Ze severoamerického jezera vystoupila ojedinělá ledová vlna tsunami

  • 12
Nezvyklý meteorologický jev mohli pozorovat obyvatele Severní Ameriky, kde je letos nezvykle dlouhá zima. Led na jezerech Dauphin v Kanadě a Mille Lacs v Minnesotě se začal hrnout na břeh.

Možná jste ho už viděli, ale jestli ne, tak si rozhodně pusťte přiložené video. Jev, který je na něm zachycen, uvidíte na vlastní oči jen těžko: ledová vlna tsunami se groteskně pomalým tempem šine z jezera na břeh.

Záběry pochází se Severní Ameriky, kde ho lidé měli ke své smůle možnost v posledních dnech pozorovat ve dvou různých oblastech. Minulý pátek to bylo na jezeře Dauphin v kanadské provincii Manitoba. Prudký vítr rozehnal po jezeře ledové kry. Když led dorazil ke břehu, pronikl na něj a vytvořil devítimetrovou "závěj" na celkem zhruba 15 kilometrech pobřeží. V městečku Ochre Rivers tak bylo zničeno šest domů a dalších 14 bylo poškozeno (toto městečko bylo navíc v roce 2011 zasaženo záplavami).

Stejný fenomén byl vidět i na jezeře Mille Lacs v Minnesotě. Na záběrech je vidět pomalu se pohybující vrstva ledu, která za neustálého praskání pomalu vystupuje z jezera rychlostí jen pár centimetrů za sekundu. Během dvou dní urazila 20 až 30 metrů.

Podle meteorologů byl jev způsoben silnými vytrvalými větry, které v oblasti dosahovaly rychlosti kolem 60 kilometrů za hodinu (přibližně 17 m/s). Vítr postupně rozpohyboval velké kry, které se nahrnuly k břehu jezera do oblasti plné menších, tajících ledových kousků. Tající led pomáhá mase nad sebou překonat tření a pomalu postupovat.

Ledu zbaví obyvatele až teplejší počasí, ale to si dává na čas. Krize už sice pominula a led se podle všeho zastavil, ale počasí je stále nečekaně chladné, jezero Mille Lacs bylo pokryto krami ještě 16. května, což je nový rekord, ohlásila NASA. Zimní teploty by měly o tomto víkendu konečně ustoupit.