Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LCD rozšiřuje úhel pohledu

aktualizováno 
Jedním z velkých problémů LCD panelů byla neschopnost zobrazit obraz stejně barevně, když jsme se na něj dívali z výrazně šikmého úhlu. Poslední vývoj na tomto poli však dává tušit, že s tímto problémem může být zanedlouho konec.
Největší problémy, kterými trpí v současnosti technologie LCD panelů, spočívají především v stále ještě nedostatečné rychlosti odezvy bodu a v úhlech pohledu, při kterých zůstává obraz barevně neměnný. V obou zmíněných případech však výrobci dělají, co mohou, aby tyto vlastnosti vylepšili. Zatímco rychlost odezvy bodu se bude jen těžce nadále zvyšovat, u úhlů pohledu se již někteří výrobci přibližují maximální možné míře.

V průběhu doby byly vyvinuty nové mechanismy, které měly tuto vlastnost vylepšovat. Na svět se tak dostaly systémy jako Wide View films, Vertical Aligned, In Plane Switching (IPS), Fringe Field Switching (FFS). Avšak pouze IPS a FFS jsou technologie, které pracují se samotnými tekutými krystaly. Ostatní výše uvedené využívají optické kompenzační filmy, které jsou na plochu displeje naneseny.

Velký úhel pohledu využijí diváci při pohledu na širokoúhlé LCD panely

Technologie AFFS útočí

Společnost BOE Hydis Technology představila novou technologii, o které tvrdí, že výrazným způsobem zvýší velikosti úhlů, ze kterých lze na LCD displej hledět. Ta se nazývá Advanced Fringe Field Switching (AFFS). Systém vychází z FFS technologie, která byla objevena již v roce 1996. Ta však přinášela problém nestability bílých ploch, které se měnily v tmavé v důsledku distorse elektrického pole. AFFS vylepšila stabilitu a možnost kontroly díky úpravě tvaru pixelu a černé matice. Tento systém však přináší nejen zvětšení úhlu pohledu až k hranici 180°, ale vylepšuje i některé další vlastnosti. Oproti FFS zvyšuje rychlost odezvy bodu a kontrastní poměr na 700:1 (zlepšení o 15 %). Společnost BOE již připravuje produkci páté generace LCD panelů, které budou vybaveny technologií AFFS. Počítá nejdříve s výrobou 10,4- a 12,1palcových Tablet PC, následně pak hodlá dodávat větší rozměry těchto panelů pro notebooky, monitory či LCD televize.

IPS kontruje

V téměř shodnou dobu, kdy byla představena technologie AFFS, představila společnost LG Electronics svoje řešení problému s úhly pohledu. Na rozdíl od předchozí technologie se LG zaměřila na IPS, na jehož základě vytvořila systém Super In Plane Switching (SIPS). Veletrh spotřební elektroniky CES 2004 byl první větší akcí, kde byl výše zmíněný mechanismus představen. Firma jej integrovala do 42palcového širokoúhlého LCD HDTV. Díky použití technologie SIPS došlo k zlepšení rychlosti odezvy bodu a úhel pohledu se zvětšil na 176°. Pokud byste o tento velký panel měli zájem, firma jej začne dodávat v polovině roku 2004.

Problémy vyřešeny?

Může se zdát, že pátá generace LCD displejů, která obsahuje tyto nové technologie, se přibližuje na dostřel řešení jednoho z problémů, který systém tekutých krystalů trápil. To však neznamená, že tím mizí všechny další nedostatky LCD. Na nich musejí firmy dále pracovat.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Najdete na iDNES.cz