Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koupí AOL linuxového distributora Red Hat? Co by to znamenalo pro Microsoft?

  5:00aktualizováno  5:00
Případnou akvizicí největšího poskytovatele internetu v USA a distributora/výrobce linuxového balíku Red Hat by se Microsoft asi zapotil. Že by se již brzy objevil po všech stránkách konkurenceschopný operační systém?

Jak ve svém sobotním vydání informoval deník The Washington Post, AOL Time Warner, největší poskytovatel internetových služeb v USA, údajně plánuje přetažení společnosti Red Hat na svoji stranu. Tímto krokem by Linux mohl vystoupit z jakéhosi undergroundu a byla by velká šance, že by jej uživatelé začali brát jako konkurenceschopný operační systém, nikoli jako “cosi pro pár vyvolených“. AOL se ostatně netají tím, že hledá systém, který by MS Windows mohl konkurovat.

Microsoft se svým operačním systémem Windows v současné době ovládá přes 90 procent všech počítačů. AOL však se svými více než 33 miliony zákazníků může dominantu Windows nabourat. Pokud by se podařilo Linux ještě více uživatelsky zútulnit a přesvědčit uživatele, že nejen Microsoft umí, mohlo by se vysoké procento dosavadních uživatelů Windows uchýlit k přejití na alternativní operační systém.

Linuxu jako takovému by se jistě pod křídly AOL dostalo mnohem větší propagace, než kterou měl dosud. Jako open-source je Linux financován pouze z peněz, které uživatelé zaplatí za uživatelskou podporu či distribuce s lokalizovanými manuály. Oproti miliardám, které Microsoft věnuje propagaci Windows, jsou příjmy distributorů Linuxu mravenčí. Pokud se však AOL zasadí o zviditelnění Red Hat Linuxu, lze očekávat, že po něm sáhne mnohem více uživatelů, kteří o tomto operačním systému dosud slyšeli jen z povzdálí. Obecně stále panuje nedůvěra v tento OS, kdy se většině uživatelů zdá složitý na konfiguraci, a proto raději zůstávají u osvědčeného standardu - Windows. Dali-li by si však v AOL práci se zatraktivněním Red Hatu, Microsoft by se mohl konečně začít bát oprávněně.

O zbrojení proti konkurenci ostatně svědčí nedávné výpady na - ještě nedokončenou - distribuci Lindows. Pod záminkou, že se tento název až moc podobá jménu “Windows”, se Microsoft tuto linuxovou distribuci snaží očernit ještě před tím, než vůbec stačila říct jediné slovo. Lindows staví na tom, že programy pro Windows budou kompatibilní i pod tímto operačním systémem.
Na obranu tvůrci Lindows vyzývají na svých stránkách uživatele, aby jim zasílali všechna jména programů s “win” či “windows” v názvu.

AOL Time Warner ani Red Hat sice nechtějí dohodu jakkoli komentovat, nejspíš je však pouze otázkou času, kdy dojde k podepsání smlouvy a pohlcení linuxového distributora koncernem AOL, mezi jehož ovečky již patří například nejrozšířenější messenger ICQ.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Rusko rozhodlo o zablokování populární komunikační sítě Telegram

Messenger Telegram

Moskevský soud nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je, že tato...

Najdete na iDNES.cz