Které výrazy byly v roce 2002 nejvyhledávanější aneb Kam zmizel "sex"?

aktualizováno 
Lidé v roce 2002 již nevyhledávali předloňské "TOP" výrazy jako "Nostradamus", "Anthrax" či "WTC." Rovněž slůvko "sex" v první desítce nefiguruje. Svět se chtěl bavit a většina výsledků tomu odpovídá.

Tak jako posledních několik let, i na sklonku roku 2002 byly zveřejněny výsledky nejvyhledávanějších výrazů v jednotlivých kategoriích u vyhledávače Google. Pár desítek žebříčků nejčastějších slov, která uživatelé hledali, dostalo jméno Zeitgeist. Které výrazy tedy "jely" vloni?

Celosvětový Google

V nejvyhledávanějších výrazech vůbec se v první desítce umístily pojmy "Spiderman", "Shakira", "Eminem" či "StarWars." Vloni (článek zde) přitom dominovalo žebříčku zcela jiné výrazivo; Vévodil "Nostradamus", následovaný "World Trade Center" či slůvkem "Anthrax." V TOP10 se umístil ještě "Taliban", "FBI" či "CNN".

V první desítce "Top Woman" nemohly chybět stálice "Pamela Anderson" či "Anna Kournikova", doplněné hvězdičkou "Britney Spears." Nově přibyla "Shakira". Kategorii celkově vyhrála "Jennifer Lopez."

Mužskému žebříčku dominoval rapper "Eminem", ten mimochodem vyhrál i kategorii hudebníků či skupin, "Brad Pitt" a díky v Praze natáčenému filmu XxX zviditelnivší se "Vin Diesel". Umístily se rovněž dvě fotbalové hvězdy, "Ronaldo" a "David Beckham."

Několik zvratů nastalo mezi značkami. Vloni první nejvyhledávanější z nich, výraz "Nokia", vystřídalo letos slovo "Ferrari." "Porsche" skončilo deváté. Vcelku zajímavé je čtvrté místo řetězce "Ikea." V první desítce se umístili rovněž dva (resp. tři) hardwaroví výrobci - "Dell" na šestém, "Microsoft" na osmém a "HP" na devátém místě.

V kategorii "Top Technology" získal první místo formát "MP3" (kdy jej vystřídá třeba Ogg Vorbis?). Čtvrtý se umístil "Linux", následovaný "FTP" či pojmem "Java."

Nejvyhledávanější destinací se stala překvapivě "Paris" před městy "Canada" a "New York". Město hazardu "Las Vegas" obsadilo až páté místo.

Nejvyhledávanějšími filmy byly v první trojce "Spiderman", "Harry Potter" a "Star Wars".

Mezi televizními seriály dominuje spriengfieldská rodinka "The Simpsons", následovaná show "Big Brother". Nemravný "South Park" se umístil až na čtvrté příčce.

Británie - televize vede

Ve studii Zeitgeist, která výsledky vyhledávaní publikuje, jsou zastoupeny i některé samostatné evropské státy. Kupříkladu v Británii se v první desítce nejvyhledávanějších témat objevila slova poměrně jiná než v USA. První skončila "BBC", následovaná "Big Brother" či "Britney Spears", která vyhrála i ženskou kategorii. "Eminem" mezi muži skončil až na třetím místě, přeskočil ho "David Beckham".

Francie - TGV a Britney

V zemi galského kohouta byl žebříček nejvyhledávanějších témat ještě odlišnější než v případě Británie. Na celkové první příčce skončil zdánlivě nesrozumitelný pojem "SNCF"; jedná se o provozovatele rychlovlaků TGV. "Britney Spears" je populární rovněž ve Francii - skončila na osmém místě (a na prvním mezi celebritami).

Německo žije cestováním a kulturou

U našich západních sousedů se projevil cestovní duch. Jako nejvyhledávanější pojem vůbec skončilo slovo "Last Minute". Že se snaží Němci ušetřit kde se dá, se projevilo i na dalších příčkách, třetím nejvyhledávanějším výrazem byl lidový obchodní řetězec "Aldi". To železniční "Deutsche Bahn" skončily oproti prvnímu místu TGV ve Francii až šesté příčce. Oblíbenou destinací Němců je devátá "Mallorca" a vyhledávanou kulturní akcí se stala desátá "Love Parade".
Tahouny německého průmyslu, "Audi", "VW" či "Mercedes" předehnalo "Ferrari" na místě druhém. Před ním skončil pouze koncern "BMW".

A co Yahoo?

Rovněž vyhledávač Yahoo zveřejnil své "TOP10". V něm se jako první umístila herní konzole "Sony Playstation 2", následovaná "Britney Spears". Výměná síť "Kazaa" skončila na místě čtvrtém, "Morpheus" ze stejné stáje obsadil sedmou příčku. Kouzelník "Harry Potter" zabral desátý post.

V Česku ticho po pěšině

Z českých vyhledávačů oficiálně žádný statistiky nejvyhledávanějších dotazů neposkytuje. Nicméně i tak jsme oslovili některé zástupce portálů, a pokud informace dodají, naleznete v brzké době na Technetu, co vyhledávají nejvíce čeští uživatelé.  

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Hodnota bitcoinu se propadla na nejnižší hodnotu od října 2017

Bitcoin se v listopadu 2018 dostal na roční minimum.

Kryptoměny v poslední době nezažívají dobrý čas. Před necelým rokem byly na svém maximu a nyní se jejich cena s menšími...

Majitelé domén s koncovkou prvního řádu .cz si od ledna připlatí

CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, které se stará o doménu prvního řádu .cz, oznámilo zvýšení velkoobchodní ceny.

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Najdete na iDNES.cz