Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Za pět let tu budou obrovské ohebné displeje

  10:33aktualizováno  10:33
LG plánuje v roce 2017 výrobu velkých ohebných a průhledných OLED displejů. Protipirátské logo FBI na nás bude vykukovat stále více. WikiLeaks se dočkají blokovaných peněz. KVIK, vaše rychlé zprávy pro každý den.

První TV s 55" OLED panely do obýváků dorazí letos. Na velké a ohebné displeje si ještě počkáme | foto: Jan Kužník, Technet.cz

FBI dovolí použít své protipirátské logo všem majitelům práv

Až na vás bude vyskakovat toto logo FBI ze všech možných produktů a stránek, neznamená to, že už po vás jdou. To jen americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) povolil využívání svého protipirátského loga dalším vlastníkům copyrightu. Hned se cítíme bezpečněji.

Protipirátské logo FBI

Protipirátské logo FBI

Nejpopulárnější byl doposud tento symbol na DVD a Blu-ray a dalších videonahrávkách. Doposud totiž FBI povolovala využití organizacím RIAA, MPAA, BSA, ESA a SIIA, což jsou zástupci velkých nahrávacích společností, zástupci filmových ateliérů, tvůrců videoher a softwarových společností.

Nyní přichází nová pravidla a s nimi i rozšíření využití.

"Udělením povolení k užívání držitelům autorských práv, kteří nejsou členy průmyslových sdružení, se zvýší toto úsilí (rozuměj o ochranu před pirátstvím pozn. red.). I když širší přístup může přinést větší pravděpodobnost neoprávněného použití, je tato obava zastíněna zvyšováním povědomí veřejnosti o souvisejících zákazech a roli FBI ve vyšetřování takové trestné činnosti," uvádí se v dokumentu, který změny ohlašuje.

LG chce v roce 2017 vyrábět obrovské ohebné displeje

LG to myslí s displeji na bázi organických diod (OLED) vážně. Firma bude patrně první, která již letos zákazníkům nabídne televizor s touto technologií, který bude mít větší úhlopříčku než 50". Nyní prohlásila, že za pět let předvede průhledný 60" displej, který bude demonstrací velkou výhody OLED zobrazovačů: ohebnosti.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Vývoj přitom bude podporován jihokorejskou vládou, která vyhlásila nový dotační program "Future Flagship Program". LG bude na vývoji spolupracovat s firmou na výrobu komponentů Avaco. Korejská vláda si od podpory vývoje slibuje vytvoření nových pracovních míst a prohloubení mezery v oblasti displejových technologií mezi Čínou ve prospěch  Jižní Koreje.

Zatím je vše jen v rovině prohlášení, protože ani není jasné, jakou technologií bude chtít LG podobné zařízení vyrábět. Již dnes sice existují prototypy ohebných OLED displejů, ale zatím se je nikdo neodvážil uvést do hromadné výroby. Nechme se překvapit a v roce 2017 se můžeme podívat, jak firma svůj slib splnila. Mezitím si možná vyzkoušíme ohebnou čtečku knih.

VISA a MasterCard prohrály s WikiLeaks a musí platit

Na Islandu se odehrála právní bitva mezi zástupci serveru WikiLeaks a organizací zastupující výrobce platebních karet. Spor byl o příspěvky. Soud na Islandu rozhodl, že firma Valitor vyřizující na tomto ostrově platby kartami MasterCard a Visa musí obnovit finanční převody na konto WikiLeaks. Blokovala totiž finanční podporu serveru od dárců, což se soudu nelíbilo a rozhodl, že musí s blokováním darovaných peněz do čtrnácti dní přestat. V opačném případě bude za každý den prodlení platit pokutu.

"Je to významné vítězství v boji s Washingtonem o umlčení WikiLeaks. Nenecháme se umlčet. Ekonomická cenzura je také cenzura. A to je špatné," prohlásil v návaznosti na vynesení rozsudku zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

Americké společnosti Visa, MasterCard, American Express, PayPal a Western Union začaly blokovat platby WikiLeaks poté, co server začal v prosinci 2010 publikovat důvěrné americké diplomatické depeše. WikiLeaks tvrdí, že tak přišel o 20 milionů dolarů.

Sám Assange přitom čelí obvinění ze znásilnění dvou žen, které považuje za vykonstruované. Požádal proto o politický azyl v Ekvádoru (více o problémech zakladatele WikiLeaks zde).

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Najdete na iDNES.cz