Koupili jste si počítač s Windows a chcete jiný systém? Máte smůlu!

  • 7
Microsoft: výměna operačního systému je nelegální!; Robokrysa, aplikace budoucnosti?; Američané objevují dávno objevené; Hewlett-Packard & Compaq: dokonáno jest!; Boží mlýny melou pomalu, ale jistě...

Microsoft: výměna operačního systému je nelegální!
Je to zarážející a zdravému rozumu odporující, ale je to tak – alespoň ve Spojených státech amerických. Pokud si uživatel zakoupí počítač, na kterém je od výrobce nainstalován operační systém Windows, automaticky souhlasí se smlouvou, která mu zakazuje instalovat na tento počítač jiný operační systém – např. Linux. Tato smlouva je podle licenčních podmínek platná i tehdy, pokud uživatel počítač prodá nebo daruje. Američtí právníci tedy uživatelům radí, aby kupovali počítače, které nemají předem nainstalovaný operační systém Windows, nebo doporučují sestavit si vlastní počítač z jednotlivých komponent.

Robokrysa, aplikace budoucnosti?
Vědcům z newyorské Státní univerzity se podařil vskutku podivuhodný kousek – implantovali do mozků pěti krys elektrody, které slouží k jejich dálkovému ovládání. Pomocí těchto elektrod, které stimulují jednotlivé části mozku hlodavců, je možné pomocí notebooku zadávat příkazy určující směr, kterým se má zvíře pohybovat. Vědecký tým, který má pokus na svědomí, zároveň představil i praktické využití robotizovaných hlodavců, a to např. při vyhledávání osob ve zřícených budovách. K tomuto účelu je krysa kromě malého akumulátorového batůžku navíc vybavena i miniaturní videokamerou.

Američané objevují dávno objevené
Téměř dvouletý výzkum zaměřený na problematiku působení internetového obsahu na děti a mládež, který provedla National Academy of Science, přinesl výsledek, který se dal ostatně předpokládat. Ačkoliv jsou dnes k dispozici moderní technologie, legislativa a ekonomické nástroje, prakticky neexistuje jednoduchý způsob, jak ochránit děti před působením nežádoucího obsahu na internetu, a to zejména pokud se týká pornografie. Např. tzv. „rodičovské filtry“ jsou ve své podstatě schopny zachytit většinu nežádoucího obsahu, ale nelze garantovat jejich stoprocentní účinnost. Řešení je podle vědců v sociální a výchovné strategii, prostřednictvím které lze na děti působit tak, aby nežádoucí obsah cíleně nevyhledávaly...

Hewlett-Packard & Compaq: dokonáno jest!
Ačkoliv se potomci zakladatelů společnosti Hewlett-Packard snažili, seč mohli, spojení se společností Compaq nakonec stejně nezabránili. Většina akcionářů s tímto spojením souhlasila, čímž otevřela cestu ke startu nové společnosti, která se měla zrodit již 7. května tohoto roku. Tento den budou kromě nových produktových plánů oznámeny i změny ve vedení sloučeného podniku a odstartují i nepopulární personální změny v podobě snižování počtu zaměstnanců. Celkově by mělo o práci přijít přibližně 15 tisíc zaměstnanců, což činí přibližně 10 % současného stavu.

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě...
První ze softwarových pirátů patřících do rozsáhlé skupiny DrinkOrDie, která byla nedávno rozprášena ve Spojených státech amerických, je již za mřížemi. Federální soud ve Virginii odsoudil 34letého softwarového inženýra Barryho Ericksona k trestu 33 měsíců odnětí svobody s tím, že se po jeho odpykání bude muset navíc podrobit ochrannému dohledu. Výše zmíněná pirátská skupina distribuovala pirátské kopie softwaru a DVD disků prostřednictvím neveřejných internetových serverů a IRC kanálů, čímž způsobila výrobcům škodu ve výši přibližně 5 milionů dolarů.