Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LAME 3.82 - nejkvalitnější freewarový MP3 kodér

  0:35aktualizováno  0:35
LAME si díky své kvalitě a rychlosti získal mezi freewarovými kodéry vynikající pověst. Nyní se jedná o zcela samostatný program, který je přenositelný na řadu počítačových platforem.
Získat kvalitní kodér MP3 souborů zdarma se zdálo dlouho nemožné. Pak se objevil projekt LAME a získal si postupně mnoho zastánců. LAME původně nevznikl jako samostatný kodér (název znamená zkratku) , nýbrž jako úprava ukázkových zdrojových kódů standardu ISO pro kódování metodou MPEG-1 Layer 3. Těmito opravami se podařilo od roku 1998 postupně vytvořit velice kvalitní kodér. Celý projekt využívá možností Internetu a tvorby programu na principu otevřeného zdrojového kódu (Open Source). Tím je dána možnost neustálého vylepšování a každý zájemce má možnost si zdrojového texty prohlédnou a případně se zúčastnit dalšího programování. Z charakteru tohoto programového projektu vyplývají i velmi časté updaty, jež jsou na Internetu zveřejňovány.

Nyní jsme se dočkali další verze MP3 kodéru LAME., a to verze převratné. Od verze 3.81 byly totiž odstraněny poslední zbytky původního ISO zdrojového kódu a LAME nyní přestavuje plný a samostatný zdrojový kód pro MP3 kodér, který svou kvalitou i rychlostí může směle čelit komerčním kodérům. LAME jako zdrojový kód je lehce přenositelný na všechny možné počítačové platformy (GNU/Linux, Unix, Windows, DOS, MacOS, BeOS, Amiga, OSP2, Atari).

Pro Windows existuje LAME ve dvou variantách - jako samostatný program (exe soubor) a jako knihovna dll, již využívají některé další programy. Kodér zvládá všechny možné varianty kódování. Vytváří MP3 s datovým tokem až 320 kbit/s, vedle konstantního datového toku umí i tok proměnný (VBR). Program dokáže automaticky umístit textové informace o skladbě a interpretovi do ID3 tagu kódovaného souboru. LAME využívá vlastní psychoakustický model kódování (Gpsycho), jehož kvalita předčí ostatní freewarové kodéry, které pro Window existují.

Program (exe soubor) se ovládá přes příkazovou řádku, což není pro člověka, jenž si zvykl na Windows jednoduché. Přehled příkazů naleznete v textovém souboru, jenž program doprovází. Existuje však několik způsobů, jak se nutnosti vyťukávat příkazy vyhnout. Nejjednodušší je umístit na plochu Windows zástupce programu. Přetáhnete-li nyní na ikonu WAV soubor, začne se okamžitě komprimovat na hodnoty základního nastavení (128kbit/s). Další možností je používat programy, které s kodérem dokážou spolupracovat. Celá řada graberů umí zkopírované WAV soubory posílat do externího kodéru a v dnešní době zpravidla nějaký freewarový kodér (většinou právě LAME nebo Blade) již zahrnují. S knihovnou dll umístěnou do svého adresáře pracují např. programy Cdex, Audiograbber či CD Copy. Ideálním řešením je ovládat LAME pomocí softwarové nadstavby využívající rozhraní Windows (tzv. frontend programy). Jeden z nich Lame Batch jsme již na našich stránkách představili.

Základní verze 3.82 nefunguje pod Windows NT/2000, jejich uživatelé si musí stáhnout zvláštní upravenou verzi pro tyto systémy.

Autor: Open Source projekt
Website: http://www.sulaco.org/mp3/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.chat.ru/~dkutsanov/~index.htm
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých...

Najdete na iDNES.cz