Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letiště ukazuje Commodore 64, magneťák a další historické skvosty

Cestující a návštěvníci pražského letiště možná budou překvapeni výstavou, kterou hostí letištní Terminál 2. Nově otevřené Muzeum spotřebičů je totiž přenese do minulého století, do doby, kdy lidé poslouchali krystalky a požívali 8bitové počítače ZX Spectrum.
Vývoj řady v minulosti populárních druhů spotřebičů si mohou až do začátku dubna prohlédnout lidé dorazivší na letiště Ruzyně. Celé výstavě dominuje socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu.
Rozmístìní expozic Muzea spotøebièù

Jednotlivé expozice se zabývají historií gramofonů, magnetofonů, rádií, přenosných přehrávačů, telefonů, televizí, počítačů. Navíc nechybí informace o recyklaci vysloužilých spotřebičů.

Nejdřív soutěž, potom výstava

Jednotlivé exponáty do tohoto specifického muzea dodala firma Asekol, která se zabývá likvidací elektrospotřebičů. Historická zařízení získala prostřednictvím soutěže O nejstarší sebraný elektrospotřebič, kterou vyhlásila na konci roku 2008. Cílem bylo nashromáždit spotřebiče, které se pracovníkům sběrných dvorů zdály zajímavé a historicky hodnotné, a uchránit je tak před následnou recyklací.

unikly zkáze

Historickou techniku nevyhazujte, můžete ji prodat

Všechny exponáty mají stejný původ. Léta ležely na půdách, ve sklepech, nebo se staly součástí pozůstalosti. A navzdory tomu, že to jsou mnohdy krásné, dokonale zachovalé a technicky i historicky cenné kousky, je lidé bezmyšlenkovitě vyhodili do sběrných dvorů. Zde byly, naštěstí, díky dobrému nápadu, zachráněny. V opačném případě by již byly rozebrány, recyklovány, spáleny, navždy zničeny. Při procházce muzeem se to jeví jako velká škoda.

Tip redakce: Historické elektrospotřebiče v zachovalém stavu můžete snadno prodat v internetových bazarech a aukčních portálech.
Můžete tak zachránit unikátní ukázky technického umu, řemesla a fortelu, který naši předkové ovládali a jaký se dnes již vidí jen málokdy. A navíc si můžete snadno přivydělat.

Expozice Muzea spotřebičů (zdroj: Asekol)

Gramofony a magnetofony
Expozice - Gramofony a magnetofony

Panel gramofonů a magnetofonů, který se nachází hned za vstupní bránou, má za cíl představit kořeny komunikačních elektrozařízení včetně předelektronické éry. Návštěvníci zde najdou gramofony, magnetofony a vůbec nejstarší exponát celého Muzea spotřebičů - fonograf T. A. Edisona. Díky němu spotřebiče obsáhnou téměř celé století dějin.

Supraphon GE 08

Mezi další zajímavé přístroje patří například elektronický gramofon Supraphon z roku 1946, stylový kufříkový magnetofon Supraphon GE 080 z období 1960-1965 a magnetofon Tesla Duo ANP 210 vyráběný v letech 1960-1967.

Přenosné přehrávače
Expozice - Pøenosné pøehrávaèe

V této sekci je představena pestrá škála přehrávačů od magnetofonů přes diktafon až po walkmany, discmany a MP3 přehrávače. Ty jsou kvůli většímu efektu umístěny také na figurínách. Časově se exponáty pohybují mezi lety 1967 a 1985. Návštěvníci zde najdou například diktafon Tesla D 8 (ANP 305) z roku 1967, o tři roky mladší magnetofon International nebo kazetový Superscope C 10 z roku 1974

Svět rádia a rozhlasu
Expozice - Svìt rádia a rozhlasu

První interaktivní panel. Lidé si zde mohou poslechnout Přednášku o dětské lživosti z roku 1932, rozcvičku z roku 1933, legendární komentář fotbalového zápasu Sparta - Slavia od Josefa Laufera z roku 1939 nebo vysílání Československého rozhlasu v okamžiku napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 z dobových rozhlasových přijímačů.

Rozhlasový pøijímaè Telefunken Viola

Rozhlasové přijímače přesahují rozsah padesáti let, nejstarší je z roku 1933, nejmladší z období kolem Sametové revoluce. Za vidění zde určitě stojí nejstarší přístroj Philips Philette 96 4 AS z let 1933-1934, o tři roky mladší Telefunken Viola (na snímku) a poválečný Markofon B 452.

Komunikace a telefony
Expozice - Komunikace a telefony

Sekce s největším počtem exponátů od nástěnného telefonu přes telegraf, dálnopis a stolní telefony až po mobily. Časově pokrývá období od 20. let minulého století až po současnost. Výjimečným exponátem je bezesporu telegraf z roku 1925, nástěnný telefon ze stejného období či krásný stolní telefon Siemens Halske z roku 1935.

Součástí sekce bude i výkladový slovník odborných termínů.

Přenos obrazu a zvuku, TV
Expozice -  Pøenos obrazu a zvuku, TV

Další interaktivní panel. Návštěvníci zde uvidí zahájení vysílání Československé televize z roku 1953, černobílý pořad pro děti Rozmarýnek z roku 1960, záběry z okupace v roce 1968 a Spartakiádu na Strahově z roku 1980 na dobových přístrojích. Nejstarší televizor zde představený se vyráběl v letech 1953-1957, nejmladší je LCD z roku 1997.

Televizní pøijímaè  Tesla 4002 A

Zajímavými exponáty jsou Tesla 4002 A (na snímku) z let 1954-1957, Rekord z roku 1955 a Rádio-televizor-magnetofon SHARP 10P-28G, 1980-1990.

Součástí sekce bude i 2D expozice promítaček.

Interakce a počítače
Expozice - Interakce a poèítaèe

Třetí interaktivní panel. Zvláště muže budou pravděpodobně zajímat čtvrtstoletí staré hry Pac-man, Tetris či Arkanoid, které si je možno zahrát na dobových přístrojích. Právě na tomto panelu je dobře vidět, s jakou rychlostí se technologie vyvíjejí.

Poèítaè Commodore 64

Časové rozpětí je díky elektrickému kalkulačnímu stroji Nisa z let 1965-1975 zhruba 25 let. Na místě je k vidění například nejprodávanější počítač všech dob Commodore 64 z roku 1985 (na snímku) nebo Sinclair ZX Spectrum z let 1982-1985.

Součástí sekce bude i 2D expozice záznamových nosičů od děrných štítků přes pásky a CD až po pevný disk.

Svět recyklace

Poslední a největší sekcí Muzea spotřebičů je kruhový středový panel s informacemi o společnosti ASEKOL a recyklaci elektrozařízení. Kolem panelu je na zemi nakreslen koloběh spotřebiče od jeho vyrobení až po recyklaci a následného znovupoužití součástek ve výrobě. Součástí panelu jsou čtyři plazmové televize a různé druhy elektrozařízení včetně prvního českého tranzistorového přehrávače Tesla T 85 2800B, který byl pro svůj jedinečný design zván Brusel z let 1958-1960, mikrofonu Tesla AMD 103 z let 1975-1980 či rozhlasového přijímače Philips 208 U z poválečné doby.

Lidé si mohou přístroje vyzkoušet

Na výběru jednotlivých přístrojů pro výstavu se podílelo Technické muzeum v Brně. Zařízení jsou většinou funkční a návštěvníci si některé z nich mohou i vyzkoušet. Není tak problém si zahrát historické hry nebo si zavolat z polního telefonu. Navíc je možné vyslechnou historické televizní a rozhlasové záznamy.

Údaje o stovce vystavených spotřebičích jsou na speciálních panelech spolu s informacemi o době, v níž vznikly. Podrobnosti o výstavě najde návštěvník na speciální stránce Muzea spotřebičů.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 8 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...