Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krádeže filmů na internetu lákají i Čechy

  15:42aktualizováno  15:42
Ještě neutichl obrovský poprask, který vzbudilo pirátské stahování hudby z internetu, a už je tady jeho pokračování. Tentokrát jde o nelegální kopie filmů. Jejich rozšiřování pomocí internetu umožnil především masivní nástup rychlého internetového připojení, které umožňuje stahovat velké objemy dat.

Ještě neutichl obrovský poprask, který vzbudilo pirátské stahování hudby z internetu, a už je tady jeho pokračování. Tentokrát jde o nelegální kopie filmů. Jejich rozšiřování pomocí internetu umožnil především masivní nástup rychlého internetového připojení, které umožňuje stahovat velké objemy dat. Fenomén internetového filmového pirátství - takzvaného sdílení či stahování - se prvně objevil už před třemi roky s rychlejším internetem, nyní se však rozmáhá masově. Škody způsobené pirátstvím po síti se dnes už vyrovnají škodám způsobeným prodejem nelegálních DVD disků a videokazet.

Ne každý, kdo se dívá na film přes internet, však porušuje zákon. Například Český Telecom nabízí placené legální stahování filmů na portálu starzone.cz. Nejvíce piráty zajímají hity jako Matrix (kultovní film internetové generace), série o Pánovi prstenů či Harrym Potterovi, ale i české filmy.

Film si týdně z internetu stáhnou tisíce Čechů

Princip metody stahování filmů či hudby z internetu je jednoduchý: Uživatel může znát adresu vzdáleného počítače podobně založeného člověka, kde čeká na zájemce film uložený na disku. Pak si buď pustí film z cizího počítače, anebo si ho stáhne do svého. Spojení je záležitostí jednoho kliknutí myší. Začátečníkům adresu obvykle sdělí zkušenější kamarád.

Druhou možností je zaregistrovat se na některém z internetových "klubů" a nabídnout také data ke sdílení. Problém je v tom, že členové tohoto virtuálního filmového klubu porušují autorský zákon - konkrétně ti, kteří film nabízejí. Filmový režisér nastupující generace Karel Spěváček, autor filmu Brak, nedávno spočítal při surfování po síti a dal MF DNES k dispozici ojedinělou statistiku, kolik lidí právě nabízí na svých discích světu jeho film Brak. Napočítal jich 1864, ale na ještě více počítačích - 2356 - bylo možné stáhnout si Nudu v Brně.

Internet rychlejší než zákon

Člověk, který se podívá na film stažený z internetu, pak chybí v kině, takže vzniká škoda filmovým distributorům. Ti si ale ze sdílení filmů po internetu těžkou hlavu nedělají, více je trápí jiné druhy pirátství. Pavel Novák, manažer pro public relations filmového distributora Bonton, nedávno pouze stručně uvedl, že jeho společnost zatím ve sdílení velký problém nevidí a škody odhaduje na řádově tisíce korun. Za samotné sdílení zatím v Česku nikdo odsouzen nebyl, ale podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie začnou mnozí "sdíleči" i vypalovat na cédéčka a prodávat. Za to už jsou trestáni běžně. "Stíhání pirátů komplikuje skutečnost, že poskytovatelé internetového připojení uchovávají data o tom, kdo se u nich připojil, jen po omezenou dobu," vysvětluje Prchalová. Právníci tvrdí, že lidi, kteří si film pouze stáhnou a pustí, podle českých zákonů postihnout nelze. Jiné je to s těmi, kteří soubor s filmem v počítači nabízejí. "Pokud si divák film jen pustí a nemá z toho žádný podnikatelský prospěch, není to trestné a to, zda jde o porušování autorského práva, by musel rozhodnout soud. Ten, kdo video po síti rozšiřuje, však autorské právo porušuje," domnívá se pražský advokát Martin Vlček. Prchalová naproti tomu upozorňuje, že stáhnout si film před jeho premiérou i pro vlastní potřebu je nelegální.

Varování z Ameriky

V USA už se filmaři odhodlali žalovat i koncové uživatele. Proti pirátům také využívají jejich zbraně - internetu - a pasou po serverech, kde se stahují filmy. Když je najdou, pošlou varování třeba lokálnímu poskytovateli internetového připojení, aby si udělal pořádek. Stovky takových varování už od americké asociace filmových studií (MPA) i do České republiky e-mailem přišly. "Podobný problém jsme začali řešit asi před čtvrtrokem. Chodily nám z Ameriky varovné e-maily. Informovali jsme proto naše klienty, aby si dali pozor, ale pokud bude někdo pokračovat ve stahování, těžko tomu můžeme zabránit, i když máme technické prostředky, jak sdílení souborů omezit," řekl včera Dušan Vlček z firmy Promedia, která poskytuje pevné internetové připojení v Břeclavi.

Které české filmy mají piráti nejraději

Číslo udává počet uživatelů, kteří měli v červnu film na svém disku ve složce, do které mohli vstoupit přes internet i další lidé u počítačů, hledání trvalo týden. Po delším sledování by byl seznam ještě početnější

Nuda v Brně 2356
Brak 1864
Jedna ruka netleská 321
Pelíšky 340
Pupendo 272
Zatracení 189
Rebelové 26
Tmavomodrý svět 11
Pramen: seznam filmového režiséra Karla Spěváčka, MF DNES

Filmaři vracejí úder

Velká studia se proti nelegálnímu šíření filmů brání různě. Vysílají do kin na premiéru "špiony", kteří se vmísí mezi publikum a snaží se odhalit pokusy pořídit při premiérovém promítání černou kopii snímku. Další obranou je rozlišení systémů DVD disků a přehrávačů na evropské a americké, takže levnější americké DVD na většině zdejších mechanik nepřehrajete. "Obrana před pirátstvím a nelegálním paralelním dovozem je hlavní příčinou," okomentoval před časem v MF DNES Michal Izakovič z firmy Warner Bros, proč je trh regionálně rozdělen. Pirátství ale také paradoxně přispělo k tomu, že se zkrátily prodlevy mezi americkou premiérou filmu a jeho českým uvedením, aby nelegální prodejci ztratili výhodu oproti kinům.

Autor: Jakub Pokorný, MF DNES

Režisér Karel Speváček: Nedivím se mladým, že filmy stahují. DVD jsou drahá

Karel Spěváček je představitelem nejmladší generace filmových režisérů, generace, která už nemusí chodit do videopůjčoven, protože jejím médiem se stal internet. Přednedávnem zkusil zmapovat, kolik lidí nabízí pirátským způsobem filmy na českém internetu. Přitom narazil i na tisíce fanoušků, kteří si takto vyměňují jeho film Brak, a dokonce od něj oddělili hudbu.
"Sdílení hudby po internetu je možné od doby, kdy v Česku funguje pevný vysokorychlostní internet.
Těžko si představit, že by někdo stahoval film po telefonu," vysvětluje Spěváček v rozhovoru pro MF DNES. Podle Spěváčka začali Češi stahovat filmy v masovém měřítku tak před dvěma roky.

* Co vás vedlo k tomu, spočítat, kolik lidí si na internetu vyměňuje filmy?

Dostal jsem po premiéře svého filmu Brak několik desítek e-mailů od fanoušků, kde mi psali, že by měli zájem o soundtrack (album s hudbou k filmu - pozn. red.). Ten bohužel nikdy nevyšel.
Nakonec mi napsal člověk, který se divil, jak to že nevyšel a není v obchodech, když on ho má a kompletní.
Samozřejmě to byl soundtrack stažený z internetu. Tak jsem ho začal hledat a překvapilo mě, že na něm opravdu téměř nic nechybí, a překvapil mě také počet lidí, který album vlastní. Opravdu smekám před tím člověkem, který si dal tolik práce, stáhl si můj film a oddělil od něj stopu s hudbou.

* Nevadí vám jako režisérovi, který se chce prosadit, že kvůli pirátům přicházíte o peníze, které by vydělal váš film?

To je trochu kulišácká otázka. Na jednu stranu by mě to mohlo znepokojovat, pokud by producent ty peníze chtěl opět využít na nové natáčení a šlo by o větší sumy.
Většina lidí, která si filmy stahuje, je ale nejdříve vidí v kině a podle toho si je pak na internetu vybírá. Nebo jsou to mladí lidé, kteří si nemohou dovolit koupit si DVD za minimálně pět set, ale často také tisíc osm set korun. Což chápu.

* Předpokládám, že roli hraje i to, že na internetu lidé uvidí filmy, které se ještě nedostaly do kin...

Například o Vánocích jsem tak měl možnost zhlédnout jako fanoušek Freddyho Krugera (hrdina série hororů Noční můra z Elm Street pozn. red.) jeho poslední pokračování "Freddy versus Jason", které se doposud u nás neobjevilo ani v kinech, ani na DVD.
Těším se, že až tento film přijde do kin, zhlédnu ho znovu a distributor ani producent o žádné peníze nepřijdou. Takže stahování filmů do počítače vlastně funguje i jako reklama.

* Má filmová produkce na internetu budoucnost?

Myslím si, že internet začíná být dravou součástí mediální scény a stává se dalším odbytištěm audiovizuálních děl. Kino - DVD - televize - internet. Před tím se nelze schovat.

* Myslíte, že stahování filmů z internetu a jejich sdílení je pořád záležitostí zběhlých počítačových nadšenců, nebo to zvládají i obyčejní uživatelé internetu?

Díky programům, jako je například Kazaa, to zvládne i uživatel-začátečník. Stačí ho pouze nainstalovat a během několika minut ho dokážete výborně ovládat. Během několika hodin už ovládá on vás.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz