Legendární syntezátor potřetí: Native Instruments Pro-53

aktualizováno 
Native Instruments rozšířili nabídku profesionálních virtuálních syntezátorů o třetí reinkarnaci legendárního analogového syntezátoru Prophet 5, která nese označení Pro-53 a kromě notně vylepšeného zvukového enginu přináší celou řadu zajímavých novinek a vylepšení.

Softwarové nebo chcete-li virtuální syntezátory se obzvláště mezi počítačovými hudebníky těší stále větší oblibě. Mezi jejich přednosti patří především nízká pořizovací cena (k jejich provozování vystačíte s rychlým počítačem a zvukovou kartou), téměř neomezené zvukové možnosti, snadná rozšiřitelnost a zvuk kvalitativně plně srovnatelný s jejich hardwarovými protějšky. První místo mezi profesionálními vývojáři virtuálních syntezátorů, zvukových modulů, efektů a samplerů již několik let zaujímá německá firma Native Instruments, jejíž produkty sbírají jednu prestižní cenu za druhou. Kvalita produktů s logem NI je na tak vysoké úrovni, že pozvolna vytlačují hardwarové krabičky z nejednoho domácího i profesionálního studia. Na následujících řádcích si představíme aktuální novinku pojmenovanou příznačně Pro-53.

 Native Instruments Pro-53

Za laikovi téměř nic neříkajícím označením se skrývá v pořadí již třetí virtuální replika legendárního syntezátoru Prophet 5 od firmy Sequential Circuits, jenž se se svým nezaměnitelným zvukem podepsal pod řadou světových hitů populární hudby z osmdesátých let minulého století a který dodnes patří mezi kultovní syntezátory. První virtuální replika nazvaná Pro-Five sklidila v době svého uvedení do prodeje velký úspěch. Native Instruments se však se zvukovou kvalitou Pro-Five nespokojili a s přibližně ročním odstupem jej nahradili vylepšenou verzí Pro-52, která potvrdila jejich vedoucí pozici na trhu. Čas nezadržitelně plynul dál a s ním se změnily i požadavky na integraci softwarových syntezátorů do virtuálního studia. Podpora VST-2.0 kompatibilních aplikací již nestačí, a proto Native Instruments přicházejí se zatím poslední reinkarnací nesoucí označení Pro-53, která kromě nově přidané podpory všech standardních rozhraní (VST, DXi, MAS a Direct Connect) přináší i celou řadu zajímavých vylepšení.

První oblastí, která doznala výrazných změn, je vlastní jádro programu. Použitím nové technologie oscilátorů je dosaženo kvalitativně lepší emulace původního analogového zvuku, který je nyní ještě vřelejší a jasnější, než tomu bylo u předchůdce Pro-52. Přidáním high-pass filtru (Pro-52 má pouze standardní low-pass filtr) a invertovatelné obálky filtru došlo k rozšíření již tak pozoruhodných zvukových možností. Odstraněno bylo omezení maximálního počtu současně znějících hlasů, a Pro-53 tak nabízí neomezenou polyfonii, možnost MIDI automatizace všech parametrů, audio vstup a další efektovou sekci (multi-echo, ultra-fat chorus a flanger) pro zpracování externích audio signálů (Pro-53 v tomto případě slouží jako efektová jednotka), 512 paměťových míst pro uložení zvukových nastavení (kromě čísla nastavení se nově zobrazuje i jméno presetu), retrigger obálky LFO (pro snadné rytmické přizpůsobení zvuků tempu skladby) a možnost spustit současně více kopií Pro-53, běžících buď samostatně nebo jako plug-iny v sekvenceru. Jistých změn doznalo i uživatelské rozhraní. Kromě přidání několika nových ovládacích prvků došlo ke zvětšení otočných knoflíků a přepínačů v zájmu přehlednosti a snažšího ovládání.

 Native Instruments Pro-53

Stejně jako oba předchůdci i Pro-53 umožňuje přímý import zvukových nastavení z Prophetu 5 v původním SysEx formátu. Součástí instalace je rovněž rozsáhlá knihovna 512 vybraných klasických i moderních analogových zvuků, z nichž 64 presetů, na jejichž přípravě se podílel jeden ze spoluautorů Prophetu 5 John Bowen, je převzatých z Pro-52 a dalších 64 nastavení bylo vytvořeno speciálně pro demonstraci nových zvukových možností Pro-53.

Doporučená prodejní cena virtuálního syntezátoru Pro-53 byla stanovena na 199€ a zakoupit jej můžete například přímo v on-line shopu na stránkách Native Instruments. Tamtéž naleznete plně funkční demo verze pro platformy PC a Macintosh, sloužící k vyzkoušení nabízených možností před zakoupením ostré verze, a také bezplatný upgrade určený všem registrovaným uživatelům předchozí verze Pro-52.

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Najdete na iDNES.cz