostky, měly různou váhu, chyběla jim symetrie, nebyly jednolité a kompaktní. Proto na nich určitá čísla padala dost nenáhodně.“

Čehož nejspíš uměli využít falešní hráči, které ale z nepravostí nikdo nepodezříval. Hod totiž měli v rukou bohové, nadpřirozené síly. Nebylo v lidské moci ovlivnit výsledek. To, že vám i po malých hodech vytrvale dál padala malá čísla, byla smůla seslána shůry. „Alespoň tak lidé tehdy smýšleli,“ dodává Eerkens. Nebyl to jediný rozdíl mezi kostkami tehdy a dnes. Po prozkoumání 110 exemplářů hracích kostek z hrobů a ulic starého Říma dospěli kalifornští badatelé k dalšímu závěru. Staří Římané značili šestistěnky jinak, než jsme zvyklí dnes. Naproti jedničce dvojku, trojku proti čtverce a pětku proti šestce. Zajímavé je, že z patnácti možných konfigurací rozmístění čísel na kostce se v archeologickém záznamu objevují jen tři varianty, a preferována byla právě tato.

Nemohou za to bohové, ale vy sami

Snaha začít vyvažovat kostky, a to nejen symetrickým designem ale i postavením čísel, začíná být z archeologického záznamu patrná v první polovině 15. století. „Pozvolný nástup renesance měnil lidské myšlení, a bezvýhradná moc bohů nad náhodou začala být zpochybňována vědeckými cestami,“ popisuje Alex de Voogt, etnograf amerického Muzea přírodní historie. „Osobnosti, jako Blaise Pascal nebo Galileo, přinášely nové myšlenky, o matematice pravděpodobnosti, statistice, šanci a kombinatorice. Z dochovaných psaných záznamů také víme, že badatelé své závěry často konzultovali právě s hazardními hráči kostek.“ Výsledkem jejich bádání pak bylo, že i u hracích kostek je forma poplatná funkci.

Spolu s tím se pak začaly projevovat snahy o zvýšení férovosti hry, separováním a vyvážením pozic velkých a malých čísel na kostkách. Už to nejsou „primy“ jako u starověkých a středověkých kostek, ale „sedmy“. Tedy, že součet protilehlých cifer dává dohromady 7. Jednička stojí naproti šestce, trojka naproti čtyřce. Výsledkem této nové standardizace pak byla i proměna hry, která už tolik nenadržovala bezskrupulózním podvodníčkům.

„Naše studie ukazuje, že stejně tak jako mnohé jiné materiální objekty reflektují proměnu pohledu lidí na svět, měnily se i hrací kostky,“ vysvětluje Eerkens. „V tomto případě věříme, že se s kostkami u lidí měnil pohled na vnímání šance. Hráči už nebrali hody kostkou jako projev vůle bohů a osudovou předurčenost, ale jako nezávislý výběr daný náhodou.“

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...