Levné LCD od ADI

LCD displeje za poslední rok značně snížily svou cenu a dnes se dá za nejlevnější přístroje zaplatit tolik, za kolik lze pořídit klasický poloprofesionální CRT monitor s plochou obrazovkou. Poměrně levný LCD MicroScan i600 jsme měli možnost otestovat.
LCD displeje za poslední rok značně snížily svou cenu a dnes se dá za nejlevnější přístroje zaplatit tolik, za kolik lze pořídit klasický poloprofesionální CRT monitor s plochou obrazovkou.

Výhody LCD

LCD displej ADI i600 Výhod LCD oproti běžnému CRT monitoru je několik. Ze zdravotního hlediska není uživatel ohrožován žádným elektromagnetickým vyzařováním ani obtěžován světelnými odlesky. Z ekonomického hlediska mají menší spotřebu energie (na druhou stranu současná pořizovací cena tuto výhodu smazává) a menší tepelné vyzařování. Další plus je schopnost LCD panelů vytvořit plnohodnotný obraz po celé ploše, což v praxi znamená, že 15-ti palcový LCD produkt dokáže zobrazit plochu odpovídající zobrazení 17 palcového monitoru. Vyplývá to ze skutečnosti, že průměrný CRT monitor má část obrazovky (průměrně 3 cm) nevyužitelnou pro kvalitní zobrazení. U panelů z tekutých krystalů se také nelze setkat s problémy ve tvaru obrazu, jako je špatná konvergence či soudkovitost. V neposlední řadě díky své tloušťce nezabírá na stole tolik prostoru a některé modely lze dokonce zavěsit na zeď, což umožňuje i jejich nízká hmotnost.

Slabé stránky

Patrně největší „bolení hlavy“ případným kupcům způsobuje cena. Ačkoliv neustále klesá, je zatím pro většinu lidí nedostižně vysoko. Zatímco kvalitní CRT přístroj s plochou obrazovkou lze pořídit za ceny kolem 10 tisíc korun, při koupi nejlevnějšího LCD panelu se z kapsy vytáhne o polovinu více peněz. Další z problémů technologie LCD je neschopnost zobrazení tak široké barevné škály, jako dokáží monitory, přestože samotné podání barev je velice dobré. Menší rozsah se projevuje především v nižším počtu odstínů jednotlivých barev. V neposlední řadě je problém s pomalým načítáním obrazu, které nemůže klasickým monitorům konkurovat. Některé modely se slabším jasem (menší než 150-180 candel (cd) na metr čtverečný) a horším podsvícením, znemožňují číst z displeje pokud úhel pohledu překoná určitou mez.

První pohled

LCD panel není příliš tlustý . Po vybalení přístroje z krabice, ve které by člověk spíše čekal notebook než celý monitor, jsme ještě získali CD s ovládacími programy a elektronickým manuálem, příručku s technickou specifikací a jednostránkovým návodem na uvedení přístroje do provozu. Aktivní TFT LCD panel je ve své podstatě veliký jako 17 palcová obrazovka s 3 cm velkými okraji, zvládá rozlišení 1024 x 768 při obnovovací frekvenci 75 Hz. Na horní hraně má umístěna čtyři tlačítka. Jedno pro zapínání a vypínání panelu a zbylé tři pro ovládání menu. Zadní strana skýtá prostor pro opěrku, o kterou se displej opírá, a kabely k videokartě a zdroji elektrické energie.

ADI i600 jsme připojili ke grafické kartě a zapojili do zásuvky. Vzhledem ke skutečnosti, že přístroj nemá žádný podstavec položili jsme jej přímo na desku stolu a nastavili jsme jeho opěrku do polohy, která se nám zdála optimální pro práci. Po zapnutí počítače byl panel bez problémů schopen provozu. Snad jen poznámka pro ty, kteří budou někdy přecházet z CRT monitoru na LCD panel, je dobré znát obnovovací frekvenci a maximální rozlišení panelu. Tyto hodnoty pak nastavit ještě předtím, než bude odpojen starý monitor.

 Stránka Technet.cz na výšku Na přiloženém CD jsme nalezli tři programy, jeden manuál a jeden odkaz na webovou stránku společnosti ADI. První program s názvem Treasure Chest (skříňka pokladů) v sobě skrývá digitální album pro správu obrázků. Druhý software je možno využít pro jednoduché vytváření webových stránek. Pivot je název posledního programu na tomto CD. Má velice jednoduchou funkci - otáčí celý obraz vertikálně či horizontálně dle momentální potřeby či chuti uživatele. Celá legrace spočívá v tom, že se celý panel otočí o 90 stupňů , zajistíte jej otočnou opěrkou a pomocí Pivotu se pak obraz nastaví do patřičné polohy. Vše se dá provést velice rychle a výsledkem je příjemnější práce s dlouhými webovými stránkami či texty.

Naše zkušenosti

Práce na tomto přístroji je velice příjemná, tak jako na všech LCD panelech. Na co si lze zvyknout jen obtížně, je pomalá odezva obrazu ( je udávaná na 50 ms). Nejvíce se to projeví při práci s textem, kdy se při rychlém posunu vytvářejí šmouhy. Průměrný jas, který je udáván výrobcem na 200 kandel na čtverečný metr, nezpůsobuje žádné problémy. Pěkně ostrý a kontrastní obraz poněkud kazí barevné podání. Syté a výrazné barvy totiž získávají kolem okrajů tmavší nádech. Pohled na obraz je možný vertikálně v rozsahu 90 stupňů a horizontálně 120 stupňů. Vzhledem ke skutečnosti, že není umístěn na žádném podstavci, lze otáčet pouze celým displejem.

Ovládání

Ovládání pomocí tří tlačítek je jednoduché a rychlé. V ovládacím (OSD) menu je na výběr nastavení světlosti a kontrastu, teploty barev pro jednotlivé složky RGB barevné škály, které lze přenechat automatu. Dále lze ručně ladit vodorovnou a svislou polohu obrazu na displeji (to ale také může zvládnout automat) nebo si lze vybrat z pěti jazyků, ve kterých se bude menu zobrazovat.

Hodnocení

Vzhledem ke své ceně kolem 22 tisíce korun včetně DPH se displej řadí mezi levnější. Hodí se do reprezentačních prostor a i na pracovní stůl grafika či designéra, který ocení možnost nastavit si obraz horizontálně.

Obraz: 21 bodů ze 30 možných

Obraz má problémy s homogenitou barev a ani rychlost zobrazení bodu není nejlepší. Ostatní funkce a vlastnosti jsou víceméně v pořádku.

Cena: 31 bodů ze 40 možných

V současné době lze nalézt i o třetinu levnější přístroje, ale i tak se vzhledem ke svým vlastnostem jedná o cenově velice příznivý panel.

Vybavení a design: 13 bodů z 15 možných

Design sice není z nejnápaditějších, ale neurazí. A navíc dobře hodnotíme možnost otočení displeje.

Nastavení a ovládání: 12 bodů z 15 možných

Poměrně příjemné ovládání umožňuje nastavení důležitých parametrů.

Do testu zapůjčila společnost ProCA.