Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární syntezátor potřetí: Native Instruments Pro-53

aktualizováno 
Native Instruments rozšířili nabídku profesionálních virtuálních syntezátorů o třetí reinkarnaci legendárního analogového syntezátoru Prophet 5, která nese označení Pro-53 a kromě notně vylepšeného zvukového enginu přináší celou řadu zajímavých novinek a vylepšení.

Softwarové nebo chcete-li virtuální syntezátory se obzvláště mezi počítačovými hudebníky těší stále větší oblibě. Mezi jejich přednosti patří především nízká pořizovací cena (k jejich provozování vystačíte s rychlým počítačem a zvukovou kartou), téměř neomezené zvukové možnosti, snadná rozšiřitelnost a zvuk kvalitativně plně srovnatelný s jejich hardwarovými protějšky. První místo mezi profesionálními vývojáři virtuálních syntezátorů, zvukových modulů, efektů a samplerů již několik let zaujímá německá firma Native Instruments, jejíž produkty sbírají jednu prestižní cenu za druhou. Kvalita produktů s logem NI je na tak vysoké úrovni, že pozvolna vytlačují hardwarové krabičky z nejednoho domácího i profesionálního studia. Na následujících řádcích si představíme aktuální novinku pojmenovanou příznačně Pro-53.

 Native Instruments Pro-53

Za laikovi téměř nic neříkajícím označením se skrývá v pořadí již třetí virtuální replika legendárního syntezátoru Prophet 5 od firmy Sequential Circuits, jenž se se svým nezaměnitelným zvukem podepsal pod řadou světových hitů populární hudby z osmdesátých let minulého století a který dodnes patří mezi kultovní syntezátory. První virtuální replika nazvaná Pro-Five sklidila v době svého uvedení do prodeje velký úspěch. Native Instruments se však se zvukovou kvalitou Pro-Five nespokojili a s přibližně ročním odstupem jej nahradili vylepšenou verzí Pro-52, která potvrdila jejich vedoucí pozici na trhu. Čas nezadržitelně plynul dál a s ním se změnily i požadavky na integraci softwarových syntezátorů do virtuálního studia. Podpora VST-2.0 kompatibilních aplikací již nestačí, a proto Native Instruments přicházejí se zatím poslední reinkarnací nesoucí označení Pro-53, která kromě nově přidané podpory všech standardních rozhraní (VST, DXi, MAS a Direct Connect) přináší i celou řadu zajímavých vylepšení.

První oblastí, která doznala výrazných změn, je vlastní jádro programu. Použitím nové technologie oscilátorů je dosaženo kvalitativně lepší emulace původního analogového zvuku, který je nyní ještě vřelejší a jasnější, než tomu bylo u předchůdce Pro-52. Přidáním high-pass filtru (Pro-52 má pouze standardní low-pass filtr) a invertovatelné obálky filtru došlo k rozšíření již tak pozoruhodných zvukových možností. Odstraněno bylo omezení maximálního počtu současně znějících hlasů, a Pro-53 tak nabízí neomezenou polyfonii, možnost MIDI automatizace všech parametrů, audio vstup a další efektovou sekci (multi-echo, ultra-fat chorus a flanger) pro zpracování externích audio signálů (Pro-53 v tomto případě slouží jako efektová jednotka), 512 paměťových míst pro uložení zvukových nastavení (kromě čísla nastavení se nově zobrazuje i jméno presetu), retrigger obálky LFO (pro snadné rytmické přizpůsobení zvuků tempu skladby) a možnost spustit současně více kopií Pro-53, běžících buď samostatně nebo jako plug-iny v sekvenceru. Jistých změn doznalo i uživatelské rozhraní. Kromě přidání několika nových ovládacích prvků došlo ke zvětšení otočných knoflíků a přepínačů v zájmu přehlednosti a snažšího ovládání.

 Native Instruments Pro-53

Stejně jako oba předchůdci i Pro-53 umožňuje přímý import zvukových nastavení z Prophetu 5 v původním SysEx formátu. Součástí instalace je rovněž rozsáhlá knihovna 512 vybraných klasických i moderních analogových zvuků, z nichž 64 presetů, na jejichž přípravě se podílel jeden ze spoluautorů Prophetu 5 John Bowen, je převzatých z Pro-52 a dalších 64 nastavení bylo vytvořeno speciálně pro demonstraci nových zvukových možností Pro-53.

Doporučená prodejní cena virtuálního syntezátoru Pro-53 byla stanovena na 199€ a zakoupit jej můžete například přímo v on-line shopu na stránkách Native Instruments. Tamtéž naleznete plně funkční demo verze pro platformy PC a Macintosh, sloužící k vyzkoušení nabízených možností před zakoupením ostré verze, a také bezplatný upgrade určený všem registrovaným uživatelům předchozí verze Pro-52.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz