Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouzlíme s Googlem aneb Integrujeme vyhledávač do operačního systému Windows

aktualizováno 
Požíváte vyhledávač Google a nebaví vás do prohlížeče zadávat neustále adresu www.google.com? Máme pro vás řešení! Nainstalujte si jeden ze dvou nástrojů, které odbourají nejen nutnost otevírat Internet Explorer, ale dokonce tuto adresu do něj zadávat.

Google se stal synonymem pro vyhledávání informací na internetu. Snad bychom již nenašli internetového uživatele, který by o tomto důmyslném vyhledávacím stroji neslyšel.

Denně zpracuje více, jak 200 miliónů dotazů z celého světa. Během několika vteřin dokáže pomocí speciálních filtrů, nejnovější technologie a perfektní vnitřní architektuře svých modulů odpovědět na jakýkoliv dotaz. Zatímco většina z nás tento fenomenální vyhledávač obsluhuje pomocí internetového prohlížeče, najdou se i tací, kteří prosívají celosvětovou síť pomocí dalších jeho nástrojů, se kterými bychom vás chtěli dnes seznámit.

Pro zvýšení pohodlí uživatelů dali programátoři Googlu světu zdarma k dispozici již dva praktické prográmky. Každý z nich může nerušeně běžet na pozadí operačního systému a tím tak být kdykoliv připraven zpracovávat kladené dotazy. Google Toolbar a Google Deskbar tedy rozšiřují možnosti Windows o přímé vyhledávání. Prvně jmenovaný je určen pro nasazení v Internet Exploreru a druhý pro obohacení hlavní lišty o nový panel.

Z historie:
S trochou nadsázky by se dalo říci, že se svět vyhledávačů dělí na dobu před Googlem a po Googlu. Tento vyhledávací systém vznikl v roce 1998, jako dílko dvou stanfordských studentů. Jeho denní provoz se na konci prvního roku provozu pohyboval kolem 10 000 dotazů. O rok později to již bylo 3 000 000 požadavků denně a v současné době je provoz vyšší než 200 000 000 dotazů/den.

Google Toolbar
Většina prográmků, obecně nazývaných jako toolbary, slouží k rozšíření Internet Exploreru o nadstandardní funkce, které zpříjemňují a zrychlují práci s internetem. Jedním z nejznámějších toolbarů na českém internetu je například Lištička, patřící již neodmyslitelně k portálu Seznam.cz. Ani Google Toolbar není výjimkou.

Integrujeme vyhledávač do Windows

Informace o této aplikaci, včetně odkazu k instalaci najdete na této stránce. Uživatelé, kteří si potrpí na mateřštinu, mohou využít tento odkaz. Pod ním najdou nejen důležité informace v češtině, ale také lokalizovanou verzi nástroje.

Základní nebo rozšířenou verzi?
K dispozici jsou hned dvě verze, tzv. rozšířená a základní. Zatímco základní slouží výhradně pro vyhledávání, rozšířená kromě zmíněného navíc zapíná i další pokročilé funkce (např. PageRank, Highlight). Budete-li chtít instalovat rozšířenou verzi, budete muset souhlasit s tím, že toolbar bude serveru Google posílat informace o navštívených stránkách. Provozovatelé však zároveň upozorňují, že tyto údaje nebudou poskytovat třetí osobě.

Po úspěšném zavedení vyhledávače do vašeho IE, se pod panelem Adresa objeví nová lišta. V závislosti na vámi instalované verzi budete mít přístup k těmto funkcím:

Vyhledávání na Google: Přistupujte k vyhledávání na Google z libovolné webové stránky.
Prohledat server: Hledá pouze stránky umístěné na stejném serveru jako aktuální stránka.
PageRank: Zjistěte, jak hodnotí Google aktuální stránku.
Informace o stránce: Zjistěte více informací o aktuální stránce včetně podobných stránek, které na ni odkazují, stejně jako starší verzi stránky uloženou na Google.
Zvýraznění: Zvýrazní vyhledávaná slova na stránce; každé vlastní barvou.
Vyhledávání slov: Najde vyhledávaná slova kdekoliv na stránce.

Integrujeme vyhledávač do Windows

Tip: Potřebujete-li zobrazit podrobný návod s popisem jednotlivých vlastností, pak využijte odkaz pro vysvětlení všech tlačítek, respektive jednotlivých položek na toolbaru Google.

Kdo hodnotí stránky?
Jako velice zajímavá funkce se může jevit PageRank. Jde o systém hodnocení internetových stránek, kde za pomocí kombinací několika faktorů dochází k jejich známkování. Vyvinuli ho sami zakladatelé Google, pánové Larry Page a Sergey Brin. Tento systém bodování má však jak řadu příznivců, tak i odpůrců. Bývá mu totiž velmi často vytýkáno, že stránky jsou hodnoceny především na základě počtu na ně směrujících odkazů. Další funkci, kterou bychom chtěli zmínit je Zvýraznění. Kliknete-li na toto tlačítko, pak na zobrazených stránkách dojde k barevnému odlišení posledně hledaných výrazů.

Na scénu vstupuje Google Toolbar 2
Do této části jsme zatím mluvili o první verzi Google Toolbaru. Není to však dlouho, co se objevila zcela nová verze, která s sebou přinesla nejedno vylepšení. Bohužel zatím není v češtině, proto si budete muset vystačit se svými jazykovými znalostmi. Asi nejzajímavější funkcí je možnost využít tzv. popu blockera (blokování reklamních oken) nebo autofill buton, což není nic jiného, než automatické vyplňování formulářů. Pod tlačítkem Options toho lze však najít ještě mnohem více. Google Toolbar si tak lze doslova nastavit dle vlastních požadavků přesně na míru, což uvítá jistě nejeden uživatel.

Google Deskbar
I přesto že je tento nástroj zatím ke stažení jen v testovací verzi, již teď se mu věnuje velká pozornost. Program je stejně jako Google Toolbar určen počítačům, vybaveným systémem Windows, do kterého v hlavní liště přidává speciální vyhledávací boxík. Informace je tak možné vyhledávat bez spuštění prohlížeče, pouhým zadáním hesla do řádku a stisknutím klávesy Enter. Beta verzi si můžete stáhnout zde.

Integrujeme vyhledávač do Windows

Poznámka: Google není sám, který hodlá využít nový způsob vyhledávání. Podobně totiž hodlá postupovat i společnost Microsoft, která do budoucí verze Windows pracovně označované, jako Longhorn, má v plánu zabudovat stejný nástroj.

Zajímavá vychytávka
Jako velice výhodná se může jevit možnost využívat i globálních klávesových zkratek. Tak např. prostřednictvím kláves Ctrl+Alt+G se lze z jakékoliv aplikace a prakticky ihned přesunout do Google Deskbaru, kam poté stačí zadat hledaný výraz a stisknout Enter. Kdo je navíc „línej“ přepisovat hledaný výraz, může zkusit využít fintu, při které před stisknutím klávesové zkratky nejprve hledaný text označí.

Krok správným směrem
Bude-li ostrá verze podobná té zkušební, odvažujeme se tvrdit, že by mohla mít velkou naději na úspěch. Uživatelé totiž jistě přivítají aplikaci, která by dokázala jednoduše a rychle poskytnout požadované informace a to vše bez nutnosti otevírat internetový prohlížeč. Na druhou stranu jde bezesporu společnosti Google i o další pokus, jak se dostat do podvědomí uživatelů…

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz