Král trpaslíků v redakci: Samsung X10 aneb nejlehčí plně vybavený notebook na světě se 14,1 palci (recenze)

  0:01
Samsung X10 váží méně jak 1800 gramů, disponuje plnohodnotnou grafickou kartou s AGP 4x, 14,1palcovým displejem, hořčíkovým krytem i zapisovací kombomechanikou. Mimo to je jen 24 milimetrů tenký a vydrží běžet až několik hodin na plném výkonu procesoru Pentium M. Zřejmě nejtenčí a nejlehčí plnohodnotný notebook si můžete prohlédnout v podrobném testu.

Jaký je nejlehčí dvouosý notebook na světě?

Doslova na otočku se v redakci zastavil jeden ze skvostů současné mobilní techniky. Měli jsme možnost strávit půl dne s notebookem, který se slovy svého výrobce honosí tituly jako "nejlehčí dvouosý notebook na světě", "nejtenčí notebook s rychlým grafickým čipem a DVD/CD-RW mechanikou", "lehký, tenký, ale robustní"...

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

Tím spíše nás pak lákalo si tento notebook okouknout, i když jen na pár chvil. Tento exemplář není z českých končin, zakoupit jej je možné za západními hranicemi, v Německu. Škoda, rádi bychom si jej vyzkoušeli v české verzi, takto jsme se museli spokojit s kompletně německým vydáním, včetně klávesnice a operačního systému.

Tenký a lehký jako málokterý jiný

I tak (nebo snad právě proto) to však byl zážitek. Notebook je opravdu neuvěřitelně tenký. Už na první pohled je zřejmé, že zde se jedná o zcela jinou třídu notebooku než jsou těžké a masivní spotřebitelské notebooky - a ani většina business notebooků zde nemůže držet krok. Pokud převezmeme exaktní údaje ze stránek výrobce, váží těsně pod 1800 gramů a je 2,38 centimetru vysoký.

Z našeho neexaktního potěžkání a osahání je to jeden z nejtenčích notebooků, se kterým jsme se vůbec potkali. Co se váhy týče, na přenášení konkuruje i (zastarávajícímu) redakčnímu ultralightu s podstatně menším displejem, který váží 1,7 kilogramu. Nedávno jsme žasli nad tenkostí a lehkostí mobilní pracovní stanice v podání IBM a jejich modelu ThinkPad T41p. Přesto, právě na Samsungu je vidět, že když se "trochu" uspoří na vybavení, místa se najde ještě dost. Oproti IBM je Samsung ještě o 400 gramů lehčí a též výrazně tenčí. Nemůže se sice pochlubit těmi nejvýkonnějšími komponentami jako IBM, ale i pro náročného uživatele zbylo výkonu pořád ještě dostatek.

Tmavší 14,1 palcový displej s rozlišením XGA

Stejně jako IBM, Samsung nabízí pohodlí 14,1 palcového displeje. Sice displeji chybí lepší regulovatelnost jasu, při maximálním nastavení se nám zdál stále ještě dost tmavý, nicméně nízký rozsah regulace je jedna z mála věcí, kterou mu lze vytknout. Nenabízí luxusní rozlišení 1400 x 1050 bodů jako notebook IBM, zde má svůj domov zcela standardní rozlišení XGA 1024 x 768 bodů.

(Poznámka redakce: Mnoho lidí si toto rozlišení oblíbí více. Záleží na preferencích a též na síle zraku konkrétního uživatel. IBM zde nabídlo podstatně více plochy, u Samsungu byl obraz větší a nemuseli jsme měnit nastavení Windows, i při základní velikosti fontu je písmo čitelné bez nejmenších problémů. Zkrátka, v tomto případě se jedná o zcela standardní 14,1palcový displej, jen v nezvykle tenkém balení.)

Konstrukční řešení a asijská miniaturizace

Oproti IBM zde není použit titan, přesto - vnitřek notebooku chrání hořčíková konstrukce. Velmi tenký displej je patřičně odolný proti ohybu i prohnutí. Jenom pár nezbytných milimetrů plastu po stranách je obětováno nevyužitému prostoru. Displej většinou udává velikost notebooku a o moc menší než tento Samsung již notebook s plnohodnotným 14,1 palcovým displejem zřejmě být nemůže (alespoň do doby, než bude možné displeje srolovat).

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

Elegantní víko nás zklamalo v ochraně vnitřního prostoru, má mírně zvýšené okraje, ale spíše jen pro efekt a krásu, nežli pro skutečnou funkčnost. Do zavřeného notebooku bez problémů pronikne sponka či drobná mince a může jej poškrábat. Podobně slabší je i držení displeje: v zavřeném stavu jej drží pouze jedna úchytka, což navíc nepříliš robustní.

Neuvěřitelný výkon v kompaktním balení

Není to jen displej, kde se podařilo ušetřit na rozměrech. Překvapivě, za svou tenkost vděčí tento notebook především 9,5 milimetrové optické mechanice (stejně jako u IBM T41p). Díky ní bylo možné snížit výšku celé základny o dalších skoro půl centimetru, běžné mechaniky výrazně vyšší. S menším prostorem tak ale musely vystačit i ostatní komponenty.

Samsung i tak na komponentech nijak netratí, i přes svou tenkou konstrukci a plochu jen nezbytně nutnou pro 14,1 palcový displej. Ačkoliv bychom vzhledem k velikosti byli ochotni akceptovat i menší ústupky ve výkonu, zde to není třeba. Srdcem je procesor Pentium M, v našem případě na frekvenci 1,5 GHz (lze i 1,6 GHz), který je doplněný čipovou sadou Intel a bezdrátovým adaptérem této firmy.

Vysoký grafický standard

Kdo by na tomto místě však čekal integrovanou sadu se sdílenou grafickou pamětí a nízkým výkonem v grafických aplikacích, toho musíme "zklamat". GeForce4 Go 440 je opravdu dobrá "výbavička" pro kohokoliv, jeho 3D výkon sice nepřesvědčí nejzarytější hráče, ale před většinou úkolů a her se nemusí schovávat. Podpora jak OpenGL, tak DirectX efektů ve verzi 8 je velice dobrá a nabízí výkon na úrovni podobných čipů této generace, v porovnání s konkurencí leží blíže ATI Mobility Radeonu 9000 nežli pomalejšímu modelu 7500. Díky podpoře rozhraní AGP 4x není problémem ani rychlost komunikace s procesorem.

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

Žel jsme neměli šanci spustit testovací sadu aplikací, ale pokud můžeme soudit ve srovnání s obdobně vybavenými modely, kombinace Pentium M na 1,5 GHz a GeForce Go 440 jsou na více než postačující úrovni, snad jen s výjimkou těch nejnáročnějších expertních aplikací. Sice oproti nejnovější generaci Radeonů 9200 a 9600/9700 nenabízí podporu efektů DirectX 9, ale to většině uživatelů zřejmě vadit nebude. Na prezentace i běžné hraní je zde dostatečná výkonová rezerva. Kvalitu použitého grafického čipu podtrhává velikost dedikované videopaměti, která je 64 MB a díky ní lze pomýšlet i na multimonitorový provoz v nejvyšších rozlišeních - či na kvalitní textury v současných hrách.

I zbytek tandemu není ostudou

512 MB operační paměti DDR s rychlostí 266 MHz a 60GB pevný disk značky Fujitsu MHT2060AT doplňují již bez tak kvalitní základ tohoto dvouosého notebooku. (Poznámka redakce - k pojmu dvouosý notebook: Jednou z os notebooku je pevný disk, druhou osou je optická mechanika.) U paměti lze namítnout, že by mohla mít i vyšší takt 333MHz, čipová sada Intel jej bez problémů podporuje. Vyšší takt by však zvýšil spotřebu energie, a to je Achillova pata Samsungu X10.

Bezdrátové sítě jen v základní verzi

Škoda, že Samsung nebyl stejně odvážný i s bezdrátovým adaptérem. Nic proti Intelu, ale 11Mbit/s již není dnešní standard a rozhodně ne ten budoucí. Bezdrátové sítě poskočily na 54Mbit/s, což vzhledem ke sdílené přenosové kapacitě dává pro domácí použití a jako náhrada pevné sítě rozhodně smysl. Se zabudovaným bezdrátovým čipem Intel však žel krásný Samsung zvládne přenést jen cca pětinu dat. Na druhé straně, pro připojení k Internetu to nebude hrát roli, asi nikdo nedisponuje bezdrátovou 11Mbit linkou.

V našem modelu žel nebyl k dispozici volitelný Bluetooth modul, Samsung jej však nabízí v dražší verzi. Kdo si připlatí, dostane jak WiFi, tak Bluetooth, což je kombinace, která je zvláště v Čechách s nástupem GPRS přenosů za měsíční paušál velice zajímavá.

Optická mechanika na úrovni

Sice nenabídne dnes stále populárnější DVD přepisovačku, ale při výšce necelého 1 centimetru je i zabudované kombo DVD-ROM a CD-R/RW přepisovačky skutečně příjemným vybavením. Přeci jen, v této váze ostatní výrobci nabízí notebooky bez optické mechaniky a tento notebook zvládne ve vysoké kvalitě přehrávat DVD i vypalovat CD.

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

A propos, vysoká kvalita přehrávání a multimédia - ne nadarmo je Samsung králem digitálního světa, od MP3 přehrávačů přes mobilní telefony až po domácí video a HiFi. Podobně jako v případě Sony tak Samsung sází na kvalitní podporu všech rozhraní, která mají k HiFi světu blízko. X10 má SPDIF výstup, stejně jako S-video výstup na televizi a samozřejmě i FireWire rozhraní. S kvalitní televizí a 5.1 reproduktory tak může sloužit jako centrum domácí zábavy. K tomu připočtěme v této třídě ultralehkých notebooků též ne zcela standardní stereo reproduktory, které potěší všude, kam nelze vzít 5.1 kanálovou soupravu.

Ergonomie na solidní úrovni

Zdálo by se, že při podobné váze a velikosti by se již měly někde projevit i kompromisy, které nezbytně musely při návrhu podobně "nadupaného" notebooku vzniknout. Snad ano, ale i tak, Samsung se jich zhostil se značným úspěchem. Zmíněné stereo reproduktory jsou zabudované uprostřed opěrky rukou na čele notebooku - díky jejich umístění uprostřed místo na krajích je menší riziko, že si je uživatel zastíní dlaněmi.

Velice zajímavý je touchpad těsně nad reproduktory - nemá klasické kolíbkové tlačítko, ale spíše něco na způsob kombinace kolečka myši a malinkatého joyisticku. Pod touchpadem je integrována čtečka MemoryStick karet. Sice toto médium nepatří k nejrozšířenějším, a ani k nejlevnějším, ale přesto si za její integraci Samsung zaslouží pochvalu - zvláště pokud uživatel již vlastní digitální fotoaparát či jiné zařízení značky Sony.

Tato X10 jej nenabízela, ale Samsung umožňuje v některých modelech i kontrolu a zabezpečení přístupu pomocí biometrického senzoru. Pak si lze pojistit přístup k jednomu z nejlehčím notebooků dotykem svého prstu.

Klávesnice má daleko do standardu IBM

Ve srovnání s našim etalonem třídy extrémně vybavených lehkých notebooků se zde Samsung příliš nepředvedl. A při tom je zde prostoru dost. IBM rozhodně odvedlo lepší práci, X10 nabízí příliš mnoho kláves v jednom poli. Prakticky žádná z kláves nemá samostatný prostor, všechny sdílí jedno ohromné, nepřehledné pole. U kurzorových kláves může docházet k překlepům, z nepochopitelných důvodů právě v jejich blízkosti byla integrována druhá klávesa Fn (!). Nač uživatel potřebuje dvě klávesy Fn, to nám není jasné...

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

Alespoň poziční klávesy dostaly vyhrazený společný sloupec na pravém kraji klávesnice a Delete je vhodně v pravém horním rohu. Ovládací klávesy jsou přiměřené velikosti, ani velikost alfanumerických kláves miniaturizací nijak neutrpěla. Čtyři volitelné klávesy pod klouby displeje usnadňují spuštění často používaných aplikací. Škoda jen, že Samsung nemyslel trochu více při volbě rozložení, příklad IBM zde dává jasný návod. Samotné psaní na této klávesnici je příjemné a bez nepříjemných vedlejších efektů (až na německý popis kláves).

Rozhraní více než dost

Velice sympatické je umístění dvou USB rozhraní, samozřejmě v rychlé verzi 2.0. Ač dva porty USB nejsou mnoho, díky umístění na pravé a levé straně jsou alespoň snadno a prakticky přístupné. Samozřejmostí je kabelová síť 10/100 Mbit v podobě kvalitního čipu 3Com 3C920, stejně jako faxmodem s podporou standardu V.90, tentokráte od neznámého, kryptického výrobce "SensLT ADW". Mimo zmíněného FireWire, S-videa, optického S/PDIF toho již mnoho nezbývá: mikrofon a audiovýstup plus jeden slot PCMCIA typu II s řadičem Ricoh. O zvuk se stará mezi výrobci notebooků oblíbený čip Crystal AC"97.

