Levné základní desky pro Pentium 4? Poptejte se u Chaintechu (část 2.)

Ne každý si k procesoru Intel Pentium 4 může dopřát drahou základní desku, a tak mu jistě přijde vhod široká nabídka Chaintechu. Dnes vás seznámíme s dalšími dvěma modely těchto desek.

Společnost Chaintech je opravdovým gigantem v oblasti výpočetní techniky a ve škále svých produktů má i motherboardy micro ATX, vybavené paticí Socket 478, které jsme podrobili testu. První motherboard nese obchodní označení Chaintech 9LIF a je postaven na nové čipové sadě Intel 845GL, někdy také nazývané Intel Brookdale-GL, s integrovaným grafickým jádrem Intel Extreme Graphics. Kromě grafické karty můžete ušetřit také za zvukovou a síťovou kartu, protože i tyto komponenty motherboard 9LIF integruje. Samozřejmě, že integrované komponenty nedosahují kvalit externích (např. zvuková karta), ale pro některé uživatele bohatě stačí. Jako každá jiná deska Chaintech 9LIF umožňuje využít rozšiřujících karet, jednak v 32-Bit PCI, které jsou na motherboardu celkem tři, i v AGP a CNR slotech.

Oficiálně je podporována pouze paměť DDR SDRAM PC1600 a PC2100, a to do velikosti 2GB. IDE řadič dokáže pracovat se standardem ATA/100. Díky použité Motherboard Chaintech 9BIFčipové sadě, která pracuje se South Bridgem ICH4, je podporováno rozhraní USB 2.0.

Druhý testovaný motherboard pochází taktéž od společnosti Chaintech, jak jsem již v úvodu zmínil. V cenících firem ho najdete pod označením 9BIF. Jedná se stejně jako u předcházející desky o micro ATX s rozměry 230 x 244 mm. Využívá dokonalejší čipové sady než Chaintech 9LIF, konkrétně se jedná o Intel 845G, nebo také Intel Brookdale-G. Jeho hlavní přednostní je podpora rychlejší 533MHz systémové sběrnice. Ostatní vybavení je stejné jako u desky 9LIF. Tedy tři PCI, jeden AGP a jeden CNR slot pro externí karty, integrovaný LAN
čip RTL8100B s podporou normy Ethernet a přenosovou rychlostí 10 nebo 100Mb/s. Dále na
desce najdete audio čip AC´97 a grafické jádro Intel Extreme Graphics s 24-Bitovým převodníkem RAMDAC, pracujícím s frekvencí 230MHz. Jako grafickou paměť využívá operační paměti. Rozhodně nečekejte závratný výkon v 3D aplikacích a hrách, protože vývoj integrovaných grafických čipů je teprve „v plenkách". Pokud plánujete nasazení počítače v náročných grafických podmínkách, jednoznačně doporučuji sáhnout po externí grafické kartě. Stejně tak platí, že čím rychlejší operační paměť, tím lepší výkon grafického čipu, protože (jak jsem už napsal) využívá operační paměti. V dnešní době je tedy nesmysl uvažovat o pamětech DDR SDRAM PC1600, protože cenový odstup od rychlejších PC2100, pracujících na 266MHz, je nulový.

Poznámka autora:
Při testech byla použita operační paměť DDR PC2700. V BIOSu jsem nastavil automatické nastavení typu operační paměti a předpokládal jsem, že bude použitá operační paměť detekována jako DDR PC2100, protože čipová sada oficiálně rychlejší paměti nepodporuje. Byl jsem tedy opravdu překvapen, když systém nalezl DDR PC2700. Je tedy vidět, že někdy může mít člověk štěstí a i přes oficiální "nepodporu" bude systém pracovat s novějšími komponentami.

Pozorní čtenáři si jistě všimli, že jediné, čím se desky Chaintech 9LIF a 9BIF od sebe liší, je použitý North Bridge. South Bridge jsou u obou stejné, jedná se o ICH4. Ve vzájemném porovnání pak obě dvě desky nabízí téměř totéž s tím rozdílem, že motherboard 9BIF umožňuje použít i procesory Intel Pentium 4 Northwood s FSB 533MHz, čímž se samozřejmě celkový výkon systému viditelně zvýší. A pokud bychom do srovnání zahrnuli i cenu, jednoznačně vychází lépe Chaintech 9BIF, protože je cenový rozdíl mezi deskami de facto
nulový. Kvalitou a funkcemi obě desky sice nevynikají, ale vzhledem k rozumné ceně o nich lze uvažovat. Navíc pro nenáročné uživatele je integrace některých komponent jednoznačná výhoda, lze tak dost ušetřit.

CPU benchmark

CPU Multimedia benchmark

Propustnost paměti
 
WCPUID w/533 WCPUID w/400

Základní desky Chaintech zapůjčila společnost Asbis