Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli pirátství zavřelo v Česku 50 počítačových kaváren a heren

  11:03aktualizováno  12:40
Internetové kavárny a PC herny jsou prý rejdištěm počítačových pirátů. Alespoň to tvrdí bezpečnostní firma, která již 10 let v České republice aktivně monitoruje činnosti softwarových pirátů a shromažďuje proti nim potřebné důkazy.

Internetová kavárna - Internetová kavárna - 40. MFF KV 2005 | foto: Martin StolařMF DNES

"Setkáváme se s pirátstvím jak na straně návštěvníků, tak i samotných provozovatelů kaváren. Mnozí pachatelé využívají anonymity, kterou tyto podniky skýtají, i k páchání další trestné činnosti," řekl Jiří Jakubka, šéf firmy Software Security SWS.

Mají podíl na pirátství i softwarové firmy? 

Internetových kaváren a počítačových heren je nyní v Česku zhruba jeden tisíc a další přibývají. Zmíněná bezpečnostní firma přitom tvrdí, že v devíti takových podnicích z deseti dochází k nějaké formě počítačového pirátství.

K pirátství v internetových hernách a kavárnách přispívají i samotní výrobci softwaru licenční politikou. Jejich software je sice možné legálně zakoupit, ale legálně jej pronajímat je buďto zakázáno, nebo je možné jen za velmi komplikovaných a finančně náročných podmínek.

S tím však zcela nesouhlasí Jan Sekera, marketingový manažer firmy ProGamers, která provozuje síť počítačových heren Cyber Café a také nabízí poradenství právě v oblasti legálního provozu software v PC kavárnách a hernách.

"Dokážeme provozovatelům internetových kaváren a počítačových heren poradit a pomoci se získáním té správné softwarové licence i za jeden den," říká Sekera.

Ne každý provozovatel však ví, že se komerční provoz legálně zakoupeného softwaru liší od klasických licenčních podmínek. "Ve své podstatě se jedná jednoznačně o nelegální činnost. Kavárníci se tak ve velkém stávají nechtěně piráty," vysvětlil Jakubka.

Zabezpečený počítač je základ

Ani zneužívání anonymity v počítačových hernách a kavárnách nemusí být nějak závažné, pokud je počítač pro zákazníky dobře zabezpečen a například neumožňuje instalaci softwaru návštěvníky. "Podobné stížnosti, například od internetových prodejců, jejichž zboží si některý z našich zákazníků objednal, ale nevyzvedl, jsou ojedinělé," informuje Sekera.

Za posledních zhruba pět let bylo podle SWS z důvodů porušování autorských práv a jiné trestné činnosti zavřeno přes 50 podniků právě z řad internetových kaváren a heren. Firmám jsou zabaveny počítače a v řadě případů je čekají pokuty v řádech statisíců korun.Témata: software

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz