Kyocera L3V vs. Panasonic F1: digitální jezevčíci s 3x zoomem (duel)

  • 4
Kapesní fotoaparáty značek Kyocera a Panasonic se chlubí 3 megapixely a 3x optickým zoomem. Zatímco Kyocera nabízí zajímavé fotografické funkce a pyšní se největším displejem, Panasonic působí jako kvalitní stylový doplněk. Který z nich vyhraje boj o přízeň zákazníků?

V dnešním testu se sešli dva "digitální jezevčíci". Oba jsou řešeni velice podobně: Mají nízké a podlouhlé tělo, snímací CCD čip s rozlišením 3 megapixely a optiku s trojnásobným zoomem. Máte-li zálusk na výkonný stylový fotoaparát, který by se lehce vešel do kapsy, sledujte duel fotoaparátů Kyocera FineCam L3V a Panasonic Lumix F1.

Příslušenství
Oběma přístrojům byla dána do vínku 16MB SD karta, která pojme 13 snímků v plném rozlišení a nejvyšší kvalitě. V příslušenství u Panasonicu najdeme firemní nabíječku a Li-Ion akumulátor. Kyocera je poháněna dvěma tužkovými bateriemi nebo rovněž volitelným akumulátorem. U fotoaparátů nechybí kabely pro připojení k počítači pomocí USB a televizoru přes AV vstup.

Kyoceru jsme obdrželi pouze jako vzorek v provizorním balení, nedovedeme tedy říci, jakým softwarem bude vybavena. Panasonic přikládá balík programů pro zpracování digitálních fotografií od známé firmy ArcSoft.

Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1

Dítka designerova
Oba přístroje jsou velikostí téměř shodné, výhodu menšího přístroje má na své straně Panasonic. S rozměry 104 x 50,9 x 32,1 mm je téměř o centimetr kratší než Kyocera (112 x 54,5 x 35 mm), i v ostatních aspektech má nějaký ten milimetr náskok. Díky zkosené horní hraně zadní stěny vypadá ještě titěrnějí a působí spíš jako hračka do kabelky. Kyocera se oproti tomu tváří o něco dospěleji. Lumix je také o deset gramů lehčí, bez baterie a paměťové karty váží 160, zatímco FineCam L3V 170 gramů.

Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1

Rozmístění ovládacích prvků u obou fotoaparátů je velice podobné a nijak nevybočuje ze současné tradice. Na vrchu se nachází obvyklé jog-dial kolečko pro volbu pracovních režimů, spoušť, mikrofon a zapínání přístroje, které má u Lumixu podobu dvoupolohového přepínače. Kyocera má na horní stěně ještě reproduktor, jenž je v případě Panasonicu umístěn na zmíněné šikmé ploše. Na zadní stěně narazíme v levém horním rohu na průhledový hledáček se dvěmi stavovými diodami, který je doplněn barevným náhledovým displejem. U obou přístrojů najdeme nějakou bonusovou finesu: Panasonic disponuje kovovou automatickou krytkou objektivu, Kyocera zase průhlednou lištou, která se při zapnutí fotoaparátu a při expozici rozsvítí příjemným modrofialovým světlem.

Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1 Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1

Specifikace
Oba přístroje jsou osazeny CCD čipem s rozlišením 3,1 milionu bodů. Mohou produkovat fotografie o velikostech 2048x1536, 1600x1200x 1280x960 a 640x480 bodů. Optika disponuje trojnásobným přiblížením, Kyocera přidává 2x a Panasonic 3x zoom digitální. Objektivy mají shodnou ohniskovou vzdálenost f=5,8-17,4 mm (tj. 38-115 mm přepočteno na kinofilm) a takřka stejnou světelnost F2,8-4,8 (Panasonic-Leica má F2,8-4,9).

Snímací čip Kyocery pracuje automaticky s citlivostí 80-400 ISO, přičemž manuálně lze nastavit 100, 200 a 400 ISO. Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 1-1/2000 sekundy, lze však aktivovat také dlouhou expozici 2, 4 a 8 sekund. Přístroj používá tři metody měření expozice: multisegmentové, střed a bodové. Mezi zónové a bodové ostření se připletl také fokus manuální, však pouze sedmikrokový mezi 0,6 m a nekonečnem. Krokový zoom je menším handicapem fotoaparátu. Kyocera přichází s neotřelou samospouští, již lze naprogramovat zpoždění od 2-10 sekund.

Největší chloubou značky Kyocera je veliký 2,5" TFT displej s rozlišením 474x234 bodů. FineCam může kromě statických snímků točit také videoklipy v rozlišení 320x240 při snímkové frekvenci 15 fps. Maximální délka klipů je pouze 120 sekund, i tak se ale jedná o unikátní záležitost - FineCam umí během filmování zoomovat optikou a doostřovat!

S čipem Lumixu F1 lze fotit v citlivostech 50, 100, 200 a 400 ISO. Přístroj je osazen novým enginem Venus LSI, který se stará o rychlé reakce fotoaparátu a kvalitní zpracování obrazu. Závěrky může zůstat otevřena nejdéle osm sekund, nejrychleji cvakne v 1/2000 sekundy. Fotoaparát měří expozici i ostrost zónově v 60 blocích, podle středu nebo bodově. Také Lumix umí natáčet video, ovšem se snímkovou frekvencí pouze 10 fps. Délka filmu je omezena pouze kapacitou paměťové karty.

Náhledový 1,5" TFT displej s rozlišením 114.000 bodů zobrazuje velice ostře s výtečným kontrastem. Panasonic disponuje samospouští 2 nebo 10 sekund.

Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1

Ovládání
Práce s kompaktem FineCam L3V je velmi snadná. Kolečkem na vrchu se volí mezi statickými snímky, natáčením videa, prohlížením záznamů a nastavením systému. Všechny prvky umístěné na zadní stěně se ovládají palcem pravé ruky. Kromě kolébky zoomu se zde nachází ještě přepínač módu displeje (obraz s informacemi o rozlišení, místě na kartě a kapacitě baterie, samotný obraz a vypnuto), tlačítko pro vstup do menu a křížový ovladač pro procházení nabídkami a potvrzování, rychlou volbu zaostření (auto, makro, krajina) a režimu blesku, který nabízí tzv. slow-synchro pro noční portréty.

Menu je po vzoru Sony zpracováno v podobě lišty, na níž můžeme vybrat nastavení samospouště, sílu komprese, rozlišení, korekci expozice ±2 EV a vyvážení bílé včetně vlastní předvolby. Pod souhrnnou položkou Set Details se nacházejí některé další parametry expozice (ISO, sytost barev, metodiku ostření apod.). Komu záleží na hloubce ostrosti záběru a nechce expozici svěřit pouze automatice, může napevno nastavit buď otevřenou clonu F2,8 nebo naopak zavřenou F7,5. Užitečné jsou také módy dlouhé závěrky - 2, 4 a 8 sekund.

Kyocera FineCam L3V vs. Panasonic Lumix F1

Jog-dial kolečko Panasonicu nabízí kromě změny pracovních módů také přímou volbu expozičních programů. Svým pojetím se prakticky neliší od voliče použitého u modelu Lumix FZ1, nabízí ale mnohem "lidovější" režimy: plná automatika, makro, portrét, noční portrét s pomalou synchronizací, krajina a umělecký mód (černobílá fotografie, chladné nebo teplé barvy). Tlačítko uprostřed prstence aktivuje jeden ze dvou režimů snímání sekvencí statických fotografií.

Ovládání je díky funkcím křížového joypadu flexibilnější: umožňuje bez návštěvy menu nastavit samospoušť, doladit expozici, režim blesku nebo prohlédnout poslední pořízené snímky. Menu Lumixe F1 je takřka totožné s FZ1, nabízí volbu ISO, rozlišení a kvality snímku, vyvážení bílé či nahrávání hlasových poznámek k fotografiím.

V praxi
Lumix F1 nás zaujal poměrně rychlým startem. Od zapnutí jsme mohli pořídit první snímek již po necelých třech sekundách. Prodleva spouště bez namáčkutí, tedy se zaostřením, byla přibližně půlvteřinová. FineCam L3V byl o poznání pomalejší. Start mu trval pět vteřin, a to především díky tomu, že se fotoaparát implicitně zapne s automatickým bleskem, jehož nabití trvá. Také ostření mu zabere téměř vteřinu, od čehož se odvíjí delší zpoždění spouště bez namáčknutí.

Velký displej L3V se spíš než displejem dá nazvat televizí. Je sice atraktivní, ale obraz má nevýrazné barvy a je nekontrastní. Ostré je pouze písmo menu. Náhledové LCD Lumixu ukazuje lépe, s přirozenějšími barvami a ostrým obrazem.

Oba fotoaparáty fotí nejlépe na nižší citlivost, při vyšších hodnotách ISO je v obraze velké množství šumu. Přestože Lumix si nevede při špatných světelných podmínkách právě nejlépe, Kyocera dopadla ještě hůře. Již při 200 ISO byly na náhledovém displeji patrné vodorovné linky, které zůstaly i ve výsledném obraze. Pokud tedy situace přímo nevyžaduje vyšší citlivost, doporučuji především pro interiérové fotografie s bleskem manuálně nastavit 100 ISO.

Kvalita fotografií
To, co jsem napsal výše o displejích, může platit také o kvalitě snímků. Možná se na tom podepsal i fakt, že testovaná Kyocera FineCam L3V je zatím jediný vzorek v republice a má hodně nacestováno. Obraz je nekontrastní a neostrý, s vybledlými barvami. Lumix F1 s optikou Leica je na tom o poznání lépe jak po stránce ostrosti, tak i barevného podání - v tomto směru lehce předčí i nedávno recenzovaný model Lumix FZ1.

Kyocera FineCam L3V - zámecký park - náhled 1024x768 (190 kB)
Kyocera - zámecký park
Kyocera FineCam L3V - portál - náhled 1024x768 (336 kB)
Kyocera - portál
Kyocera FineCam L3V - makro - 

náhled 1024x768 (169 kB)
Kyocera - makro
Panasonic Lumix F1 - zámecký park - náhled 1024x768 (227 kB)
Panasonic - zámecký park
Panasonic Lumix F1 - portál - náhled 1024x768 (353 kB)
Panasonic - portál
Panasonic Lumix F1 - makro - 

náhled 1024x768 (174 kB)
Panasonic - makro

Kliknutím na obrázek se otevře náhled pro pomalejší linky v rozlišení 1024x768 (200-300 kB). Kliknutím na textový popisek se snímek zobrazí v plném rozlišení 2048x1536 (1,2 MB).

Je poměrně unikátní, že oba fotoaparáty v některých případech měří na stejných scénách expozici zcela rozdílně. Panasonic pořizuje fotografie tmavší, Kyocera zase světlejší. Vyplatí se proto přidat, případně ubrat krok nebo dva v manuálním vyvážení expozice. Pouze noční, respektive časně ranní snímek naměřily oba přístroje zcela shodně. Při 100 ISO a cloně 2,8 trvala expozice rovnou sekundu. Lumixe jsme museli pro dosažení takového času přepnout do režimu nočního portrétu.

Kyocera FineCam L3V - noc - náhled 1024x768 (246 kB) Panasonic 

Lumix F1 - noc - náhled 1024x768 (243 kB)
Kyocera - noc (1,4 MB)               Panasonic - noc (1,2 MB)

Shrnutí
Oba přístroje disponují totožnými parametry: maximální rozlišení 2048x1536 a trojnásobný zoom. Panasonic vypadá víc jako stylový digitální doplněk vhodný pro nenáročnou fotografii. Nabízí jednoduché ovládání a dobrý obrazový výstup. V současnosti se prodává za 16.995 korun ve čtyřech barevných provedeních: stříbrném, černém, červeném a modrém.

Kyocera k jednoduchému snímání přidává ještě několik zajímavých vlastností, především volbu delší závěrky a pevného nastavení clony nebo manuální ostření. Obrazové úrovně Lumixu F1 však nedosahuje. FineCam L3V se začne prodávat za 15.490 Kč.

Fotoaparáty k testu zapůjčily společnosti Panasonic ČR a YASHICA YCP.