Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Levný, ale šikovný DVD rekordér s pevným diskem

aktualizováno 
Pulty hypermarketů a pestrobarevné stránky obchodních letáků jsou přímo nacpané „špičkovými produkty za nízké ceny“. Bohužel však jde leckdy o zařízení, která mají největší reálnou hodnotu ve sběrně kovošrotu. Otestovali jsme DVD rekordér s pevným diskem, který navzdory nízké ceně dokáže nároky mnohých uživatelů uspokojit více než dobře.

DVD rekordér TX Universe | foto: Václav Nývlt

Ještě než se pustíme do dalšího zkoumání a popisu testovaného rekordéru, musíme jasně stanovit, komu určen je a komu není. Nejlépe bude vyhovovat pasivním divákům televize, kteří ho budu využívat pro záznam a sledování televizních pořadů, budování domácí DVD videotéky a jako přehrávač DVD a DivX filmů, fotografií a hudby.

Ti, kteří chtějí důkladněji editovat a stříhat domácí videonahrávky z kamery, najdou rozhodně vhodnější přístroje, na které si však také musí trochu připlatit.

DV vstup pro připojení digitální kamery však nechybí a proto není problém přenést záznam zimních radovánek z digitální kamery na DVD. Nahrávku můžete rozdělit a nechtěné části vymazat. Žádné pokročilejší možnosti nečekejte.

Velkou pochvalu dostává menu přístroje, které je kompletně v češtině a zvládnout jeho obsluhu tak nedá mnoho práce.

 Přístroj:  cena s DPH:
 TX Universe 80 GB (testovaný model)  6 500 Kč
 TX Universe 200 GB  7 900 Kč
 TX Universe 300 GB  8 890 Kč

Šikulín za pár kaček

Na rekordéru nás nejvíce zaujala skutečnost, že splní většinu přání a potřeb, které běžný domácí uživatel může mít. Dokáže nahrávat na oba (+ i -) formáty DVD disků i na 80 GB pevný disk - tuto kapacitu měla testovaná verze, rekordér je však k mání i s 200 a 300 GB disky.

I na tento nejmenší disk lze nahrát mnoho hodin vysílání – v nejnižší kvalitě SLP až 102 hodin, v té nejvyšší (HQ) 17 hodin. Pro běžné nahrávání úplně postačí režim SP, kdy byla kvalita záznamu zcela identická s původním přijímaným obrazem. Dlouhohrající LP režim již vykazuje drobné nectnosti, jako je nižší ostrost, mírný digitální šum a viditelné kompresní bloky v rychlých scénách  – avšak i v tomto případě je stále obraz podstatně lepší, než u běžného VHS videorekordéru.  

Díky TimeShift dokáže „zastavit televizní vysílání“, navíc je aktuálně naladěná televizní stanice neustále nahrávána (pouze do dočasného souboru – neukládá se trvale) a tak se můžete kdykoli vrátit k již odvysílané části. Tento záznam samosebou probíhá jen když je přístroj zapnutý, přepnutím programu se záznam restartuje (je nahrávána nová stanice).

Časovaný záznam, neboli nahrávání v nepřítomnosti, nabízí takřka tradiční možnosti – 8 pamětí, nastavení konkrétního data, časů konce i začátku, VPS a určení periodicity (pouze jednou, denně, týdně, od pondělí do pátku, od pondělí do soboty).

Komprimované filmy i s českými titulky

TX umí přehrávat i DivX filmy a to včetně titulků s perfektní českou diakritikou. To je velmi příjemné překvapení, touto vlastností neoplývá ani mnoho dražších přístrojů (a to jak rekordérů, tak přehrávačů).

Na jednom disku jich navíc může být i větší množství, nemusí se ani jmenovat stejně jako videosoubor – které titulky jsou ty pravé si vyberete předem. Titulky jsou zobrazeny v šedivém, částečně průhledném poli, pročež jsou skvěle čitelné i ve světlých scénách. Jen velikost fontu by mohla být poněkud větší. 

Neporadil si však se soubory komprimovanými s použitím Qpel a GMC, mrzely mne také občasné potíže se zvukem u DivX – příčinnou souvislost jsem nevysledoval ani s použitím GSpotu – některé filmy hrály skvěle, jiné ne.

Přehrávač si poradí s MP3 soubory (konstantní i variabilní bitrate ve všech možných hodnotách bez potíží) a JPG obrázky, které lze pouštět zároveň s hudbou. Všechny tyto multimediální soubory přečte i z DVD disků. 

Co uvízlo na mucholapce

Zatím jsme převážně chválili, nyní se podíváme na nedokonalosti a problematické partie, tedy na mouchy. Použití  rekordéru znepříjemňují především leckdy zdlouhavé reakce přístroje a naprosto „natvrdlý“ dálkový ovladač. Zpravidla je nutné tlačítka tisknout opakovaně a zpravidla vynaložit větší sílu. Kombinace těchto dvou vlastností často ústí v opakované stisky ovladačů (a někdy končí násobným vykonáním chtěné operace).

Dálkový ovladač se obecně moc nepovedl. Mnoho drobných ovládacích prvků a absence podsvětlení z něj přílišného pomocníka pro noční televizní dýchánky rozhodně nečiní.

Drobným neduhem je i relativně vyšší provozní hlučnost - jak pevný disk tak ventilátor chlazení vytváří hluk, který je v tichém nočním pokoji nepříjemně patrný. To je však společná vlastnost drtivé většiny levných rekordérů.


rekordér zepředu poprvé


rekordér zepředu podruhé


rekordér zezadu


rekordér uvnitř: vpravo nahoře vidíte desku s procesorem, který zajišťuje většinu procesů rekordéru (řízení, zpracování obrazu a zvuku), vedle je vypalovací mechanika a úplně vpravo pevný disk Samsung. Pod ním je napájecí zdroj, v levo pak deska s TV tunerem a výstupní analogovou elektronikou.grafické menu rekordéru


A jak DVD rekordér hraje?

Po stránce kvality obrazu rozhodně TX Universe nezklamal. Při připojení ke 42“ plazmě Enox vykazoval velmi dobrý obraz ve všech režimech. Při přehrávání DVD a DivX tak směle nahradí přehrávače nižší a střední třídy, záznam rekordéru je v intencích kvality příjmu analogového televizního vysílání. Vestavěný tuner je velmi dobrý, při ladění v Praze na kopci nevykazoval žádné nedostatky.

Zvukový projev nijak neurazí ve spojení s televizorem, mikrosystémem či levným domácím kinem. Ke kvalitnějším aparaturám bych ho však raději připojoval jen digitální cestou. Při analogovém propojení se zesilovačem Yamaha AX-892 a špičkovými reprosoustavami Xavian XN-185 II byly výrazně slyšet limity zvukových obvodů rekordéru.  

K čemu a jak lze připojit?

Konektory je přístroj vybaven opravdu bohatě.

Zadnímu panelu vévodí dvojice konektorů SCART, jeden pro připojení televizoru, jeden pro DVB-T tuner, satelit, nebo VHS videorekordér. Dalšími videovstupy jsou S-Video, komponentní video YUV (Y, Cb, Cr) a kompozitní video (CVBS). Identicky je osazen i obrazový výstup. Zvukový vstup je jen jeden, stereofonní analogový, výstupů je více - analogový stereofonní, analogový multikanálový a digitální optický i koaxiální. Díky tomu můžete připojit jakýkoli AV receiver a protože analogové výstupy mají regulaci hlasitosti, stačí pro prostorový poslech připojit aktivní reprosoustavy.    

Na čelním panelu se nachází dvojice sklopných dvířek. Pod těmi pravými objevíte jednak FireWire vstup (IEEE 1394, DV) pro připojení digitální videokamery, jednak USB port. Díky němu snadno spustíte muziku, filmy i obrázky i z flashových pamětí, externích harddisků a MP3 přehrávačů.

Pod druhými dvířky jsou připraveny konektory pro analogovou videokameru, či třeba herní konzoli - jmenovitě S-video, kompozitní video a stereofonní analogové audio.

Chcete mě?

Jsem levný DVD rekordér s pevným diskem. Umím nahrávat z analogového televizního tuneru i jiných připojených přístrojů. Přehraju filmová DVD, soubory s DivX, MP3 a JPG, můžete do mne píchnout i USB paměť. Musíte však omluvit, že umím jen základní editaci záznamů, jsem trochu pomalý a někdy i ignoruji příkazy svého pána. A až vás rozzlobí můj nepovedený dálkový ovladač, neházejte ho prosím po mě ... 
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání

Nývlt Václav: 8K TV

Společnost Samsung na trh uvedla novou vlajkovou loď QLED televizorů, model Q9S s rozlišením 8K. Televizor je vybaven...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz