Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli pirátství zavřelo v Česku 50 počítačových kaváren a heren

  11:03aktualizováno  12:40
Internetové kavárny a PC herny jsou prý rejdištěm počítačových pirátů. Alespoň to tvrdí bezpečnostní firma, která již 10 let v České republice aktivně monitoruje činnosti softwarových pirátů a shromažďuje proti nim potřebné důkazy.

Internetová kavárna - Internetová kavárna - 40. MFF KV 2005 | foto: Martin StolařMF DNES

"Setkáváme se s pirátstvím jak na straně návštěvníků, tak i samotných provozovatelů kaváren. Mnozí pachatelé využívají anonymity, kterou tyto podniky skýtají, i k páchání další trestné činnosti," řekl Jiří Jakubka, šéf firmy Software Security SWS.

Mají podíl na pirátství i softwarové firmy? 

Internetových kaváren a počítačových heren je nyní v Česku zhruba jeden tisíc a další přibývají. Zmíněná bezpečnostní firma přitom tvrdí, že v devíti takových podnicích z deseti dochází k nějaké formě počítačového pirátství.

K pirátství v internetových hernách a kavárnách přispívají i samotní výrobci softwaru licenční politikou. Jejich software je sice možné legálně zakoupit, ale legálně jej pronajímat je buďto zakázáno, nebo je možné jen za velmi komplikovaných a finančně náročných podmínek.

S tím však zcela nesouhlasí Jan Sekera, marketingový manažer firmy ProGamers, která provozuje síť počítačových heren Cyber Café a také nabízí poradenství právě v oblasti legálního provozu software v PC kavárnách a hernách.

"Dokážeme provozovatelům internetových kaváren a počítačových heren poradit a pomoci se získáním té správné softwarové licence i za jeden den," říká Sekera.

Ne každý provozovatel však ví, že se komerční provoz legálně zakoupeného softwaru liší od klasických licenčních podmínek. "Ve své podstatě se jedná jednoznačně o nelegální činnost. Kavárníci se tak ve velkém stávají nechtěně piráty," vysvětlil Jakubka.

Zabezpečený počítač je základ

Ani zneužívání anonymity v počítačových hernách a kavárnách nemusí být nějak závažné, pokud je počítač pro zákazníky dobře zabezpečen a například neumožňuje instalaci softwaru návštěvníky. "Podobné stížnosti, například od internetových prodejců, jejichž zboží si některý z našich zákazníků objednal, ale nevyzvedl, jsou ojedinělé," informuje Sekera.

Za posledních zhruba pět let bylo podle SWS z důvodů porušování autorských práv a jiné trestné činnosti zavřeno přes 50 podniků právě z řad internetových kaváren a heren. Firmám jsou zabaveny počítače a v řadě případů je čekají pokuty v řádech statisíců korun.Témata: software

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz