Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LCD televizor Samsung umí zobrazit skutečně černou barvu

  0:23aktualizováno  0:23
Jak dostat černočernou barvu na LCD obrazovku? Samsung dnes na IFA představil LCD obrazovku s inteligentním LED podsvícením a hybridní HD-DVD/BluRay přehrávače.

Samsung přichází s kontrastem až 500.000:1 | foto: Pavel Kasík

Monitory LCD trpí nešvarem v podobě nízkého kontrastu. Obzvláště patrné je to u černé barvy - stačí, když v místnosti zhasnete, a vidíte, že je to spíš taková tmavě šedá. Na vině je podsvícení LCD obrazovky, i přes černý pixel totiž trochu světla proniká a ten se tak jeví spíše tmavě šedý.

Technologie Samsungu, nazvaná LED Smart Lighting, se tomuto problému brání použitím matice LED, které jsou namísto jako celek ovládány jednotlivě.

 Samsung - tisková konference

Vlevo je pro srovnání běžné podsvícení, vpravo LED podsvícení.

Marketingový ředitel Nelson Allen dnes na IFA 2007 v rámci své prezentace (keynote) uvedl, že tato technologie umožňuje dosáhnout kontrastu 500 000:1. Funguje to "jednoduše" - systém umožňuje ovládat intenzitu podsvětlení na úrovni jednotlivých diod. A tak může velice přesně vyhmátnout tmavé plochy obrazu a podsvětlení pod nimi zeslabit či zcela vypnout.

Samsung - LED

Opravdu to funguje

Teoreticky vypadá nápad velice dobře, a naštěstí nezůstalo jen u teorie. V hale 20, kde Samsung dokončoval přípravy své výstavní plochy, jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout širokou nabídku obrazovek Samsung.

Samsung - obrazovkySamsung - tisková konferenceTechnologie LED Smart Lighting je implementovaná poprvé v řadě F9, kterou Samsung uvedl zde na veletrhu IFA, tedy např. v LCD televizoru o uhlopříčce 82".

 Samsung - obrazovky

Černý nábytek je opravdu černý, diody pod ním jsou totiž zhasnuté...


Samsung - obrazovkySamsung - obrazovkySamsung - obrazovky

Na promítaných záběrech (např. ohňostroj, plamen, postava ve tmě apod.) bylo dobře vidět, že černá barva pohlcuje světlo opravdu dobře. Na místě bylo k vidění mnoho dalších obrazovek, pro srovnání jsme nemuseli chodit daleko.

Samsung - obrazovky (srovnání)

Na pravé straně vidíme obrazovku s technologií LED Smart Lighting. Na fotce se jasy zdají přesvícené, histogram mi následně potvrdil, že dosažený kontrast je mimo dynamický rozsah fotoaparátu. Oči ale takový problém neměly, obraz byl velice živý a na první pohled kvalitnější než vzorek poskytnutý vlevo.

Komerčně dostupné budou televizory o uhlopříčkách 50" a 70", obě s rozlišením 1920x1080 a kontrastním poměrem až půl milionu k jedné.

Design Samsungu, typický svou klavírovou černí, konečně nekontrastuje s "ne až tak černými" pixely LCD - technologie Smart Lighting přináší černou barvu i do obrazu.

Plynulejší pohyb

Také řada F8 přináší novinku - technologii Movie PLUS, která zpříjemňuje sledování dynamických scén dopočtem mezisnímků do 100Hz frekvence snímků.

Samsung - Motion PlusSamsung - obrazovky (motion srovnání)

Na levé straně obrazovky je v činnosti Motion PLUS. Výřez jasně ukazuje, že u rychle jedoucího záběru je na "zmraženém snímku" vpravo písmeno Times více pohybově rozmazané, než na levé části (foceno časem 1/160sec). Výsledek byl patrný spíše u rychle se pohybujících scén a při bližším pohledu.

Televize má pochopitelně parametry Full HD TV a zapadají do koncepce domácího kina, jak ji Samsung představil během své dnešní "keynote" prezentace. Kromě toho představil také novou řadu hybridního přehrávače BluRay/HD-DVD, o kterém napíšeme v některém z dalších článků.

Samsung - Duo HD Player

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

Najdete na iDNES.cz