Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kubik Mp3 manager verze 3.32 (recenze)

  0:10aktualizováno  0:10
Na internetu se můžete setkat s řadou zajímavých českých programů. Jedním z nich je i Kubik Mp3 manager - organizátor MP3 a dalších zvukových souborů.
V dnešním článku bych Vás chtěl seznámit s českým programem ulehčujícím práci s MP3 soubory. Jedná se o tzv. MP3 manažer (tento druh programů bývá také poněkud zjednodušeně nazýván playlister) sloužící k přehlednému organizování velkých sbírek zvukových souborů. Programů tohoto druhu je celá řada, my se dnes podíváme na program domácího původu, který patří do kategorie freeware a nemusíte tak za něj dát ani korunu.

Program Kubik Mp3 manager je nyní nabízen ve verzi 3.32. Program stačí rozpakovat do zvoleného adresáře a spustit. V setupu nastavíme disky, na nichž máme umístěny MP3 soubory. Spustíme funkci Scan a program rychle vyhledá soubory na zadaném disku, případně adresáři. Adresáře (alba) obsahující zvukové soubory se zobrazí v levé části programového okna. Celý manažer je řešen podobně jako Průzkumník ve Windows, takže jeho ovládání intuitivně zvládne každý uživatel tohoto operačního systému. Ukážeme-li myší na adresář vlevo, objeví se vpravo MP3 soubory obsažené v adresáři. Klikneme-li na soubory vpravo spustí se přehrávač Winamp a začne je přehrávat ve stanoveném pořadí. Další editační funkce a možnost přehrát celé album se objeví, použijeme-li pravé tlačítko myši. Přesuny alb a písní se provádí lehce pomocí Drag & Drop stejně jako v Průzkumníku. Kromě adresářů vytvářejících MP3 alba, program nabízí ještě dvě složky: Medium, která obsahuje databázi roztříděnou podle médií a Genre, roztříděnou podle žánrů.

Kubik Mp3 manager

Program není omezen pouze na MP3. Při skenování můžeme zadat 12 dalších formátů zvukových souborů včetně audio CD. V tomto případě program využívá informace uložené v souboru cdplayer.ini přehrávače Cdplayer, který je součástí Windows. Každý si tak může v jedné databázi uspořádat všechny zvukové záznamy bez ohledu na jejich formát. Program umožňuje prohlížet a editovat ID3 tagy, ale nijak je nevyžaduje.

Jak jsem již zmínil, k přehrávání je nezbytné mít nainstalovaný program Winamp. Skladby v databázi, které se dají okamžitě přehrát (jsou dostupné na disku) se objeví při požití funkce Refresh. Winamp se dá snadno ovládat přímo z databáze

Kubik nabízí i další zajímavé možnosti, např. funkci Chart. Pokud budete mít program stále spuštěný, bude monitorovat písně přehrávané Winampem a vytvoří žebříček nejhranějších skladeb. Top ten si můžete zařadit mezi ostatní alba. Program dovoluje přiřadit ke každému albu 3 obrázky ve formátu JPEG a ke každé písní její text (lyrics).

Při ukončení programu se vždy provede zálohování databáze. Databázi je možno exportovat do formátu HTML.

Programu je nutkno vytknout existenci pouze anglické verze. V češtině je však k dispozici alespoň nápověda. Kubik podporuje ID3 Tag, ale není na něm nijak závislý a přehledně spravuje i neoznačené soubory. Kubika dobře využijí ti, kteří chtějí organizovat MP3 soubory bez tagů a ti, kteří se neomezují pouze na MP3 a chtějí seřadit i ostatní zvukové soubory všech možných formátů včetně zvukových CD. Díky řazení podle alb je výhodné spouštět soubory přímo z Kubika.

Autor: Pavel Kupka
Website: http://kubik.mute.cz/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: anglická verze s českou nápovědou (834 kB), anglická verze s anglickou nápovědou (871 kB)
Cena: freeware
Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Najdete na iDNES.cz