Slečna s rádiem ... nikoli internetovým

Slečna s rádiem ... nikoli internetovým | foto: Profimedia.cz

Last.fm: internetové rádio vždy dle vašeho gusta

  • 17
Pokud máte chuť objevit novou hudbu, která má něco společného s vašimi oblíbenými alby, anebo jen chcete dát světu vědět o tom, které interprety posloucháte na počítači nejčastěji, máme pro vás tip a nápovědu.

Vše se točí kolem serveru last.fm, který před třemi lety rozběhlo několik hudebních fanoušků. Jeho myšlenka je prostá: každý zde může mít svou vlastní stránku, na níž se zobrazují písničky, které zrovna poslouchá, žebříčky nejpřehrávanějších skladeb a interpretů, i nejrůznější postřehy, nejenom o hudbě. Uživatelé mohou diskutovat ve fórech, sdružovat se do skupin, a také poslouchat jedinečné rádio ušité přímo na jejich hudební vkus.

Vytváříme vlastní profil

Chcete-li začít využívat služeb Last.fm, musíte se nejprve zaregistrovat, a poté stáhnout a nainstalovat plug-in do vašeho přehrávače (podporovány jsou Windows Media Player, Winamp, iTunes i několik minoritních). Plug-in po vás bude chtít ještě jednou vaše uživatelské jméno a heslo, budete si moct také zvolit například adresáře s písničkami, z nichž chcete nebo naopak nechcete statistiku vytvářet.

Od této chvíle pokaždé, když si přehrajete alespoň polovinu řádně pojmenovaného hudebního souboru (tzn. obsahujícího informace o názvu písničky a interpreta, na formátu přitom prakticky nezáleží), váš přehrávač se postará o příslušné změny na stránce s vaším profilem. Skladba se objeví v kolonce „Nedávno poslouchané“, žebříčky se přepočítávají zhruba po každých dvaceti nových skladbách.



Jak budou přibývat další a další poslechnuté písničky, Last.fm vygeneruje seznam lidí, kteří mají vkus podobný tomu vašemu. Zároveň vytvoří seznam skupin a sólových interpretů, které jste ještě neposlouchali, ale vaši „sousedé“ už ano, a podle počítače by se vám tedy mohli líbit.

Ladíme osobní rádio

Možná ještě zajímavější funkcí webu Last.fm než vlastní stránka s hudebním profilem je možnost poslouchat rádio „přesně na míru“. Po stáhnutí a instalaci speciálního přehrávače se stačí přihlásit a pak si vybrat stanici (obojí se v jinak přívětivém rozhraní poněkud nepochopitelně dělá po kliknutí na ikonku šroubováku). Ladění je velmi netradiční – můžete zadat interpreta, jemuž se má hudba podobat, anebo „tag“, tedy „nálepku“, kterou přehrávané muzice dali ostatní uživatelé, například „rock“ nebo „chillout“.

Žádné rádio není ideální, ani Last.fm. Vysílá pouze ve formátu mp3 při bitrate 128 kb za vteřinu. Kvalita tedy stačí pro běžný poslech při práci nebo surfování, audiofilové ale spokojení nebudou, stejně tak lidé, kteří by kvůli pomalému připojení nebo omezenému přenosu dat dali přednost i kvalitě nižší.

V systému podle všeho není k poslechu žádný český interpret. Písně samozřejmě nelze ukládat na disk. A základní uživatelský účet, který je k dispozici zdarma, neposkytuje některé zajímavé funkce – jako například poslouchání stanice sestavené z oblíbené hudby konkrétního uživatele. Upgrade však přijde pouze na tři eura na měsíc.