Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvantové simulátory se přibližují praktickému využití

Kvantové simulátory by měly vědcům zpřístupnit hlubší poznání některých kvantových dějů, které nelze přímo studovat. Dvojice fyziků z japonského výzkumného ústavu ve své studii zhodnotila současný stav vývoje kvantových simulátorů a načrtla možnosti dalšího postupu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Chování světa v lidských dimenzích popisují zákony klasické fyziky. V běžném životě si s nimi bohatě vystačíme, problém ovšem nastává, jakmile se ponoříme do hájemství molekul, atomů a elementárních částic. V těchto měřítkách už totiž klasické zákony neplatí, neboť se začínají významně projevovat kvantové efekty a klasická fyzika musí být nahrazena kvantovou.

Klasický versus kvantový systém

Příští rok tomu bude sto let, kdy německý fyzik Max Planck publikoval svůj slavný článek o záření absolutně černého tělesa, který de facto kvantovou revoluci ve fyzice odstartoval. Základní koncepce kvantové fyziky byly formulovány ve dvacátých letech minulého století za přispění mnoha vědců ze všech koutů světa, včetně Alberta Einsteina.

Přestože od té doby uběhlo hodně času a věda na tomto poli učinila řadu významných objevů, bez nichž si současný život už snad ani neumíme představit (počítače, lasery či mobilní telefony), je kvantový svět pro většinu z nás stále zahalen rouškou tajemství. Některé závěry kvantové fyziky jakoby se příčily "zdravému" rozumu.

A není divu. Na klasické úrovni se zdá být všechno poměrně jednoduché – stačí sestrojit pokusné zařízení a poté jen sledovat, co se s ním děje. Člověk to tak dělá už tisíciletí. Ale jak zjistit, jak věci fungují v kvantovém světě?

Tady začínáme narážet na překážky, protože v podstatě každý, i ten nejjednodušší kvantový experiment vyžaduje vývoj dosud neznámých experimentálních zařízení a metod měření.

Kvantové simulátory

Vědci se v tomto případě často ocitají ve slepé uličce, neboť vývoj těchto technik a aparatur zpětně závisí na našich znalostech, na našem porozumění kvantových zákonitostí. Jak tedy z toho ven? Jak pozorovat něco, co ještě neznáme, když k tomu potřebujeme umět to, co se teprve chystáme odhalit? Trochu to připomíná začarovaný kruh.

Kvantové simulátory

Vědci se domnívají, že by tento problém mohly vyřešit kvantové simulátory. Tak nazýváme kvantové systémy, jejichž vlastnosti jsou nám dobře známy (a tudíž je dokážeme poměrně snadno a efektivně ovládat), které napodobují chování jiných kvantových objektů, jejichž procesy chceme studovat. Díky nim bychom pak mohli zkoumat kvantové děje, jejichž studium by bylo jinak velmi obtížné, ne-li v některých případech zhola nemožné.

Ačkoli vědci dosud navrhli celou řadu fyzikálních systémů, které by bylo možné pro tyto účely využít, reálnou koncepci univerzálního kvantového simulátoru, o které uvažoval již v roce 1982 věhlasný Richard Feynman, zatím nikdo nepředložil. Krok kupředu se v tomto ohledu pokusili udělat Julia Bulutaová a Franco Nori, dvojice fyziků z japonského výzkumného ústavu RIKEN.

Kvantové simulátory by mohly být využity v atomové fyzice či fyzice kondenzované hmoty...

Zkoumání neznáma

Bulutaová a Nori nejprve provedli důkladnou analýzu všech možných návrhů kvantových simulátorů a poté z nich vybrali ta řešení, která by v budoucnu mohla vést až k jejich praktickým aplikacím.

"Kvantové simulátory by mohly být využity například v atomové fyzice či fyzice kondenzované hmoty," tvrdí Nori. Při tom vyzdvihuje především fakt, že pomocí regulovatelných kvantových simulátorů by bylo možné modelovat zcela nové, dosud nepoznané fyzikální procesy.

Druhy kvantových simulátorů

A jak by asi měly budoucí kvantové simulátory vypadat? Norimu se jeví jako nejslibnější možnost využít při jejich konstrukci pravidelně se opakujících struktur z atomů nebo iontů, které by držely pohromadě působením buď optických nebo elektromagnetických polí.

Interakcemi mezi jednotlivými atomy lze totiž podle Noriho poměrně zdařile modelovat chování komplexních systémů. V praxi by to znamenalo, že pokud bychom chtěli například vytvořit model elektrické vodivosti, zkoumali bychom přechodové stavy mezi izolantem a vodičem, ve kterém atomy přestávají být fixovány na místě a začínají se volně pohybovat.

Jako další slibná alternativa se ukazují být elektronické součástky (miniaturní elektronické obvody tvořené supravodivými vlákny), ty by se mohly při konstrukci regulovatelných kvantových simulátorů rovněž uplatnit.

Problémy, které je třeba překonat

Schůdnost těchto tří přístupů k simulátorům (optické, elektromagnetické a elektronické) již byla v minulosti několikrát experimentálně ověřena. Avšak vědci se stále potýkají se spoustou obtíží. Velký problém představuje zejména univerzálnost kvantových simulátorů.

Ta je vysoce požadována, cílem je dosáhnout toho, abychom na jednom simulátoru mohli zkoumat různé kvantové děje. Další potíž je spojena s funkční synchronizací velkého počtu součástí kvantových systémů, té zatím dosaženo nebylo.

Jak přiznává dr. Bulutaová, ohledně programování kvantových simulátorů se máme pořád ještě co učit. Ovšem výsledky nedávných experimentů s kvantovými počítači svědčí o tom, že pesimismus vůbec není na místě. Jasně to dokládá následující Noriho věta: "Úroveň potřebná pro řízení kvantových systémů máme nyní na dosah."

Zdroj:

www.nanotechwire.com
www.riken.jp

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...