Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreslete jako mistr Leonardo da Vinci

aktualizováno 
Neumíte malovat, ale i přesto byste si rádi nakreslili nějaký obraz? Chtěli byste si zajímavým způsobem zvěčnit nějakou krajinku, předmět či si načrtnout portrét? Že nemáte malířské nadání? Ale to vůbec nevadí.

Chcete-li v nějakém grafickém programu vytvářet kresby a ilustrace pomocí různých malířských technik, můžete to provést v zásadě dvěma způsoby. První z nich je přímé kreslení speciálními štětci, které za sebou rovnou nechávají stopu odpovídající vybrané malířské technice. Druhý a mnohem lepší způsob je použít nějaký vhodný efektový filtr, který z původní kresby vytvoří obraz připomínající ručně kreslené dílo.

A právě na druhý způsob se zaměřili tvůrci programu Virtual Painter. Tento produkt totiž hladce vytvoří malovaný obraz a to během chvíle. Ale nebojte se. Vy sami nic malovat nemusíte. Stačí, když si objekt, který budete chtít překreslit, jednoduše vyfotografujete digitálním fotoaparátem a „protáhnete“ tímto jednoduše ovladatelným nástrojem.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této internetové adrese. Soubor s instalací si potom můžete stáhnout přímo z této adresy - Virtual Painter (6,6 MB). Instalace je určena pro operační systémy Windows 98 a novější a není nikterak složitá. V jejím průběhu budete však dotázáni, zda chcete nainstalovat celý program, nebo pouze doinstalovat plug-in do grafického editoru (na výběr Photoshop, Photoshop Elements, Paint Shop Pro, Expression 3, Pixia a další aplikace). Program si můžete zdarma vyzkoušet. Bohužel je omezen pouze na úpravu 32 fotografií.

První krůčky
Nejdříve je nutné otevřít obrázek, který budete upravovat. Pro tyto účely využijte buď první ikonku (otevře soubor na disku), nebo druhou, která získá snímek z rozhraní Twain – skener, fotoaparát apod.

Virtual Painter

Kreslíme rukou mistra Leonarda da Vinci
Virtual Painter obsahuje celkem šestnáct filtrů, které můžete dále ovlivnit výběrem vhodné textury a několika jiných nastavení. Klikněte na ikonku plátna nebo vyberte volbu Paint -> Paint. Během několika vteřin se objeví náhled prvního filtru. Kliknete-li nyní na volbu Filter, zobrazí se všechny dostupné efekty. Naleznete zde např. vodní kresbu, olejovou malbu, koláž, gothickou kresbu atd.

Virtual Painter

Celou dobu přitom své počínání můžete kontrolovat v náhledovém systému. To však není vše, co produkt umožňuje. Měnit totiž můžete i plátno, na kterém bude kresba umístěna. Stačí se podívat pod volbu Material. K dispozici je celkem 20 možností. Pod tlačítkem Adjust se potom skrývají dodatečné volby. Mezi ně patří výběrové pole Material, určující úroveň textury na pozadí, dále Rendering, určující úroveň renderingu, pole Colors, určující úroveň vybarvení a nakonec jsou to volby Deformation a Focus, ovlivňující úroveň deformace, respektive odlišení předmětu od pozadí. Každá vlastnost z uvedených se volí ze tří možností Intense (zdůraznění), Normal a Subtle (pro potlačení - přiblížení se zpět originální předloze).

Virtual Painter

Virtual Painter

Každý filtr je možné doladit několika dodatečnými nastaveními a před jeho
aplikací si zkusit prohlédnout náhled. Zkuste tedy využít i ikonku ruky držící pero. Pod ní totiž najdete možnost ručně měnit parametry jednotlivých efektů. Budete-li se svým dílem spokojeni, klikněte na zelenou šipku a program provede změnu. Nyní již musíte obrázek pouze uložit. To provedete kliknutím na ikonku disketky.

Virtual Painter

Závěrem
Nejenže se s programem pracuje velmi dobře, ale navíc je jednoduchý a neobsahuje zbytečnosti, které byste stejně nepotřebovali. Nabízené filtry jsou dobře uživatelsky nastavitelné a tím dobře použitelné. Ti z vás, kteří pracují v jednom z výše uvedených grafických editorů, navíc mohu využít možnost instalace plug-inu a tím Virtual Painter přenést do vašeho oblíbeného programu. Nechybí ani dávková konverze, která pracuje i s profily filtrů (ty si můžete sami vytvořit, uložit a kdykoliv aplikovat na další fotografie). Bohužel plná verze produktu není zcela levnou záležitostí a přijde vás na 1250 Kč.

Virtual PainterNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz