Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Za pět let tu budou obrovské ohebné displeje

  10:33aktualizováno  10:33
LG plánuje v roce 2017 výrobu velkých ohebných a průhledných OLED displejů. Protipirátské logo FBI na nás bude vykukovat stále více. WikiLeaks se dočkají blokovaných peněz. KVIK, vaše rychlé zprávy pro každý den.

První TV s 55" OLED panely do obýváků dorazí letos. Na velké a ohebné displeje si ještě počkáme | foto: Jan Kužník, Technet.cz

FBI dovolí použít své protipirátské logo všem majitelům práv

Až na vás bude vyskakovat toto logo FBI ze všech možných produktů a stránek, neznamená to, že už po vás jdou. To jen americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) povolil využívání svého protipirátského loga dalším vlastníkům copyrightu. Hned se cítíme bezpečněji.

Protipirátské logo FBI

Protipirátské logo FBI

Nejpopulárnější byl doposud tento symbol na DVD a Blu-ray a dalších videonahrávkách. Doposud totiž FBI povolovala využití organizacím RIAA, MPAA, BSA, ESA a SIIA, což jsou zástupci velkých nahrávacích společností, zástupci filmových ateliérů, tvůrců videoher a softwarových společností.

Nyní přichází nová pravidla a s nimi i rozšíření využití.

"Udělením povolení k užívání držitelům autorských práv, kteří nejsou členy průmyslových sdružení, se zvýší toto úsilí (rozuměj o ochranu před pirátstvím pozn. red.). I když širší přístup může přinést větší pravděpodobnost neoprávněného použití, je tato obava zastíněna zvyšováním povědomí veřejnosti o souvisejících zákazech a roli FBI ve vyšetřování takové trestné činnosti," uvádí se v dokumentu, který změny ohlašuje.

LG chce v roce 2017 vyrábět obrovské ohebné displeje

LG to myslí s displeji na bázi organických diod (OLED) vážně. Firma bude patrně první, která již letos zákazníkům nabídne televizor s touto technologií, který bude mít větší úhlopříčku než 50". Nyní prohlásila, že za pět let předvede průhledný 60" displej, který bude demonstrací velkou výhody OLED zobrazovačů: ohebnosti.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Vývoj přitom bude podporován jihokorejskou vládou, která vyhlásila nový dotační program "Future Flagship Program". LG bude na vývoji spolupracovat s firmou na výrobu komponentů Avaco. Korejská vláda si od podpory vývoje slibuje vytvoření nových pracovních míst a prohloubení mezery v oblasti displejových technologií mezi Čínou ve prospěch  Jižní Koreje.

Zatím je vše jen v rovině prohlášení, protože ani není jasné, jakou technologií bude chtít LG podobné zařízení vyrábět. Již dnes sice existují prototypy ohebných OLED displejů, ale zatím se je nikdo neodvážil uvést do hromadné výroby. Nechme se překvapit a v roce 2017 se můžeme podívat, jak firma svůj slib splnila. Mezitím si možná vyzkoušíme ohebnou čtečku knih.

VISA a MasterCard prohrály s WikiLeaks a musí platit

Na Islandu se odehrála právní bitva mezi zástupci serveru WikiLeaks a organizací zastupující výrobce platebních karet. Spor byl o příspěvky. Soud na Islandu rozhodl, že firma Valitor vyřizující na tomto ostrově platby kartami MasterCard a Visa musí obnovit finanční převody na konto WikiLeaks. Blokovala totiž finanční podporu serveru od dárců, což se soudu nelíbilo a rozhodl, že musí s blokováním darovaných peněz do čtrnácti dní přestat. V opačném případě bude za každý den prodlení platit pokutu.

"Je to významné vítězství v boji s Washingtonem o umlčení WikiLeaks. Nenecháme se umlčet. Ekonomická cenzura je také cenzura. A to je špatné," prohlásil v návaznosti na vynesení rozsudku zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

Americké společnosti Visa, MasterCard, American Express, PayPal a Western Union začaly blokovat platby WikiLeaks poté, co server začal v prosinci 2010 publikovat důvěrné americké diplomatické depeše. WikiLeaks tvrdí, že tak přišel o 20 milionů dolarů.

Sám Assange přitom čelí obvinění ze znásilnění dvou žen, které považuje za vykonstruované. Požádal proto o politický azyl v Ekvádoru (více o problémech zakladatele WikiLeaks zde).

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Najdete na iDNES.cz