Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letenka na ISS stojí přes miliardu korun. NASA rozhodne, kdo to změní

  10:35
Jan Kolář pro Technet.cz - Dopravu lidí na vesmírnou stanici ISS zatím zajišťují ruské kosmické lodě. NASA však hledá další dopravce. Rozhodovat bude i cena. Mělo by to být méně než stávajících 62 milionů dolarů za kosmonauta.

Hledá se dopravce na nízkou oběžnou dráhu

Každým dnem se očekává oznámení NASA o výsledku veřejné soutěže na vývoj komerční služby dopravy amerických kosmonautů na nízkou oběžnou dráhu kolem Země, kde je i stanice ISS. Půjde o výsledek třetí výzvy, která na rozdíl od předešlých požaduje už dodání komplexní služby dopravy kosmonautů.

To znamená poskytnutí bezpečného, spolehlivého a ekonomického nosiče i kosmické lodě pro dopravu nákladu i kosmonautů na nízkou oběžnou dráhu a bezpečný návrat na Zem. NASA uzavře dva velké a jeden menší kontrakt v celkové hodnotě přes miliardu dolarů na dva roky.

Zatím všichni účastníci tvrdí, že cena za sedadlo v jejich kosmické lodi bude podstatně nižší než 62 milionů dolarů (tj. 1,31 miliardy korun), které do roku 2016 platí NASA Rusku za dopravu každého svého astronauta na stanici ISS a zpátky na Zemi.

Středeční sloupek

Vždy ve středu vychází na Technet.cz sloupek od jednoho z našich předních odborníků.

Pravidelně se zde budete setkávat s názory biochemika, bývalého předsedy Akademie věd a dnes předsedy Učené společnosti, Prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc., neuropatologa MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. a šéfa České kosmické kanceláře a specialisty na dálkový průzkum Země Doc. Ing. Jana Koláře, CSc.

Dosud největší pokrok dosáhla v květnu společnost SpaceX  díky úspěšné premiéře při dopravě nákladu ve své lodi Dragon na stanici ISS a zpátky na Zemi. Ani to ale nezajišťuje získání některého z kontraktů. V soutěži jsou i další zájemci, kteří nejsou bez šancí.

Mezi ně patří i návrh dvoustupňové nosné rakety Liberty společnosti Alliant Techsystems (ATK) z amerického Utahu. Jeho předností je to, že je postaven na stávajících, a tedy relativně rychle dostupných technologiích, ověřených třicetiletým používáním. První stupeň tvoří motor na pevné palivo od ATK, známý jako startovací motor amerických raketoplánů. Má za sebou nepřetržitou řadu 221 úspěšných startů, což je světový rekord.Tento motor by byl pro Liberty ze čtyřsegmentové verze pro raketoplány zesílen o jeden segment, aby vyvinul tah 16 MN.

Do druhého stupně se počítá s upraveným centrálním stupněm evropské rakety Ariane 5, která patří k nejspolehlivějším na světě. Motor Vulcain 2 na kapalný kyslík a vodík produkuje ve vakuu tah 1,3 MN.

V této konfiguraci bude nosič Liberty vysoký 91 m a schopný vynést na nízkou oběžnou dráhu zatížení kolem 20 tun. Kosmickou loď pro sedm kosmonautů vyvíjí ATK v partnerství se společností Lockheed Martin.

Přitažlivost návrhu je ve využití alespoň části z investice 10 miliard do vývoje programu Constellation a dalších 2,5 miliardy, které stálo jeho zrušení. Tím, že by raketa startovala z Kennedyho kosmického střediska na Floridě by se využilo i další existující vybavení. Nemluvě o zkušenostech z jediného zkušebního letu rakety Aries 1-X v roce 2009.

Použít by se dala montážní budova VAB pro sestavení rakety, pásový dopravník pro přepravu mobilní startovací rampy pro Aries za 500 milionů dolarů, startovací komplex, stejně jako řídící středisko startu. A v neposlední řadě by se daly zachránit a využít jedinečné zkušenosti alespoň některých ze 600 vysoce kvalifikovaných specialistů, kteří přišli o práci po posledním letu raketoplánu.

Úřad NASA tento návrh považuje za zajímavý, ale dosud jeho vývoj finančně nepodpořila. Obě strany se ale v září 2011 domluvily na podpisu smlouvy, podle které ATK se svým návrhem zůstane ve hře o konečný výběr nové nosné rakety za předpokladu, že bude plnit postupné cíle určené NASA ve stanovených termínech. Potřebné náklady musí společnost hradit ze svých zdrojů.

Technické okruhy řešené ve spolupráci s NASA obsahovaly mimo jiné analýzu výrobního cyklu nové rakety, technické požadavky na jednotlivé systémy, stav vývoje softwaru, zhodnocení bezpečnosti, certifikaci pozemních systémů start rakety nebo rozvrh zkušebních startů.

Plán počítá s bezpilotními zkušebními lety v roce 2014 a 2015. Ještě v roce 2015 by měla Liberty odstartovat poprvé s kosmonauty.

V závěrečném zhodnocení NASA na počátku července konstatovala splnění všech podmínek smlouvy ze strany společností ATK a EADS Astrium.

Koncept společnosti ATK je pro Evropu, a tedy i pro Česko, zajímavý tím, že počítá s využitím hlavní evropské rakety Ariane 5. Zda to ale bude stačit na konkurenční návrhy, se ukáže v blízké budoucnosti.

Svou roli sehraje nejen technologická pokročilost návrhu (Sierra Nevada navrhuje loď Dream Chaser, přistávající jako letadlo), jeho jednoduchost (kosmická loď CT-100 od Boeingu) nebo funkční kosmická loď (Dragon firmy SpaceX), ale také ekonomika provozu.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...