Internetová kavárna

Internetová kavárna - Internetová kavárna - 40. MFF KV 2005 | foto: Martin Stolař, MF DNES

Kvůli pirátství zavřelo v Česku 50 počítačových kaváren a heren

  • 107
Internetové kavárny a PC herny jsou prý rejdištěm počítačových pirátů. Alespoň to tvrdí bezpečnostní firma, která již 10 let v České republice aktivně monitoruje činnosti softwarových pirátů a shromažďuje proti nim potřebné důkazy.

"Setkáváme se s pirátstvím jak na straně návštěvníků, tak i samotných provozovatelů kaváren. Mnozí pachatelé využívají anonymity, kterou tyto podniky skýtají, i k páchání další trestné činnosti," řekl Jiří Jakubka, šéf firmy Software Security SWS.

Mají podíl na pirátství i softwarové firmy? 

Internetových kaváren a počítačových heren je nyní v Česku zhruba jeden tisíc a další přibývají. Zmíněná bezpečnostní firma přitom tvrdí, že v devíti takových podnicích z deseti dochází k nějaké formě počítačového pirátství.

K pirátství v internetových hernách a kavárnách přispívají i samotní výrobci softwaru licenční politikou. Jejich software je sice možné legálně zakoupit, ale legálně jej pronajímat je buďto zakázáno, nebo je možné jen za velmi komplikovaných a finančně náročných podmínek.

S tím však zcela nesouhlasí Jan Sekera, marketingový manažer firmy ProGamers, která provozuje síť počítačových heren Cyber Café a také nabízí poradenství právě v oblasti legálního provozu software v PC kavárnách a hernách.

"Dokážeme provozovatelům internetových kaváren a počítačových heren poradit a pomoci se získáním té správné softwarové licence i za jeden den," říká Sekera.

Ne každý provozovatel však ví, že se komerční provoz legálně zakoupeného softwaru liší od klasických licenčních podmínek. "Ve své podstatě se jedná jednoznačně o nelegální činnost. Kavárníci se tak ve velkém stávají nechtěně piráty," vysvětlil Jakubka.

Zabezpečený počítač je základ

Ani zneužívání anonymity v počítačových hernách a kavárnách nemusí být nějak závažné, pokud je počítač pro zákazníky dobře zabezpečen a například neumožňuje instalaci softwaru návštěvníky. "Podobné stížnosti, například od internetových prodejců, jejichž zboží si některý z našich zákazníků objednal, ale nevyzvedl, jsou ojedinělé," informuje Sekera.

Za posledních zhruba pět let bylo podle SWS z důvodů porušování autorských práv a jiné trestné činnosti zavřeno přes 50 podniků právě z řad internetových kaváren a heren. Firmám jsou zabaveny počítače a v řadě případů je čekají pokuty v řádech statisíců korun.


Témata: software