Starší rozhraní se jaksi pochopitelně nevešla. A i ta přítomná se musela spokojit jen s boky přístroje. Samsung X10 a IBM T41p jsou si zde opět podobné, akumulátor notebooku je umístěn na zadní straně. Oproti IBM Samsung dodává jen standardní velikost akumulátoru, se kterou doba výdrže není nic, nad čím by bylo možné jásat.

Mobilita a nezávislost - kdo s čím zachází,...

Samsung jako by v jednom nesplnil očekávání, doba nezávislého provozu dosahuje se standardním akumulátorem jen cca dvou hodin, a to při úspornějším nastavení. Škoda, že není standardně dodáván vysokokapacitní akumulátor - s ním pak Samsung slibuje více než dvojnásobnou dobu provozu.

K velikosti a hmotnosti není příliš co dodat. Tento notebook je prakticky velmi dobře vybavený business notebook, avšak s velikostí a hmotností, která odpovídá třídě ultralehkých notebooků. S 315 x 259 x 24 milimetry patří k nejmenším notebookům se 14,1 palcovým displejem, a tím spíše pak s 1,8 kilogramy čisté váhy. Přes dva kilogramy bude vážit včetně zaobleného, takřka designérského adaptéru a dvoužilového napájecího kabelu, přesto - lehčí notebook najdete jen stěží.

Škoda jen, že Samsung se vydal cestou maximálně nízké hmotnosti a velikosti, a ignoruje potřeby mobilnějších uživatelů. Namísto standardního akumulátoru by měl dodávat vysokokapacitní, teprve ten přidá tomuto skvostu křídla. Pokud bychom mohli výrobci radit (utopicky), nejraději bychom viděli totéž, co již Samsung dělá u svých mobilních telefonů vyšší třídy: přidávat k notebooku akumulátory dva, jeden tenký a jeden vysokokapacitní. Pak by se mohl uživatel svobodně rozhodnout - a navíc mít vždy v brašně dodatečnou rezervu!

Notebooky.cz - Samsung X10 - plně vybavený ultralight

Závěrem: nejlehčí plnohodnotný notebook

Srovnání s modelem ThinkPad T41p nebylo náhodné. Tento notebook patří ke stejně unikátní třídě lehkých notebooků, které jsou však schopny nabídnout uživateli plnohodnotný výkon bez omezení. U Samsungu X10 by stačilo říci, že se jedná o velice dobře vybavený business notebook. Ale on je více než to. Díky extrémně malým rozměrům, především co se výšky týče, a též unikátní váze je tento notebook nejen kvalitním notebookem pro takřka jakékoliv, i nadstandardní nároky, ale zároveň i ideálním cestovatelem. Zatímco většina notebooků se jen hodí pro práci na cestách, tento notebook je pro ni jako zrozený. A současně nebude ani v kanceláři na obtíž.

Nejlehčí notebook, s plným komfortem stolního PC - tento reklamní slogan můžeme Samsungu nechat beze změny. Samozřejmě, vydrží jen málo se standardním akumulátorem a nemá žádná starší rozhraní. Ovšem v porovnání s pohodlím a luxusem, který tento notebook svému uživateli zprostředkuje prakticky kdekoliv, bez toho, aby jej omezoval svou hmotností či naopak nízkým výkonem, to jsou devizy, které vyváží prakticky jakékoliv nedostatky zmíněné výše.

Update a stručná konfigurace

Tento notebook je aktuálně dodáván včetně vysokokapacitního akumulátoru. Podle informací z českého zastoupení se zatím prodej notebooků značky Samsung v ČR neplánuje. Kdo jej však chce, lze jej bez problémů v poměrně široké škále konfigurací získat v Německu (viz www.Samsung.de). Následující konfigurace platí pro SRN a námi testovaný kus: Pentium M 1,5GHz, 512 MB DDR paměti, 60GB pevný disk, DVD-ROM/CD-RW mechanika, grafika GeForce 4 Go 440 se 64 MB videopaměti, 14,1" XGA 1024 x 768, 10/100 Ethernet, 11Mbit/s WiFi, 56K V.90 faxmodem, MemoryStick čtečka, hořčíková slitina, scrollovací kolečko, 24 měsíců záruka, Windows XP Home Edition

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...