Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LCD: LG Flatron 575LM

  5:00aktualizováno  5:00
Patnáctipalcové LCD displeje jsou oblíbené jak u výrobců, tak u zákazníků. Hlavním důvodem je cena. Relativně levný patnáctipalcový LCD panel nabízí i společnost LG. Flatron 575LM je elegantní, má odnímatelné reproduktory a dotekové ovládání.
Kdysi Goldstar, dnes LG Electronics má poměrně široké pole působnosti. Tuto značku nesou jak výrobky IT, tak například pračky a televize. Společnost má v nabídce širokou škálu LCD panelů s úhlopříčkami od 15 do 22 palců. V našem testu se prezentoval přístroj Flatron 575 LM, který lze také nalézt pod modelovým označením LM565D.

Vzhled a vybavení

LCD displej LG Flatron 575LMCo vše je v krabici? Samozřejmě samotné LCD, které je již pevně připevněno ke svému stojanu, jehož podstavec tvoří obdélníkový rám. Dále jsou zde dvě menší podlouhlé krabičky, v nichž se skrývá levý a pravý reproduktor. Tyto předměty z krabice následovaly ještě kabely pro propojení displeje s grafickou kartou( klasický 15pinový d-Sub konektor), pro napájecí adaptér a trafo, pro spojení zvukové karty a reproduktorů (na obou koncích 3,5 mm stereo jack). Co jsme nenalezli, byl jakýkoliv ovladač či jiné softwarové vybavení.

Reproduktory je možno nechat volně stát, neboť mají vlastní opěrku a jsou tak na displeji nezávislé. Další možnost je levý i pravý reproduktor připevnit pomocí dvou úchytů po stranách k samotnému tělu displeje, vytvoří se tak velice elegantní komplet, který se navzájem designově a barevně doplňuje. LCD je vyvedeno v tmavě šedé barvě a repro v šedostříbrné. To vše podtrhuje stříbrná barva dotykových tlačítek ovládání. Tvar displeje není přísně obdélníkový, ale na spodní a horní hraně je jakoby prohnut.

Odejmuté reproduktory s vlastním ovládánímDisplej má velice omezenou volnost pohybu. Díky pevnému připevnění k noze je možno jej pouze naklánět dopředu a dozadu, a to pouze v rozsahu cca 45 stupňů. Na přední straně je k dispozici ještě hlavní vypínač. Zadní strana je vybavena třemi konektory. Jeden slouží pro video kabel, druhý pro napájení LCD a třetí je výstup napájení pro reproduktory.

Reproduktory jsou designově přizpůsobeny vzhledu displeje a z toho vyplývá i jejich tvar, který je obdélníkový. Na zadní straně mají oba vyklápěcí nohu. Pravý reproduktor na zadní straně nabízí konektory pro vstup napájení a zvuku ze zvukové karty a dále pro výstup zvuku druhé repro. Na straně má levý reproduktor umístěno ovládání hlasitosti, tlačítko Mute pro ztišení a Power pro zapínání/vypínání napájení. Pravý reproduktor má pouze napevno připevněný kabel, jenž zajišťuje přívod proudu a zvuku.

Vlastnosti

Maximální rozlišení 1024 x 768 bodů je pro tento druh displejů standardem. LG 575 LM jej zvládá při obnovovací frekvenci 75 Hz. Rozteč jednotlivých bodů uváděná výrobcem činí 0,297 mm. Viditelná plocha obrazu odpovídá 15,1 palce a lze ji pozorovat z úhlu 65 stupňů horizontálně a 55° vertikálně. Světlost displeje odpovídá 250 cd a kontrastní poměr se rovná podílu 300:1. Displej splňuje aktuální emisní normu TCO 99. Hmotnost displeje nepřekračuje 5 kg. Výkon každého reproduktoru je 1 W.

Kvalita obrazu

Zadní část s propojovacími kabelyNěkomu může vadit omezenost v pohybu, jinému zase nepříliš pevné připojení reproduktorů, které se dají velice snadno uvolnit, například při připojování kabelů nebo při přenášení displeje. Velice pěkně působil obraz - syté barvy, až přehnaná ostrost, rychlá odezva bodů, která neumožňuje vytváření „šmouh“ při rychlém posouvání obrazu. Nalezli jsme ale i pár nedokonalostí. Jednou z nich je jeden poničený obrazový bod, který se nacházel v pravém horním rohu. Dalším problémem byl téměř neznatelně tmavší pruh na spodní části displeje, který tak mírně degradoval barevné kvality displeje. Na druhou stranu neměl LCD displej žádné rezervy při přehrávání videosekvencí ani při akčních scénách v hrách.

Hodnocení

LCD displej společnosti LG je elegantní, poměrně kvalitní a navíc nabízí odnímatelné reproduktory. Kombinace tmavě šedého těla monitoru a šedostříbrných reproduktorů spolu se stříbrnými ovládacími prvky dodává přístroji nádech luxusnosti. Cena blížící se 22 tisícům korun není v poměru k ostatním přístrojům závratná. Displej Flatron 575 LM patrně najde své kupce v řadách lidí a společností, kteří si jsou ochotni připlatit nejen za funkčnost, ale i design.

Obraz: 23 bodů ze 30 možných

Poměrně kvalitní zobrazení se zanedbatelnými chybami v homogenitě barev přináší většinu předností LCD panelů, jako je ostrost, stabilita obrazu apod.

Cena: 31 bodů ze 40 možných

V dnešní době je cena kolem 22 tisíc korun o přibližně čtvrtinu vyšší než u nejlevnějších LCD panelů. Je ale potřeba do vybavení připočítat reproduktory a elegantní design.

Vybavení a design: 12 bodů z 15 možných

Barevná kombinace šedé a šedostříbrné působí až luxusně a tento dojem ještě umocňují malé stříbrné ovládací prvky. Další body přístroj získává za reproduktory.

Nastavení a ovládání: 11 bodů z 15 možných

Příjemné dotykové ovládání nabízí vstup do menu s dostatečnou nabídkou funkcí. Chybí větší prostor pro otáčení displeje do různých směrů.

Do testu zapůjčila společnost ProCA.


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz