Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naštval vás LastPass změnou pravidel? Tady jsou alternativy

  8:57
Počínaje úterým si uživatelé zdarma dostupné varianty služby LastPass museli vybrat: buď tohoto pomocníka pro práci s hesly budou používat pouze na mobilních zařízeních, nebo jen na počítačích. Kdo bude chtít oboje, musí si zaplatit. Existuje i jiné řešení, a to v podobě alternativních produktů.
Ilustrační foto - hesla

Ilustrační foto - hesla | foto: Creative Commons

Jestliže jste se rozhodli nepokračovat ve využívání správce hesel programu LastPass, potom můžete sáhnout po jednom z konkurenčních produktů, anebo využít řešení, které máte pravděpodobně v počítači a mobilním zařízení již přítomné a je zcela zdarma. 

Proč používat správce hesel

Používáte-li různá hesla pro přístup do různých služeb – což je z bezpečnostního hlediska doporučováno –, potom nám dáte za pravdu, že všechny si pamatovat není možné. Místo toho, abyste si je psali na papírky či do bloku, uložte je do správce hesel. Existuje spousta nástrojů, které to splní, zabezpečí je, a navíc řada z nich je také automaticky vyplní za vás.

Každopádně platí, že byste tam, kde je to možné, měli používat především dvoufaktorové ověřování totožnosti. Pokud by totiž někdo vaše heslo odcizil nebo odhalil, stále existuje další bariéra zabraňující neoprávněnému přístupu k vašemu účtu.

Co nabízí LastPass

Ještě než se podíváme na alternativy k LastPassu, sluší se představit, co nabízí právě on, protože patří mezi nejskloňovanější programy v oboru. A není těžké pochopit proč. Je intuitivní, elegantní a zdarma. Od 16. března však pouze na jedné platformě: buď na PC, nebo v přenosných zařízeních. 

Rozhraní LastPass v Chrome

Stejně jako většina ostatních správců hesel může bezpečně ukládat uživatelská jména, hesla, poznámky, platební údaje a další citlivé informace. K dispozici je pro běžně používané systémy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux), avšak ne v češtině.

Služba pomáhá s návrhem hesel (chybí-li vám inspirace) a upozorní na případné narušení dat. Podporuje dvoufaktorové ověřování a vývojáři LastPass odvedli velmi dobrou práci s konzolou centrální správy.

Přehled uložených hesel v LastPass

Můžete tak snadno zobrazit všechny uložené informace najednou (a sdílet je s ostatními, pokud používáte rodinné předplatné). Kromě omezení zdarma dostupné verze jsou však některé funkce přítomné jen v rámci předplatného služby – např. 1GB úložiště, upozornění na odhalení hesla, nouzový přístup atd. Placená varianta stojí 2,9 USD měsíčně a rodinná potom 3,9 USD (do šesti uživatelů).

Alternativní programy k LastPass

1. 1Password

Rozhraní 1Password

Program 1Password je již několik let jedním z těch nejlépe hodnocených v kategorii správců hesel. A má k tomu dobré důvody. Je rychlý, dobře navržený, ovládá se snadno a funguje téměř všude, kde je vyžadováno zadání uživatelského jména, respektive hesla. Možnosti sdílení v rámci rodiny, které 1Password nabízí, jsou obzvláště dobré, protože umožňuje spravovat hesla a všechny ostatní typy dat, která může uchovávat (včetně například informací o pasech) mezi několika různými uživateli. 

Také se nám líbí cestovní režim, který umožňuje dočasně synchronizovat určité informace na cestách, pro případ, že by vám ukradli nebo jste ztratili telefon. 1Password bohužel neexistuje ve zdarma dostupné variantě, ale můžete si ho vyzkoušet po dobu 30 dnů. Osobní tarif začíná na 3 dolarech měsíčně (při ročním předplatném). Rodinný plán s podporou až 5 členů 5 USD (pokud platíte ročně).

Uložená hesla v 1Password

Obsahuje generátor hesel, systém varování – pokud je podezření na prolomení vámi používaného hesla –, v případě potřeby ani jemu nechybí dvoufaktorová autentizace. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux, rozšíření do browserů). Ani tento program není v češtině.

StickyPassword

Rozhraní Sticky Password

Také v Česku existuje vhodná alternativa. Sticky Password tvoří lidé, kteří dlouhou dobu působili ve vedení společnosti AVG Technologies. Pro toto řešení se rozhodla také společnost Eset a používá ho přes dva miliony uživatelů. Nabízí nejen veškeré funkce, které byste od správce hesel očekávali, ale díky biometrické autentizaci a možnosti synchronizace přes lokální wi-fi bez uložení dat do cloudu se stává vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí nikam nic posílat. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X) a je v češtině.

Generátor hesel v Sticky Password

Zdarma dostupná varianta neobsahuje některé vybrané funkce. Jde především o nemožnost synchronizovat, zálohovat a sdílet hesla. To mimo jiné znamená, že pokud nechcete, tak nemusíte mít uložené údaje na serverech služby. Na druhou stranu, pokud o program přijdete, reinstalujete PC apod., potom přijdete i o uložené informace, pokud si je nezálohujete sami.

Bitwarden

K dispozici jsou i další správci hesel jako Dashlane, NordPass či u nás méně známý open-source projekt Bitwarden

Generátor hesel v Bitwarden

Ve srovnání s LastPass a další konkurencí je Bitwarden poměrně novým projektem. Obsahuje podobné funkce jako ostatní správci hesel. Existuje zdarma s tím, že nabízí většinu toho, co ve free verzi donedávna nabízel také LastPass – podporu ukládání hesel mezi všemi zařízeními bez omezení. K dispozici je pro přenosná zařízení, ale i Windows, Mac OS X, Linux a rozšíření do browserů, a navíc je v češtině.

Rozhraní programu Bitwarden

Zdarma dostupná varianta je dostačující. Pokud ale chcete používat dvoufaktorové ověřování, 1GB zabezpečené úložiště, nouzový přístup a další funkce, bude vás to ročně stát 10 USD. Rodinný účet Bitwarden potom stojí 40 USD ročně a nabízí přístup k šesti uživatelským profilům. 

V obou případech tak jde o levnější plán, než který nabízí LastPass. Pro většinu uživatelů, kteří hledají bezplatnou alternativu k LastPass, dává Bitwarden největší smysl. Poskytuje stejnou funkcionalitu a to zdarma. Navíc přechod z LastPass na Bitwarden nemůže být jednodušší. Jediné, co musíte udělat, je exportovat soubor CSV z LastPass a importovat jej do Bitwarden.

Místo specialistů použijte browsery

Nechcete-li využívat správce hesel v podobě další nebo nové aplikace, potom k tomu můžete používat stávající programové vybavení. Tím se může stát internetový prohlížeč. Browsery se stávají nejen čím dál tím sofistikovanějšími, ale v dnešní době to jsou jedny z nejpoužívanějších programů vůbec. Nově začínají vynikat také v případě správy hesel, Nástroje, které jsou součástí prohlížečů Chrome, Firefox, Safari, Edge a dalších, pokrývají základní potřeby.

Tip

Do nastavení, respektive k nástroji správce hesel se v Chrome rychle dostanete tak, že do adresního řádku zadáte příkaz chrome://settings/autofill a v případě Edge potom edge://settings/passwords.

Nastavení hesel v Chrome

Pokud některý z nich chcete začít používat k ukládání hesel, ujistěte se, že je vaše přenosné zařízení a také počítač chráněn hlavním heslem, jinak bude mít každý, kdo použije vaše zařízení, přístup k Facebooku, Gmailu a dalším uživatelským účtům, které jsou uložené a mají povoleno automatické přihlášení.

Nastavení hesel v Edge

Bez ohledu na to, jaký prohlížeč používáte, lze hesla synchronizovat mezi mobilními a stolními zařízeními. V případě Googlu (s Chromem a Androidem) a Applu (se Safari, macOS a iOS) můžete synchronizovat a vyvolat hesla i pro aplikace mimo váš prohlížeč, takže váš Google účet nebo vaše Apple ID účinně slouží jako vaše ověření pro aplikace jako Netflix, Spotify atd.

Přestože před lety experti na zabezpečení varovali před ukládáním hesel do prohlížečů, dnes tyto programy mnohem dále a použití jednoho z těchto integrovaných nástrojů pro správu hesel je silnější. Zvažte tak výhody, které nabízí váš browser:

  • Není nutné stahovat a instalovat nic dalšího, jako je tomu v případě nástrojů pro správu hesel třetích stran.
  • Hesla se synchronizují automaticky se všemi ostatními daty. Když se přihlásíte do prohlížeče v novém zařízení, vaše hesla jsou již k dispozici.
  • Za integrované nástroje správce hesel v browserech se neplatí.
  • Vaše uložená/synchronizovaná data jsou zabezpečena stejnými funkcemi šifrování a dvoufaktorového ověřování, které používáte u funkcí e-mailu, cloudového úložiště a zabezpečení zařízení.

A co vy? Používáte LastPass? A co jste po 16. březnu, kdy došlo ke změně, udělali? Předplatili jste si ho, zůstali u zdarma dostupné verze, která vás bude limitovat, nebo vybrali jiný podobný program? A jaký? Či jste dali těmto nástrojům sbohem a začali používat správce hesel v browserech? Dejte nám vědět v diskuzi.

Co používáte pro správu hesel?

celkem hlasů: 1305
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. srpna 2021. Anketa je uzavřena.
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...