Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LCD Samsung - obraz o 17 palcích bez kompromisů (recenze)

  0:01aktualizováno  0:01
Váháte mezi klasickým či plochým monitorem? Otestovali jsme 17palcový LCD displej Samsung SyncMaster 171B. Jedná se pouze o průměrný produkt, či monitor potvrdí dobré jméno LCD displejů Samsung?
Mamutí korejská společnost Samsung má opravdu veliké portfolio výrobků. Mezi ně patří čipy, síťové prvky, televizory, mobilní telefony, MP3 přehrávače... a takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.

Společnost také vyvíjí a vyrábí zobrazovací zařízení z tekutých krystalů. Je na tomto poli poměrně úspěšná, neboť své „displejové polotovary“ nabízí i dalším společnostem, které k ní dodají svou elektroniku, obal a prodávají je pod svou značkou. Samotné displeje LCD Samsung si již z několika různých klání odnesly několik ocenění. My vám nyní přinášíme podrobný pohled na jeden z nich – konkrétně na sedmnáctipalcový Samsung SyncMaster 171B.

U LCD Smasung SyncMaster 171B bez problémů nastavíte do svislou nebo vodorovnou polohu displeje

Balení a vzhled

V kartonové krabici rozměrů 52,7 x 53,2 x 27,1 cm a o váze kolem 7,5 kg uživatel získá sedmnáctipalcový LCD displej Samsung SyncMaster 171B, manuál, záruční list, CD SyncMaster a CD Pivot software. Krabice je vybavena praktickým plastovým uchem, což usnadňuje její přenášení .

Po vyjmutí LCD z ochranného obalu jsme zjistili, že je panel čtyřmi šrouby napevno připevněn k podstavci. Rozmístění šroubů odpovídá standardu VESA, takže jej lze po odmontování nohy s podstavcem umístit na zeď.

Panel displeje je poměrně tenký a ani okraje kolem zobrazovací plochy nejsou výrazně široké. Velice elegantní až luxusní vzhled dodává přístroji  kombinace černé a stříbrné. Stříbrná barva byla použita na panel a černá na nohu s podstavcem a zadní část panelu. Střídmá elegance se skrývá i v designu. Jednoduchou čelní plochu s prohlubněmi na okrajích více než vhodně doplňuje šestero ovládacích tlačítek na boku přístroje.

Zadní část panelu umožňuje připojit jeden D-SUB konektor pro přívod analogového videosignálu a samozřejmě zdroj energie. Oba konektory jsou bez větších problémů přístupné. Poněkud nestandardní je zásuvka pro připojení k elektrické energii, neboť obvyklý „počítačový“ elektrický kabel je v tomto případě k ničemu. Co se samotného napájení týká, elektrický adaptér je u tohoto LCD umístěn přímo v přístroji, takže se s ním není potřeba při přemísťování SyncMastra 171B „tahat“ zvlášť .

Konektory LCD Samsung SyncMaster 171B

Pohyblivost

Když jsme se zaměřili na možnosti různého naklánění, otáčení a posunování displeje, všimli jsme si, že noha podstavce je vybavena systémem, jenž připomíná píst. Ten umožňuje bez větší námahy plynule posunovat panelem směrem nahoru a dolů a zaaretovat jej v jakékoliv výšce. Další pohyb umožňuje kloub nohy podstavce. Díky němu lze panel naklánět v rozmezí cca 40 °. 

Panelem lze také otáčet kolem jeho osy. Díky přiloženému software „Pivot software“ tak lze LCD používat nejen na šířku, ale i na výšku (tedy jako klasický papír). Vzhledem k optimálnímu rozlišení 1280 x 1024, v tomto případě převráceném na 1024 x 1280, je pak možno vidět na obrazovce ekvivalent stránky o velikosti A4.

Vlastnosti

Maximální a zároveň optimální rozlišení tohoto LCD činí 1280 na 1024 obrazových bodů, při mírném rozostření daném technologií TFT LCD panelů je ale možno pracovat i s menším rozlišením, jako například 640 x 480. Maximální obnovovací frekvence může dosahovat 85 Hz, ale při 1280 x 1024 je možno využít nejvyšší hodnoty "jen" 76 Hz. Doba odezvy bodů je udávána hodnotou 25 milisekund, což je vynikající údaj, který se dle našich zkušeností s tímto přístrojem zdá být i pravdivý. Rozteč jednotlivých bodů činí 0,264 mm, to řadí tento přístroj mezi lepší polovinu z nám známých přístrojů. Viditelná plocha obrazovky je přibližně 17 palců. Světelnost odpovídá 240 candelám a kontrastní poměr činí 400:1, což jsou značně nadprůměrné hodnoty. Odpovídá tomu i úhel pohledu, ze kterého lze ještě beze změn obrazu sledovat obrazovku. Obraz je totiž neměnný při pohledu z jakéhokoliv úhlu. Jak je u technologie TFT obvyklé, displej je schopen zobrazit maximálně 16,7 miliónu barev.

Práce s LCD

Již při prvním zapnutí nás překvapilo opravdu nádherné podání barev, které jsme snad doposud u žádného LCD neviděli. Určitě k tomuto pocitu přispělo i rovnoměrné podsvícení zobrazovací plochy, na kterém jsme nenašli jedinou chybičku. Bez chyby, či lépe řečeno bez tzv. „mrtvého bodu“ je také obrazovka.

Ovládací prvky LCD Samasung SyncMaster 171B

Ovládání pomocí pěti tlačítek se z našeho pohledu jeví poněkud obtížnější, především proto, že jsou tlačítka poměrně malá a nalepená jedno na druhé. Ale to je daň za pěkný design. Pokud není člověk zvyklý na speciální nastavení obrazu, měl by si bez problémů vystačit s tlačítkem „Auto“, které za něj obraz upraví do optimální polohy.

Přizpůsobení obrazu pracovnímu prostředí umožňuje program Natural Color, jenž je k dispozici na CD s ovladači. Na základě jednoduchého průvodce si budete moci obraz přizpůsobit světelným a dalším podmínkám u vás v kanceláři či doma.

Další software dodávaný k LCD „Pivot software“ pracuje po instalaci bez problémů. Jedinou vadou může být, že pracuje až po spuštění Windows a nemá vliv na OSD Menu, pomocí kterého je nastavován obraz. To znamená, že při úpravách BIOSu a při změnách vlastností obrazu si buď ukroutíte hlavu, nebo panel otočíte do výchozí podoby.

Především při sledování filmových akčních scén, výbuchů a při hře počítačových her typu Unreal Tournament nebo Quake3 vynikne výborná rychlost odezvy bodů. Myslím, že rozdíl v rychlosti zobrazování mezi klasickým CRT monitorem a tímto LCD pozná pouhým pohledem málokdo.

Závěr

Za kvalitu je potřeba zaplatit vyšší cenu. Ta v tomto případě činí více než 26 000 korun bez DPH. Je to zatím nejvyšší cena u sedmnáctipalcového LCD panelu z těch, které jsme měli v testech. Jen pro porovnání: Sedmnáctipalcové LCD IMRI s obrazovkou Samsung stojí o téměř ¼ méně. Jak je vidět z předchozího, SyncMaster 171B míří do poněkud jiných sfér, než ve kterých se pohybovaly námi prozatím testované přístroje. Nejlepší uplatnění najde u profesionálů, kteří nechtějí vydávat horentní sumy za high-end LCD, ale požadují určitou úroveň kvality.

Přístroj do testu zapůjčila společnost Libra.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz