Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LAME 3.82 - nejkvalitnější freewarový MP3 kodér

  0:35aktualizováno  0:35
LAME si díky své kvalitě a rychlosti získal mezi freewarovými kodéry vynikající pověst. Nyní se jedná o zcela samostatný program, který je přenositelný na řadu počítačových platforem.
Získat kvalitní kodér MP3 souborů zdarma se zdálo dlouho nemožné. Pak se objevil projekt LAME a získal si postupně mnoho zastánců. LAME původně nevznikl jako samostatný kodér (název znamená zkratku) , nýbrž jako úprava ukázkových zdrojových kódů standardu ISO pro kódování metodou MPEG-1 Layer 3. Těmito opravami se podařilo od roku 1998 postupně vytvořit velice kvalitní kodér. Celý projekt využívá možností Internetu a tvorby programu na principu otevřeného zdrojového kódu (Open Source). Tím je dána možnost neustálého vylepšování a každý zájemce má možnost si zdrojového texty prohlédnou a případně se zúčastnit dalšího programování. Z charakteru tohoto programového projektu vyplývají i velmi časté updaty, jež jsou na Internetu zveřejňovány.

Nyní jsme se dočkali další verze MP3 kodéru LAME., a to verze převratné. Od verze 3.81 byly totiž odstraněny poslední zbytky původního ISO zdrojového kódu a LAME nyní přestavuje plný a samostatný zdrojový kód pro MP3 kodér, který svou kvalitou i rychlostí může směle čelit komerčním kodérům. LAME jako zdrojový kód je lehce přenositelný na všechny možné počítačové platformy (GNU/Linux, Unix, Windows, DOS, MacOS, BeOS, Amiga, OSP2, Atari).

Pro Windows existuje LAME ve dvou variantách - jako samostatný program (exe soubor) a jako knihovna dll, již využívají některé další programy. Kodér zvládá všechny možné varianty kódování. Vytváří MP3 s datovým tokem až 320 kbit/s, vedle konstantního datového toku umí i tok proměnný (VBR). Program dokáže automaticky umístit textové informace o skladbě a interpretovi do ID3 tagu kódovaného souboru. LAME využívá vlastní psychoakustický model kódování (Gpsycho), jehož kvalita předčí ostatní freewarové kodéry, které pro Window existují.

Program (exe soubor) se ovládá přes příkazovou řádku, což není pro člověka, jenž si zvykl na Windows jednoduché. Přehled příkazů naleznete v textovém souboru, jenž program doprovází. Existuje však několik způsobů, jak se nutnosti vyťukávat příkazy vyhnout. Nejjednodušší je umístit na plochu Windows zástupce programu. Přetáhnete-li nyní na ikonu WAV soubor, začne se okamžitě komprimovat na hodnoty základního nastavení (128kbit/s). Další možností je používat programy, které s kodérem dokážou spolupracovat. Celá řada graberů umí zkopírované WAV soubory posílat do externího kodéru a v dnešní době zpravidla nějaký freewarový kodér (většinou právě LAME nebo Blade) již zahrnují. S knihovnou dll umístěnou do svého adresáře pracují např. programy Cdex, Audiograbber či CD Copy. Ideálním řešením je ovládat LAME pomocí softwarové nadstavby využívající rozhraní Windows (tzv. frontend programy). Jeden z nich Lame Batch jsme již na našich stránkách představili.

Základní verze 3.82 nefunguje pod Windows NT/2000, jejich uživatelé si musí stáhnout zvláštní upravenou verzi pro tyto systémy.

Autor: Open Source projekt
Website: http://www.sulaco.org/mp3/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.chat.ru/~dkutsanov/~index.htm
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz