Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Levný kapesní videopřehrávač Centrix umí česky

aktualizováno 
Co chtít po přenosném multimediálním přehrávači? Dostatečně velký a kvalitní obraz, podporu mnoha formátů, co největší výdrž baterií a je toho ještě hodně. Co z toho umí přehrávač Centrix MVP-120 s cenou pod 10 000 Kč?

PMP Centrix

Rozvoj na poli osobních přehrávačů multimediálních souborů (PMP) jde mílovými kroky dopředu. Odráží se to jak na jejich vlastnostech, tak na klesající ceně modelů, kterých se již prodává několik desítek.

Testovaný Centrix MVP-120 patří mezi ty nejlevnější PMP přehrávače s pevným diskem na našem trhu. Přesto nabízí řadu zajímavých vlastností, mezi které můžeme zařadit například i podporu českého jazyka.

Velký displej se slušným obrazem

Na první pohled zaujme na přístroji veliký displej, který zaujímá většinu čelní plochy. Na tu se vejde již jen prostor pro ovládací tlačítka, která se nacházejí pouze na její pravé části. Celé zařízení má rozměry zhruba odpovídající dvěma krabičkám od cigaret položených vedle sebe. Jen tak ponechaný na stole se zapnutým přehráváním fotografií vypadá jako velice stylový digitální rámeček na fotografie. Tento dojem umocňuje především lesklý kovový proužek kolem displeje.

PMP Centrixs

Nejčastěji je k ovládání využíván křížový ovladač, který při stisku slouží i jako potvrzovací tlačítko. K ovládání slouží ještě čtyři podsvícená tlačítka. Jedno pro zapnutí a vypnutí přístroje, druhé pro vstup do menu, další je určeno pro zahájení přehrávání a poté slouží pro pauzu a konečně poslední je určeno pro zastavení přehrávání a vyskočení z nabídky menu. Ovládání tak není příliš složité, ale především křížový ovladač nedodává dost jistoty, neboť má příliš volný chod a navíc je poměrně malý.

PMP Centrix

K řízení Centrixe lze využít také dálkové ovládání na kabelu ke sluchátkům, nabízí sice jen základní ovládání pro poslech hudby a je bez displeje, ale ke svému účelu, tedy řízení poslechu proudu hudby, stačí.

PMP Centrix

Dívejte se třeba na televizi

Hlavní devizou přístroje je displej s úhlopříčku 3,5 palce a rozlišení 320 x 240 zobrazovacích bodů. Jeho jas a zobrazení patří k tomu lepšímu, co lze na scéně PMP přehrávačů vidět a rozhodně nemá problém ani venku za plného slunce.

PMP Centrix

Tak jako většina podobných přístrojů i Centrix MVP-120 nabízí propojení na další přístroje a zařízení. Prostor s těmito konektory je schován pod pevnou vyklápěcí krytkou a nabízí vedle USB slotu s podporou formátu USB 2.0 High Speed i audiovideo výstup, který umožní ukázat obsah displeje na větším zobrazovacím zařízení. K dispozici je také linkový vstup pro audio, s jehož pomocí lze například nahrávat hudbu či hlas z jiného zdroje.

Mimo tento krytý prostor je pak výstup na dálkové ovládání a zároveň sluchátka.

Stručné a jasné hlavní menu

Při zapnutí přístroje se zobrazí na jemně modrém podkladě hlavní menu rozdělené podle účelu, kterým lze přístroj použít. První záložka ve svislém menu slouží pro vstup do oddělení pro audio, druhá pro video, třetí pro obrázky a fotografie, čtvrtá umožní pracovat s textovými soubory, pátá nahrávat z mikrofonu, šestá listovat soubory na pevném disku a poslední změnit nastavení přístroje. Dále je zde nabídka pro nahrávání, práci se soubory a nastavení přístroje.

PMP Centrix

Hudba je základ

Přístroj zvládne přehrát většinu formátů - tedy nejen MP3, WAV a WMA, ale také OGG, AC3 i AAC a ASF. Systém podporuje i tagy ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0 tagy.

PMP Centrix

Při výběru skladby i přehrávání systém využívá celý displej. Vybrané skladby lze jednoduše uložit do oblíbených položek a posléze přehrávat jen je. Vedle informací o souboru a jeho datovém toku, jménu interpreta a názvu skladby tak uživatel není ochuzen ani o grafické zobrazení úrovně hlasitosti, aktuální době přehrávání a celkové délce či nastavení eqvalizéru. Ten nabízí řadu přednastavených profilů, jako je například i 3D zvuk či simulace velké haly. Případné nedostatky v nastavení lze upravit kliknutím na tlačítko pro vstup do menu.

PMP Centrix

Samotný zvuk patří mezi solidní standard, je trochu plochý, ale rozhodně nikoho neurazí. Na druhou stranu se nedají očekávat žádné zázraky, zvláště pokud použijete přiložená sluchátka. Ostudu nedělají ani reproduktory. 

Video s českými titulky

Právě při přehrávání videa na velkém displeji se projeví schopnosti Centrixe. Obraz trpí tím, že rozlišení displeje je pouze 320 x 240 a je tak vidět pixelizace. Při zobrazování tmavých scén nejsou vždy vidět všechny detaily. To je ale vše, co lze přístroji coby videopřehrávači vytknout. Celý film se načte poměrně rychle a při přehrávání se nezasekává. Problémy mu nedělá zobrazení akčních scén. Velice přínosná je pak možnost zobrazení titulků i v češtině a nastavení synchronizace se zvukem prostřednictvím zpomalení či zrychlení zobrazování. Jen se nám v jednu chvíli z ničeho nic stalo, že se titulky přestaly zobrazovat.

PMP Centrix

Systém podporuje zobrazení ve formátech DivX, MPEG1, MPEG2, MPEG4 SP/ASP a Xvid. WMV a ASF je potřeba nejdříve konvertovat prostřednictvím přiloženého software. Titulky musejí být ve formátu SMI nebo SRT.

Fotky i text s hudbou

Při prohlížení fotografií nebo čtení textů můžete poslouchat hudbu, kterou jste si předtím pustili. Můžete však ovládat pouze její hlasitost, přehrávání zastavit nebo znovu spustit. Pokud s ní chcete dělat něco jiného, nezbývá vám než ukončit prohlížení a vrátit se do nabídky pro audio. To může vadit například při čtení elektronických knížek, které mají několik set stran, zvláště když jste u poslední kapitoly.

Samotné prohlížení fotografií pouze ve formátu JPEG nabízí řadu užitečných funkcí. Patří mezi ně celoobrazový slideshow, zoom či otáčení snímku. Každý obrázek lze nastavit jako tapetu. Kvalita zobrazení je v tomto případě poněkud lepší než při přehrávání videa a to včetně ostrosti a barevného podání.

Textové soubory lze také zobrazovat s českými znaky. Systém však zvládne pouze ty, které jsou v čistém formátu TXT a nejlépe s kódováním Unicode. Text je bílý na příjemném modrém pozadí.

Centrix jako diktafon

Zařízení umožňuje nahrávat přes interní mikrofon nebo linkový vstup. K dispozici jsou tři úrovně citlivosti, z nichž ta největší zachytí hodně okolního šumu a může být na škodu poslechu nahraného hovoru. Nahrávat lze v kvalitě 128 nebo 96 Kbps.

PMP Centrix

Nenavštívil nás USB host

Jedním z nedostatků, kterým Centrix MVP-120 oproti svým - i když dražším konkurentům - trpí, je neexistence USB hostu. Nelze tak například přístroj připojit k digitálnímu fotoaparátu a jednoduše stáhnout pořízené fotografie. Také není možné zaznamenávat obraz či sledovat televizní vysílání, ale to bychom v této cenové kategorii chtěli moc.

Co by se však mohlo objevit je tuner pro příjem rozhlasu.

Přístroj však podporuje standart USB Mass Storage, takže po jeho připojení k PC lze s ním pracovat jako s dalším diskem a vkládat soubory přímo do příslušných adresářů. 

Baterie vydrží ke shlédnutí téměř tří filmů, počítáme-li zhruba 1:20 h na jeden. Záleží především na formátu a množství světlých scén. Hudbu v MP3 systém přehrává o něco víc než 9 hodin. Oficiální údaje hovoří o výdrži 4,5 hodiny pro video a 10 hodinách hudby. Příjemné je poměrně rychlé nabití baterie Li-Pol, které netrvá déle než 4 hodiny.

V základním vybavení jsou sluchátka do uší, dálkové ovládání na kabelu ke sluchátkám, USB a A/V kabel, adaptér pro dobíjení, manuál, CD se software, plastový kryt čelní plochy, obal.

Proč ho koupit?

Dobrá cena, podpora mnoha formátů, bohatá výbava, rychlost práce

Proč ho nekoupit?
Nemá nahrávání videa a rádiový FM tuner, problémy s titulky, nepohodlné ovládání, menší rozlišení
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?
9 500 Kč

Celkový dojem

I když Centrix staví na relativně nízké ceně, nabízí řadu funkcí výkonnějších přehrávačů, ale poněkud ztrácí v ovládání. Velkým kladem je kompletní počeštění a podpora řady hudebních i video formátů a bohaté vybavení. Zaskočily nás problémy se zobrazováním titulků a chvíli nám trvalo, než jsme zjistili, jaké kódování je potřeba pro korektní zobrazení českých znaků pro čtení textů v elektronické podobě. Přístroji by slušel větší než 20GB pevný disk a ocenili bychom i přítomnost nahrávání videa.

Podtrženo sečteno, za svých necelých 10 000 korun získá uživatel přístroj, který jej může doprovázet na cestách, ve většině požadavků ani nezklame.  

Specifikace:

 • Kapacita 20GB 1,8“ HDD
 • 3,5“ TFT LCD Display s rozlišením 320x240 pixelů
 • Video výstup s rozlišením max. 720 x 480 (TV out)
 • Výstup na sluchátka Levý 40mW, pravý 40mW (16ohm)
 • Odstup signál-šum 96 dB
 • Video MPEG1(VCD), MPEG2(DVD),MPEG4, DivX, Xvid
 • Zvuk MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, WAV, OGG, AC-3 (AAC)
 • Datový tok video: max 4 Mbps, zvuk: max 460 Kbps
 • Podpora titulků *. SMI *. SRT
 • ID3 Tagy ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0
 • Akumulátor 3000 mAh Li-pol
 • Rozměry 130 x 78 x 24,5 mm
 • Hmotnost cca 285g

 

Přístroj do testu zapůjčila firma EMPEI, s.r.o.Témata: software, Standarta

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz