Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rok 2023: Připravte se na laserové zbraně na stíhačkách

  10:00aktualizováno  10:00
Výzkumné laboratoře amerického letectva vyvíjejí kompaktní kontejnerový laser. Jeho rozměry a hmotnost ho umožní v budoucnu pověsit pod stíhací letadla. První letecký test je naplánován na rok 2023.

Vize vzdušného boje pomocí laserových zbraní | foto: U.S. Air Force

Americké letectvo se v současné době podílí na pozemních testech výkonného laseru HEL (High Energy Laser). Jak uvedla hlavní vědecká pracovnice amerického letectva Mica Endsley pro server Military.com, letecké testy laseru HEL jsou naplánovány na rok 2023.

„Pracujeme na tom, aby řada těchto technologií (laserových, pozn. redakce) dozrála,“ říká Endsley. „Na vzdušné platformy přejdeme v roce 2023,“ doplňuje.

Letectvo otestuje laserové zbraně nejdříve na větších platformách. V úvahu přichází letouny jako C-17 Globemaster III. V této etapě dojde především k otestování zaměřovacích systémů laseru.

V další etapě se přistoupí k instalací laserových zbraní na stíhací letadla. Lasery budou umístěny v kontejnerech a zavěšeny pod trupem letadla. Konečným cílem je zabudování laserových zbraní přímo do trupu letadla.

K čemu je dobrý laser na stíhačce

Letectvo plánuje umístit laserové zbraně na pilotovaná/nepilotovaná podzvuková i nadzvuková letadla. Možností použití laserových zbraní je celá řada. Laser dokáže na vzdálenost mnoha kilometrů ničit letadla protivníka nebo řízené střely. Stejně tak lze pomocí laseru bodově zasahovat jakékoliv objekty na zemi.

„Příkladem použití je například zničení blížící se rakety. Na rozdíl od kinetického zničení, kdy raketu vyhodíte do povětří, laser za použití nekinetických technik vytvoří z rakety taveninu kovů a elektroniky,“ vysvětluje Endsley.

Z počátku letadla získají laserové zbraně o výkonu 10 až 100 kW. Cílem je výkon postupně zvyšovat. Podle Marka Gunzingera z Centra pro strategické a rozpočtové hodnocení CBSA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) dokáží lasery již o výkonu 150 až 200 kW efektivně ničit rakety země-vzduch i vzduch-vzduch a „velmi pravděpodobně“ také pilotovaná letadla.

Působivá přednost laseru je také „zásoba munice“ - lasery mohou během jednoho letu provést až několik tisíc výstřelů. Elektrickou energii laserovým zbraním dodá palubní proudový motor. Podle výpočtů jeden výstřel laseru spálí asi litr paliva. Například vnitřní nádrže stíhačky F-15C pojmou okolo 6000 litrů paliva.

„Skutečnou výhodou je, že dostanete opravdu velký zásobník munice. Dnes můžete vystřelit pět nebo šest střel. Energetické zbraně provedou několik tisíc výstřelů,“ objasňuje výhody laserových zbraní Endsley.

Nejedná se o první snahu amerického letectva umístit laserové zbraně na palubu letadla. V prvním desetiletí 21. století amerického letectvo v rámci programu ARL (AirBorne Laser) umístilo obří laser do dopravního letadla Boeing 747-400 Freighter.

Avšak vzhledem k velké komplikovanosti použitých technologií (chemický laser), technickým obtížím a narůstající ceně byl program ARL v roce 2011 ukončen.

Text vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.

Autor:


Témata: Boeing, Stíhačka

Nejčtenější

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Vyfotíte papírovou fotku a tu přefotíte mobilem na Instagram. On-line CES

CES 2018

Letošní veletrh CES přinesl tradičně mnoho novinek. Představily je například společnosti Samsung, Sony, TCL a řada...

Další z rubriky

„Cynthia“ byla Mata Hari 2. světové války. Jen o hodně úspěšnější

Amy Elizabeth na svatební fotografii pořízené při příležitosti svatby s...

Amy Elisabeth Packová se někdy označuje za Matu Hari druhé světové války. Ve skutečnosti se této kurtizáně podobala...

Jak se honí UFO. Tajný výzkumný program Pentagonu v letech 2007 až 2012

Piloti amerických stíhaček viděli neidentifikovaný létající předmět

„S drobnými na ufony“, tak by se dal nazvat nedávno probíhající program Pentagonu na výzkum UFO, který byl financován...

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz