Bolševici se před 100 lety přejmenovali. Stali se z nich komunisté

  • 7
Leden, únor, březen, to byly tři klíčové měsíce pro upevnění vedoucí pozice bolševické vlády v Rusku. Minimálně z hlediska mezinárodně politické situace se postavení Leninovy vlády po uzavření Brestlitevského míru stabilizovalo.

Bolševici se začali soustředit na udržení svého vlivu přímo v Rusku i v zemích, které k Rusku před začátkem 1. světové války patřily. Rozpoutala se krvavá občanská válka, začaly se vytvářet instituce nového státu, vznikla ruská federace a 9. března 1918 došlo k přejmenování bolševické strany.

V letech 1917-1918 se Leninova strana jmenovala Sociálně demokratická dělnická strana Ruska (bolševiků). Lenin následně prosadil slovo komunistická do názvu své partaje. Jmenovala se tak nově Komunistická strana Ruska (bolševiků), a to v letech 1918-1925. V letech 1925-1952 pak Všesvazová komunistická strana (bolševiků). Od roku 1952, od závěru stalinské éry, nesla název Komunistická strana Sovětského svazu.

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.