Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LCD televizor Samsung umí zobrazit skutečně černou barvu

  0:23aktualizováno  0:23
Jak dostat černočernou barvu na LCD obrazovku? Samsung dnes na IFA představil LCD obrazovku s inteligentním LED podsvícením a hybridní HD-DVD/BluRay přehrávače.

Samsung přichází s kontrastem až 500.000:1 | foto: Pavel Kasík

Monitory LCD trpí nešvarem v podobě nízkého kontrastu. Obzvláště patrné je to u černé barvy - stačí, když v místnosti zhasnete, a vidíte, že je to spíš taková tmavě šedá. Na vině je podsvícení LCD obrazovky, i přes černý pixel totiž trochu světla proniká a ten se tak jeví spíše tmavě šedý.

Technologie Samsungu, nazvaná LED Smart Lighting, se tomuto problému brání použitím matice LED, které jsou namísto jako celek ovládány jednotlivě.

 Samsung - tisková konference

Vlevo je pro srovnání běžné podsvícení, vpravo LED podsvícení.

Marketingový ředitel Nelson Allen dnes na IFA 2007 v rámci své prezentace (keynote) uvedl, že tato technologie umožňuje dosáhnout kontrastu 500 000:1. Funguje to "jednoduše" - systém umožňuje ovládat intenzitu podsvětlení na úrovni jednotlivých diod. A tak může velice přesně vyhmátnout tmavé plochy obrazu a podsvětlení pod nimi zeslabit či zcela vypnout.

Samsung - LED

Opravdu to funguje

Teoreticky vypadá nápad velice dobře, a naštěstí nezůstalo jen u teorie. V hale 20, kde Samsung dokončoval přípravy své výstavní plochy, jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout širokou nabídku obrazovek Samsung.

Samsung - obrazovkySamsung - tisková konferenceTechnologie LED Smart Lighting je implementovaná poprvé v řadě F9, kterou Samsung uvedl zde na veletrhu IFA, tedy např. v LCD televizoru o uhlopříčce 82".

 Samsung - obrazovky

Černý nábytek je opravdu černý, diody pod ním jsou totiž zhasnuté...


Samsung - obrazovkySamsung - obrazovkySamsung - obrazovky

Na promítaných záběrech (např. ohňostroj, plamen, postava ve tmě apod.) bylo dobře vidět, že černá barva pohlcuje světlo opravdu dobře. Na místě bylo k vidění mnoho dalších obrazovek, pro srovnání jsme nemuseli chodit daleko.

Samsung - obrazovky (srovnání)

Na pravé straně vidíme obrazovku s technologií LED Smart Lighting. Na fotce se jasy zdají přesvícené, histogram mi následně potvrdil, že dosažený kontrast je mimo dynamický rozsah fotoaparátu. Oči ale takový problém neměly, obraz byl velice živý a na první pohled kvalitnější než vzorek poskytnutý vlevo.

Komerčně dostupné budou televizory o uhlopříčkách 50" a 70", obě s rozlišením 1920x1080 a kontrastním poměrem až půl milionu k jedné.

Design Samsungu, typický svou klavírovou černí, konečně nekontrastuje s "ne až tak černými" pixely LCD - technologie Smart Lighting přináší černou barvu i do obrazu.

Plynulejší pohyb

Také řada F8 přináší novinku - technologii Movie PLUS, která zpříjemňuje sledování dynamických scén dopočtem mezisnímků do 100Hz frekvence snímků.

Samsung - Motion PlusSamsung - obrazovky (motion srovnání)

Na levé straně obrazovky je v činnosti Motion PLUS. Výřez jasně ukazuje, že u rychle jedoucího záběru je na "zmraženém snímku" vpravo písmeno Times více pohybově rozmazané, než na levé části (foceno časem 1/160sec). Výsledek byl patrný spíše u rychle se pohybujících scén a při bližším pohledu.

Televize má pochopitelně parametry Full HD TV a zapadají do koncepce domácího kina, jak ji Samsung představil během své dnešní "keynote" prezentace. Kromě toho představil také novou řadu hybridního přehrávače BluRay/HD-DVD, o kterém napíšeme v některém z dalších článků.

Samsung - Duo HD Player

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Při výrobě luxusních italských reprosoustav používají i velrybí kosti

Reprosoustavy Sonus Faber vznikají v malé továrně v italském městečku...

Reprosoustavy Sonus Faber vznikají v malé továrně v italském městečku Arcugnano, asi tak hodinu jízdy od Benátek....

Podívejte se na to „nej“, za co budou chtít výrobci letos vaše peníze

Nývlt Václav: SmartFrog

Když něco "cool" není, musíme to "cool" udělat, to platí nejenom na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Najdete na iDNES.cz