Uvnitř klasického počítače běhají jedničky a nuly. V kvantovém počítači se prohánějí pravděpodobnosti.

Uvnitř klasického počítače běhají jedničky a nuly. V kvantovém počítači se prohánějí pravděpodobnosti. | foto: Profimedia.cz

Kvantový počítač do roka na trhu?

  • 2
Kvantový počítač patří k technologickým snům a konceptům. Firma D-Wave oznámila, že takový počítač sestrojila a dokonce bude záhy použitelný pro komerční účely. Tato prohlášení však okamžitě vzbudila pochybnosti odborné veřejnosti.

Firma D-Wave z kanadského Vacouveru v úterý předvedla svůj nový počítač Orion, založený na technologii kvantového počítače. K výpočtům používá procesor, obsahující 16 niobiových prvků. Ty reprezentují tzv. qubity, kvantovou obdobu bitů. Zatímco bit může reprezentovat buď hodnotu nula, nebo hodnotu jedna, qubit obsahuje "něco mezi těmito hodnotami." Využívá tak pravděpodobnostích jevů známých z kvantové mechaniky. Pro více informací o kvantovém počítači viz odkazy.

Od kvantového počítače se očekávají velké věci. Šifrování a dešifrování, řešení složitých matematických úloh ve výrazně kratším čase, simulace biologických procesů, biometrie apod. Nic z toho zatím 16qubitový Orion nepředvedl. V kalifornském Muzeu počítačové historie ukázala firma D-Wave řešení hledání struktury molekuly, usazení na sedadla podle určitých pravidel a konečně i hlavolam Sudoku (to vše na dálku, samotný kvantový počítač zůstal v Britské Kolumbii). Podle firmy jde spíše o ukázku, že "to jde" (proof of concept). "Chceme povzbudit lidskou fantazii," říká spoluzakladatel společnosti Geordie Rose. Na trh by mohl přijít už v prvním čtvrtletí 2008.

Pochybnosti zůstávají - co to vlastně umí?

Právě to, že předvádění probíhalo na dálku, vzbuzuje pochybnosti i mezi odborníky. Nedůvěru budí také fakt, že firma zatím "nepustila" vědce, aby výsledky ověřili. Někteří se pozastavují nad tím, že společnost D-Wave doposud nepublikovala v odborné literatuře ani dílčí výsledky. Phil Kuekes, který ze zabývá kvantovým výkumem v laboratořích HP, pro AP řekl: "Dokud neuvidíme více podrobných měření, nelze říci, jestli (v D-Wave) uspěli či nikoli."

"Je tu pořád hodně otázek," říká Seth Lloyd, který se výzkumem kvantových počítačů zabývá na MIT. Firmu D-Wave ale pochválil: "Z vědeckého hlediska je to, co dělají, velice zajímavé." Nejistotu ostatně přiznává i firma D-Wave. "Není to skutečný, univerzální kvantový počítač. Namísto toho je to úzce zaměřený počítač, využívající některé prvky kvantové mechaniky."

Tak se zdá, že s kvantovými počítači je všechno pravděpodobnostní a nejisté, uvnitř i navenek...

Odkazy: