Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

  15:04aktualizováno  17. října 10:22
Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností přezdívanou KRACK trpí prakticky všechny bezdrátové sítě současnosti. Problém se týká počítačů, mobilních telefonů, routerů, chytrých televizí a dalších zařízení.

KRACK: Key Reinstallation Attacks | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Jak se bránit?

Přeskočte rovnou na rady pro koncové uživatele

Po několika týdnech přísného utajení dnes bezpečnostní experti koordinovaně vydali šokující zprávu: „Objevil jsem vážnou zranitelnost v protokolu WPA2, který zabezpečuje všechny moderní chráněné wi-fi sítě,“ uvedl Mathy Vanhoef, bezpečnostní expert výzkumné skupiny Imec-Distrinet na Katolické univerzitě v belgické Lovani.

Protokol WPA2 zajišťuje, aby byl přenos dat po bezdrátové síti šifrovaný a nemohl jej nikdo neoprávněně sledovat. Útok KRACK ale právě takové sledování umožňuje.

Útok KRACK funguje prakticky na všech moderních bezdrátových sítích

„Útočník, který je v dosahu oběti (desítky metrů, pozn. red.) může využít této zranitelnosti a pomocí útoků na principu reinstalace klíčů (v originále: Key Reinstallation Attacks - KRACK) může přečíst informace, které byly dosud považovány za bezpečně zašifrované,“ píše Vanhoef. Útok podle něj funguje na všech moderních bezdrátových sítích. Pokud je navíc síť špatně nakonfigurovaná, může útočník dokonce vpašovat falešná data nebo podvrhnout data směrem k uživateli. Tedy například napodobit stránky, na které uživatel přistupuje.

Touto zranitelností trpí prakticky všechna zařízení na trhu (seznam na CERT.org). Útočníci ověřili funkčnost útoku například na zařízeních s Androidem, Linuxem, Apple, Windows, OpenBSD a dalších. Podrobný popis chyby je ke stažení v PDF. Některé firmy již chybu opravily.

Ukázka útoku KRACK v praxi, kde útočník odposlechne komunikaci uživatele s přihlašovací stránkou seznamky:

Princip útoku spočívá v napodobení tzv. handshakes (doslova: potřesení rukou), tedy ověřovacích mechanismů. Když se připojujete k zabezpečené síti, tak si zařízení mezi sebou „vyjednají“ heslo, kterým pak svou komunikaci šifrují. Ideálně by protokol WPA2 neměl dovolit více uživatelům, aby používali stejné konkrétní zašifrování komunikace. Útok KRACK ale dokáže podstrčit takovou komunikaci, která má za následek, že například router komunikuje se dvěma zařízeními pomocí stejného šifrování, a útočník tak má přístup k nešifrovaným datům.

Jak se bránit: zatím nejsou záplaty, zbývá jen HTTPS

KRACK je zcela nová zranitelnost, a záplaty proti tomuto útoku se teprve připravují. Neexistuje tedy zatím jednoduchá obrana proti tomuto typu útoku. Navíc je relativně snadno proveditelný. Vyžaduje samozřejmě technické znalosti, nicméně lze realisticky předpokládat jeho nasazení v praxi.

Při procházení webu je pro běžného uživatele nejlepší ochranou důsledné využívání zabezpečeného protokolu HTTPS, tedy další vrstvy šifrování nezávislé na šifrování WPA2. Ani útočník, který pomocí útoku KRACK dešifruje vaši komunikaci přes wi-fi síť, totiž nerozšifruje komunikaci zašifrovanou skrze TLS nebo SSL, které HTTPS používá. Útočník nicméně může zkusit stránku podvrhnout, šifrování HTTPS odstranit a doufat, že si toho uživatel nevšimne: „V některých případech může útočník odstranit SSL, kdy uživatel neuvidí zelený zámeček nebo může provést tzv. MitM útok (man-in-the-middle, tedy útok skrz „člověka uprostřed“, pozn.red.), kdy uživatel uvidí bezpečnostní hlášení o nedůvěryhodném certifikátu,“ řekl pro Technet.cz bezpečnostní expert Avastu, Michal Salát. „Oba případy jsou identifikovatelné uživatelem a neměl by v takovém případě pokračovat v používání služby.“

Jak se bránit

Doporučení pro uživatele v reakci na odhalení zranitelnosti KRACK

Uživatelé koncových zařízení:

  • používejte všude, kde je to možné, zabezpečený protokol HTTPS
  • využít můžete například rozšíření do prohlížeče HTTPS Everywhere od EFF
  • každou wi-fi síť (včetně své domácí sítě) považujte až do vydání příslušných záplat za nezabezpečenou
  • nastavte přechodně své bezdrátové sítě wi-fi, ke kterým se připojujete, jako „veřejné“ (Public) namísto „domácí“
  • Až bude dostupný update operačního systému, nainstalujte jej.
  • Pro další úroveň zabezpečení můžete použít VPN.

Provozovatelé sítí:

  • Nespoléhat na zabezpečení WPA2 jako na jediné zabezpečení
  • Sledovat, zda výrobce nevydal update firmware nebo záplatu pro používaný operační systém
  • Pro obzvláště citlivé přenosy volte síťový kabel, nikoli wi-fi
  • Nejdůležitější je aktualizovat software na koncových zařízeních

Americký institut CERT sleduje tuto zranitelnost pod identifikačním číslem VU#228519. Dosah této zranitelnosti se zatím zjišťuje. Sám Vanhoef varoval institut CERT v červenci 2017 a CERT varoval výrobce koncem srpna.

„Zranitelnost je sice závažná, nicméně útočník by se musel nacházet v dosahu Wi-Fi signálu cíle, což činí útok méně praktický,“ připomíná Salát. Uživatelé by však podle něj měli veřejné WPA sítě považovat za nebezpečné a použít službu VPN, stejně jako na otevřených sítích.

Některé systémy už jsou zazáplatované

Microsoft, Netgear a další firmy již chybu opravily, další firmy na opravách pracují

Některé firmy, mezi nimi i Microsoft, už údajně zranitelnost u svých produktů opravily: „Zákazníci, kteří mají aktivní automatické aktualizace, jsou před touto zranitelnosti ochráněni,“ citoval The Verge.

Opravu hlásí i Debian/Ubuntu Linux. Mezi další firmy, které již nabídly opravu, patří Mikrotik, Netgear nebo Ubiquiti. Naopak například zařízení s Androidem jsou zatím zřejmě neopravené.

Heslo měnit nemusíte, WPA2 nadále používejte, aktualizujte

Podle výzkumníka, který ji objevil, je situace vážná, ovšem neznamená konec protokolu WPA2: „Naštěstí lze tyto chyby opravit, a to tak, že záplatovaný systém bude zpětně kompatibilní.“ Doporučuje proto, aby uživatelé aktualizovali svá zařízení, jakmile pro ně bude dostupná záplata.

KRACK je první útok na WPA2, který nevyužívá hádání hesla k wi-fi

Co naopak proti útoku tentokrát nepomůže? „Nemá cenu měnit heslo na routeru. To nemá s útokem nic společného,“ píše Mathy Vanhoef. Útočník totiž nepotřebuje heslo pro přístup do sítě. Jde o první úspěšný útok proti WPA2, který nějakým způsobem nespoléhá na uhádnutí hesla.

Nepomůže ani filtrování MAC adres na straně AP (např. routeru). MAC adresa je pevně určená adresa každého hardware, a někteří uživatelé tak chrání svou wi-fi například tím, že mají seznam povolených zařízení, které na danou wi-fi mohou přistupovat. „Ale protože útok KRACK kompromituje přímo protokol WPA2, užíváný jak vaším zařízením, tak AP, není filtrování MAC adres účinnou obranou proti tomuto útoku. Nemluvě o tom, že MAC adresu lze snadno podvrhnout,“ píše například bezpečnostní odborník Brian Krebs.

Útok funguje i proti starší verzi zabezpečení (WPA1), takže nepomůže přepnout se na starší, dnes už tak nedoporučované zabezpečení.

Vanhoef na chybu přišel relativně náhodou: „Pracoval jsem na jiném vědeckém článku a všiml jsem si, že v jedné funkci OpenBSD (ic_set_key) je zaveden párový klíč. Řekl jsem si, co se asi stane, kdybych tuto funkci zavolal dvakrát... Měl jsem pravdu, ale až za několik týdnů jsem se dostal k tomu, abych to skutečně prozkoumal.“

Podle Vanhoefa není jasné, jestli už na tuto zranitelnost přišel někdo jiný. Vyloučit to prý nejde. Útokem se nyní zabývá i W-Fi Alliance, která jej zahrnula do svých doporučení a laboratorních testů.

TECHNET.cz

Aktualizace: Do článku jsme doplnili rady koncovým uživatelům, odkazy na další podrobnosti a vyjádření odborníků. Doplnili jsme informace o aktualizacích. Do článku jsme doplnili informace o dalších způsobech, jak se nové zranitelnosti (ne)lze bránit.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...