Nesmíte na všechno skočit, jako to dělá žralok v této populární montáži

Nesmíte na všechno skočit, jako to dělá žralok v této populární montáži | foto: http://www.rotaryaction.com/history.html

Koťátka v lahvích pobouřila internet. Vtipné fotomontáže od nás i ze světa

  • 39
Fotoaparát, který přežil pád World Trade Centra? Koťátka v lahvích pěstovaná místo bonsajů? Žralok útočící na vrtulník? Nedejte se nachytat fotomontážemi. Místo toho se jimi můžete bavit...

S příchodem digitální fotografie a počítačového zpracování obrazu se úprava fotografií opět stala pravidlem. Fotografická montáž, která byla dosud spíše výjimečným prostředkem, se rozutekla do všech směrů: módní fotografie, reklama, publicistika... My se dnes podíváme na specifický druh fotografických montáží - fotomontáže a koláže amatérské.

popisek Fotomontáže (předchozí díly)
Fotomontáže digitální éry
 Fotomontáže klasické

Pro vznik amatérských fotomontáží jakožto svébytné formy vyjádření byly potřeba přinejmenším dva předpoklady: dostupnost technologií pro vytváření montáží a možnost jejich levného šíření k publiku. Obě podmínky jsou již cca deset let splněny: grafické editory schopné pokročilých obrazových úprav již dávno nejsou výsadou profesionálů; a o možnostech využití internetu pro šíření vtipných "blbinek" snad již nikdo nepochybuje.

 Socha svobody
Řeč bude též o českých fotomontážích. Tahle je od aTea.

Účel: pobavit (a oklamat)

Prvním z typů, na které jsem pestrou škálu montáží násilně rozkategorizoval, jsou internetové fámy (hoaxy). Jak už jsme zmínili v minulém díle, práce v grafickém editorů (obvykle v aplikaci Adobe Photoshop, která se stala prakticky synonymem nejen pro fotomontáže) umožňuje 'montérovi' manipulovat přímo s jednotlivýmistavebními prvky obrazů. Pokud má navíc rozumné neomezené množství času, je jen otázkou trpělivosti, zručnosti a nápadů, jak přesvědčivý výsledek bude.

Petr Staníček (na internetu známější jako Pixy), jeden ze známých přispěvatelů na kartinki.cz, sice prý montáž obvykle dokáže odhalit, ale přiznává, že ne vždy jsou úpravy rozeznatelné: "Když je fotomontáž perfektní, zcela bez chyb, tak ji snad ani dost dobře odhalit nelze. Pokud na fotce není nic do očíbijícího, tak podezření na fotomontáž stoupá úměrně s věrohodností zobrazené situace."

Dokázat, že se jedna o fotomontáž, ovšem jde i v případě, kdy grafik provedl v podstatě bezchybnou práci. I když je totiž na fotografií vše tak, jak má být, osvětlení i stíny sedí a žádná nakloňovana hlava nekazí výsledný dojem, i v takovém případě je možné podat přesvědčivý důkaz, že jde o montáž. Stačí k tomu zdánlivě jednoduchá věc: nalézt zdrojové fotky. Pokud bude u důvěryhodné instituce k dispozici fotka staršího data, než je kompozitní snímek, je celkem jasné, že tato starší fotografie posloužila jako zdroj pro pozdější montáž.

Tourist Guy málem hrdinou

Takto byla také odhalena montáž ve slavné fotce, jejíž popularita vzrostla díky ohromení, kterou způsobily nenadálé teroristické útoky na dvě věže newyorkského WTC.

 Tourist Guy
Již legendární fotomontáž - "Tourist Guy"

Fotografie začala kolovat po internetu krátce po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku, a svou bezprostředností šokovala: vždyť evidentně zachycuje poslední okamžiky turisty, který se nachází na vyhlídkové plošině "dvojčat" krátce před nárazem uneseného letadla. Text dále popisoval, že jde o fotografii vyvolanou z fotoaparátu nalezeném v troskách... Těm skeptičtějším už zvoní v hlavě celý sbor varovných zvonků - to je trochu moc náhod, že? Však se také časem amatéři i experti pustili do prověřování této fotografie.

Kromě sporného písma, kterým je vytištěno datum, a některých nepřesností (osvětlení, stín...) se brzo vynořily i konkrétní, faktické námitky: 11. září bylo příliš teplo na kulicha, vyhlídka se otevírala až po útoku... Asi nejlépe je shrnuje článek na serveru snopes.com. Definitivním důkazem pak byla fotografie letounu Boing 757, která byla pro vytvoření montáže použita:

Tourist Guy

Boeing 757-223


V listopadu téhož roku se médiím přihlásil Brazilec Jose Penteado, který naznačil, že by se mohlo jednat o jeho fotografii. Odmítl ovšem možnost, že by ji posílal, domníval se, že může jít o montáž z dílny jeho přátel. Dokonce dostal na základě této možnosti nabídku pro účinkování v reklamě.

O pár týdnů se našel skutečný "Tourist Guy". Odhalil jej jeho přítel, a Peter z Maďarska se ke vtípku přiznal. Pro Wired Magazine poskytl rozhovor a fotografie, které ukazují, že podklad pro montáž pořídil na svém výletě do New Yorku v roce 1997. "Byl to vtípek určený mým přátelům, a ne tak širokému publiku." (více zde)

Nejhorší zaměstnání na světě?

Z roku 2001 pochází také slavná fotografie zobrazující údajné cvičení armády. Fotografie, na které troufalý žralok skokem hodným delfína-akrobata útočí na vojáka na žebříku pod vrtulníkem, byla dokonce nominována na snímek roku. Po internetu se mimojiné šířila v e-mailu s předmětem "Tak ty si myslíš, že máš to nejhorší zaměstnání na světe?"

Také tentokrát k odbourání mýtu postačily originální fotky - stačilo se zamyslet:'Kde bych sehnal fotky že cvičení americké armády?'

Žralok vrtulník hoax

Filmoví fanoušci si nejspíše povšimli podezřelé podobnosti s filmy Batman nebo Čelisti, a začalo pátrání po zdrojových fotkách. Brzy bylo jasno: žraloka vyfotil Charles Maxwell, fotka helikoptéry pochází z cvičení v San Franciscu:

ŽralokVrtulník

Více informací zde (anglicky).

Horší je to s odhalováním montáží, kdy jej jejich autor zároveň i majitelem všech zdrojových fotek.

Chudery kočičky!

Široké publikum je ale přesně to, co fotomontáže získají, zvláště když se trefí do aktuálního nebo palčivého tématu. Tak se mohla i českým čtenářům dostat do schránky petice za záchranu koťátek, které jistý Newyorčan pěstuje v lahvích a pak prodává jako dekorace. Tyto montáže jsou specifické, neboť zahrnují komplexní matoucí informace, především celé webové stránky koncipované jako amatérský obchod. Ve webarchivu jsou k nahlédnutí, i když už v provozu nejsou.

Bonsai Kitten

Bonsai Kitten



Tisíce, možná milióny čtenářů po celém světě trnulo  odporem a zděšením, když si prohlédly fotografie ubohých koťátek uvězněných v lahvích a dózách. Internetový obchod bonsai kittens nabízel nejen hotové kočky v lahví, ale i veškeré možné i nemožné příslušenství pro 'pěstování' vlastních zasklených mazlíčků.

Vtípek byl natolik věrohodný, že se skutečně setkal se značným (pochopitelným) odporem ochránců a milovníků zvířat. Případ dokonce prý řešila i FBI.

Více o Bonsai Kittens

Skočili byste na to?

Možná si teď říkáte, že tyto hoaxy by vás nerozházely a fotomontáž byste bez problémů odhalili? Pak si zkuste test, který vás prověří. Americké muzeum hoaxu pro nás sesbíralo 40 známých i neznámých fotografií, které kolují nebo kolovaly internetem. Některé z nich jsou záznamem reality, jiné se snaží vás oblafnout. Kolik bulíků si necháte na nos navěsit vy?

Fotomontáž jako hravé umění

Účelem fotomontáží ale nemusí být vždy jen klam a manipulace. Z obrazových úprav se brzy stal svébytný žánr, které se nemusíme zdráhat nazvat uměním. Pracuje s tradičními prostředky i moderní technologií, výsledkem jsou, podobně jako v malířství, obrazy, které pramení z fantazie autora a ukazují často skryté možnosti nebo souvislosti.

If Fire Were Water 2

Více obrázků ze série If Fire Were Water

Asi největší sbírku takovýchto fantastických výtvorů najdete na serveru Worth 1000 (www.worth1000.com), namátkou vybírám tyto galerie:

Fotomontáže z českých luhů a hájů

Ani česká internetová scéna není fotomontáží ušetřena. Po vzoru amerického serverů somethingawful.com u nás vznikl (ne)slavné známý server Kompost.cz. Každý týden si jeho autoři berou na paškál politické, kulturní, populární či vlastně jakékoli téma, a následně autoři zasílají své výtvory, obvykle z říše fotomontáží, grafických koláží nebo jiných obrazových parodii a vtipů.

Server proslul i poměrně drsnými výtvory a české celebrity rozhodně nešetří. Ačkoli může být soubor výtvorů vnímán jako vulgární nebo za hranici mezi, patří
určitě ke špičce svého druhu, stejně jako navazující server kartinki.cz.

"Jejím cílem (fotomontáže) bývá vyvolat smích nebo někoho urazit. Ničím konkrétním se nevyznačuje. Respektive může být vtipná a účinná bez ohledu na to, jak a kým je vytvořená a kolik si s ní autor dal práce," vysvětluje František Fuka (fuxoft.cz), že fotomontáže jsou velice pestré a obtížně uchopitelné. Ty jeho najdete zde.

Tady je naprosto nereprezentativní výběr českých montáží (už se těším na ty stížnosti v diskuzi...)

David
David (aTeo.cz)

Einstein Adidas
Einstein (aTeo.cz)

Sluneční hodinky
Sluneční hodinky (aTeo.cz)

Hranostaj s dámou
Hranostaj s dámou (aTeo.cz)

Nové koště
Nové koště (aTeo.cz)


sv. Václav na odjezdu
sv. Václav (aTeo.cz)

Mraky
Mraky (aTeo.cz)

Mona Lisa Reloaded
Mona Lisa Reloaded (aTeo.cz)

Slůně
Slůně (aTeo.cz)


Dívka s notebookem
Dívka s notebookem (aTeo.cz)


aTeo a fotomontáže - rozhovůrek

(odpovídá Teo Adamy alias aTeo

Proč si myslíte, že si fotomontáže na internetu získaly takovou popularitu?
Lidé mají stále méně času nebo si to alespoň myslí. Obrázkem lze převyprávět
dlouhý příběh a divák nemusí ztrácet čas četbou. Grafické programy umožňují
tvůrčí činnost i amatérům. Obrázky lze navíc stahovat do mobilních telefonů a
posílat přátelům... snad proto. :)

Čím se vyznačuje výborná fotografická montáž? Co bývá jejím cílem?
Výborná fotomontáž nepředstírá, že zprostředkovává realitu, přesto jako realita
vypadá. Cílem může být jenom pobavit diváka. Anebo dát obecně známé věci
do jiných, třeba až absurdních souvislostí, aby vynikla jejich skrytá podstata.
Cílem může být i podvod. Občas dělám fotky z báječných dovolených. Třeba
v Karibiku. Přitom zobrazení byli u rybníka v jižních Čechách a chtějí se jen
pochlubit. Často chtějí na fotkách vypadat lépe. Hubenější, bez vrásek apod.

Naletěl jste někdy na fotografickou montáž, hoax apod? Je vůbec
možné odlišit montáž od reality?
Nevzpomínám si, většinou to poznám, když si obrázek zvětším na úroveň pixelů.
Ale to musí být profesionální práce. Amatérštinu vidím na první pohled. Laik
asi většinu fotomontáží "zbaští"... Někdy je obtížné fotomontáž od reality
odlišit, zejména je-li upravena jen část fotografie a nahrazena jinou, focenou
ve stejných světelných podmínkách...


Další reportáže od Pixyho (aka Petra Staníčka)

Frodo, nemusíš
Nemusíš, Frodo! (pixy.cz)

Spidle-man
Spidle-man (pixy.cz)

Marlborn
Marlborn (pixy.cz)

A na závěr si dovolím jeden vlastní příspěvek: poznáte, co je na fotografii jinak?

Pražské panorama (projekt ERASE)
Pražské panorama, součást série ERASE (Pavel Kasík)

Doufám, že se vám naše společné exkurze do historie a současnosti fotografických montáží líbila. V dnešní době sice už možná nemůžeme věřit všemu, co vidíme, to ale neznamená, že bychom se měli přestat dívat...

Odkazy