Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreslete jako mistr Leonardo da Vinci

aktualizováno 
Neumíte malovat, ale i přesto byste si rádi nakreslili nějaký obraz? Chtěli byste si zajímavým způsobem zvěčnit nějakou krajinku, předmět či si načrtnout portrét? Že nemáte malířské nadání? Ale to vůbec nevadí.

Chcete-li v nějakém grafickém programu vytvářet kresby a ilustrace pomocí různých malířských technik, můžete to provést v zásadě dvěma způsoby. První z nich je přímé kreslení speciálními štětci, které za sebou rovnou nechávají stopu odpovídající vybrané malířské technice. Druhý a mnohem lepší způsob je použít nějaký vhodný efektový filtr, který z původní kresby vytvoří obraz připomínající ručně kreslené dílo.

A právě na druhý způsob se zaměřili tvůrci programu Virtual Painter. Tento produkt totiž hladce vytvoří malovaný obraz a to během chvíle. Ale nebojte se. Vy sami nic malovat nemusíte. Stačí, když si objekt, který budete chtít překreslit, jednoduše vyfotografujete digitálním fotoaparátem a „protáhnete“ tímto jednoduše ovladatelným nástrojem.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této internetové adrese. Soubor s instalací si potom můžete stáhnout přímo z této adresy - Virtual Painter (6,6 MB). Instalace je určena pro operační systémy Windows 98 a novější a není nikterak složitá. V jejím průběhu budete však dotázáni, zda chcete nainstalovat celý program, nebo pouze doinstalovat plug-in do grafického editoru (na výběr Photoshop, Photoshop Elements, Paint Shop Pro, Expression 3, Pixia a další aplikace). Program si můžete zdarma vyzkoušet. Bohužel je omezen pouze na úpravu 32 fotografií.

První krůčky
Nejdříve je nutné otevřít obrázek, který budete upravovat. Pro tyto účely využijte buď první ikonku (otevře soubor na disku), nebo druhou, která získá snímek z rozhraní Twain – skener, fotoaparát apod.

Virtual Painter

Kreslíme rukou mistra Leonarda da Vinci
Virtual Painter obsahuje celkem šestnáct filtrů, které můžete dále ovlivnit výběrem vhodné textury a několika jiných nastavení. Klikněte na ikonku plátna nebo vyberte volbu Paint -> Paint. Během několika vteřin se objeví náhled prvního filtru. Kliknete-li nyní na volbu Filter, zobrazí se všechny dostupné efekty. Naleznete zde např. vodní kresbu, olejovou malbu, koláž, gothickou kresbu atd.

Virtual Painter

Celou dobu přitom své počínání můžete kontrolovat v náhledovém systému. To však není vše, co produkt umožňuje. Měnit totiž můžete i plátno, na kterém bude kresba umístěna. Stačí se podívat pod volbu Material. K dispozici je celkem 20 možností. Pod tlačítkem Adjust se potom skrývají dodatečné volby. Mezi ně patří výběrové pole Material, určující úroveň textury na pozadí, dále Rendering, určující úroveň renderingu, pole Colors, určující úroveň vybarvení a nakonec jsou to volby Deformation a Focus, ovlivňující úroveň deformace, respektive odlišení předmětu od pozadí. Každá vlastnost z uvedených se volí ze tří možností Intense (zdůraznění), Normal a Subtle (pro potlačení - přiblížení se zpět originální předloze).

Virtual Painter

Virtual Painter

Každý filtr je možné doladit několika dodatečnými nastaveními a před jeho
aplikací si zkusit prohlédnout náhled. Zkuste tedy využít i ikonku ruky držící pero. Pod ní totiž najdete možnost ručně měnit parametry jednotlivých efektů. Budete-li se svým dílem spokojeni, klikněte na zelenou šipku a program provede změnu. Nyní již musíte obrázek pouze uložit. To provedete kliknutím na ikonku disketky.

Virtual Painter

Závěrem
Nejenže se s programem pracuje velmi dobře, ale navíc je jednoduchý a neobsahuje zbytečnosti, které byste stejně nepotřebovali. Nabízené filtry jsou dobře uživatelsky nastavitelné a tím dobře použitelné. Ti z vás, kteří pracují v jednom z výše uvedených grafických editorů, navíc mohu využít možnost instalace plug-inu a tím Virtual Painter přenést do vašeho oblíbeného programu. Nechybí ani dávková konverze, která pracuje i s profily filtrů (ty si můžete sami vytvořit, uložit a kdykoliv aplikovat na další fotografie). Bohužel plná verze produktu není zcela levnou záležitostí a přijde vás na 1250 Kč.

Virtual Painter
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz