Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letecké novinky: ČSA budou létat do Kyjeva, japonská ANA se Star Wars

aktualizováno 
ČSA od května spustí novou linku Košice-Kyjev. Nové linky spouštějí či naopak ruší i další společnosti; Praha tak přijde o přímé spojení se Záhřebem. Japonská společnost All Nippon Airways láká fanoušky série Star Wars. Přinášíme pravidelný přehled novinek a zajímavostí, které se v dubnu udály ve světě letectví.

Dreamliner All Nippon Airways ve Star Wars provedení | foto: ANA & Lucasfilm

ČSA od května spojí Košice s ukrajinským Kyjevem. Informovaly o tom v tiskové zprávě na svých webových stránkách. Prakticky půjde o prodloužení linky Praha-Košice. Mezipřistání v Košicích bude poměrně krátké, cestující mezi Prahou a ukrajinskou metropolí během něj nebudou z letadla vůbec vystupovat. Na lety bude nasazován letoun A319, který bude na trase čtyřikrát týdně - v pondělí, ve čtvrtek, v pátek a v neděli.

Airbus A319 ČSA České aerolinie - letiště Ruzyně

Košické letiště si zavedení nového spojení pochvaluje. „Je potvrzením toho, že jsme na dobré cestě stát se skutečnou vstupní branou na východní Slovensko. Po Bratislavě, Vídni, Praze a Londýně bude Kyjev pátým hlavním evropským městem, se kterým mají Košice přímé letecké spojení,“ řekl Karl Dandler, výkonný ředitel a předseda představenstva košického letiště.

ŘLP loni zaznamenal finanční úspěchy

Letecký provoz nad ČR - 03/2015

I v březnu 2015 provoz nad Českou republikou houstl. Podle statistik Řízení letového provozu vzrostl objem provozu o 2,8 procenta oproti březnu 2014.

Míjející se letadla. Provoz nad ČR stále roste.

Státní podnik Řízení letového provozu ČR loni dosáhl historicky nejvyššího obratu. Uvedl to na svých webových stránkách. Obrat činil 3,391 miliardy korun a hrubý zisk dosáhl 536 milionů Kč, což je druhý největší zisk v historii.

Finanční zisky souvisely s loňským rekordním objemem provozu nad ČR. Právě příjmy z navigačních služeb představovaly největší podíl na příjmech podniku - 89 %. Objem provozu a tedy i finanční zisky přitom mohly být ještě větší; provoz nad Českem mírně negativně poznamenal pokles zájmu o linky z Východu a omezení provozu v ukrajinském vzdušném provozu kvůli tamnímu konfliktu.

Praha získala a zase ztratila přímé letecké spojení se Záhřebem

Chorvatská letecká společnost Air Croatia zahájila k 2. dubnu provoz pravidelné linky z Prahy do Záhřebu. Koncem dubna však oznámila její přerušení. Spojení bylo zajišťováno letouny ATR-42 a obě metropole spojovalo třikrát týdně. Oficiálním důvodem zrušení linky jsou problémy se zpracovatelem transakcí platebními kartami.

Air Croatia oficiálně počítá se znovuobnovením letů od června s tím, že už budou provozovány pouze dvakrát týdně. Obnovení provozu však nevypadá příliš pravděpodobně: pražské letiště podle vyjádření mluvčí Mariky Janouškové nemá od Air Croatia žádný požadavek na sloty, uvedl server iHned.cz.

Evropské aerolinky hromadně vystupují z AEA

Třídenní strávka palubního personálu British Airways postihla desetitisíce...

Letoun British Airways

Několik evropských leteckých společností v dubnu oznámilo, že vystupují z Asociace evropských leteckých dopravců (AEA). Nejprve tento krok oznámily British Airways a Iberia, následoval Air Berlin. Důvodem je jejich nesouhlas s politikou AEA, která se podle nich snaží omezit volnou soutěž na evropském leteckém trhu.

Někteří členové AEA tvrdí, že letecké společnosti z Blízkého východu jsou zvýhodňovány např. státní podporou nebo nižšími cenami paliva, čímž dosahují nižších cen a „nezdravě“ konkurují tradičním evropským leteckým společnostem. British Airways, Iberia nebo Air Berlin s tímto postojem nesouhlasí.

Malaysia Airlines zastavuje lety do Frankfurtu

Asijská letecká společnost Malaysia Airlines, která se po dvou loňských nehodách potýká s potížemi, přestane v rámci restrukturalizace létat do Frankfurtu. Linka bude v provozu do konce května. Podle frankfurtského zástupce společnosti Davida Rajkumara Subramaniama bude linka v provozu do konce května 2015. Malaysia Airlines omezí i další letecká spojení, budou výrazně propouštět a v budoucnu se hodlají zaměřit spíše na regionální leteckou dopravu. Informaci přinesl server Malaysian Insider.

Fotogalerie

Chilská sopka Calbuco ovlivňuje provoz nad Jižní Amerikou

Chilský vulkán Calbuco, který začal 22. dubna chrlit popel, výrazně omezil letecký provoz nad Jižní Amerikou. Nejvíce zasažen byl vzdušný prostor Argentiny, omezení se však dotkla i letišť v Santiagu de Chile a v Montevideu. Některé aerolinky (Delta, Air France, Qantas nebo Air Canada) preventivně zastavily lety, většina jihoamerických společností však létá dál.

ANA: Nechť vás Síla provází!

Měsíční přehled uzavřeme v poněkud odlehčeném duchu. Japonská letecká společnost All Nippon Airways (ANA) oznámila, že své nové boeingy 787-9, takzvané dreamlinery, nechá létat ve speciálním tematickém provedení ve stylu Hvězdných válek. Letouny budou připomínat postavu robota R2-D2. Na mezinárodních linkách by měly létat už od letoška minimálně do roku 2020.

Dreamliner All Nippon Airways ve Star Wars provedení

Dreamliner All Nippon Airways ve Star Wars provedení

„Jsme rádi, že můžeme naši spolupráci (se společností Walt Disney Company Japan, pozn. aut.) představit právě teď, když připravujeme spuštění linky Tokyo-Houston, což bude naše 10. destinace v Severní Americe,“ řekl Takaši Šiki, výkonný ředitel ANA s tím, že doufá, že nové provedení pomůže společnosti přilákat další cestující.
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nový HTC Vive Pro. Je jasně lepší, brýle již nepřekáží

Nový HTC Vive Pro. Nejsnadněji jej poznáte podle modré barvy a dvojice kamer.

Premiéru si na veletrhu CES odbyla i nová verze headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro. V kvalitě obrazu i pohodlí...

Bojíte se lithia? GP představilo bezpečnou powerbanku pro cestovatele

Powerbanka TravoSafe založená na NiMH akumulátorech

Powerbanka TravoSafe má sice vzhledem ke své velikosti poměrně malou kapacitu, v jejích článcích však není žádné...

Alexa míří do automobilů, najde servis a stáhne okénka. I off-line

Nývlt Václav: Panasonic spolupracuje s Amazonem. Alexa míří do automobilů.

Digitální asistentky Alexa a Google Assistant míří prostřednictvím autorádií společnosti Panasonic do automobilů....

Najdete na iDNES.cz