K přenosu dat může sloužit LED světlo | foto: MF DNES

Estonci umí posílat data světlem. Li-fi je stokrát rychlejší než wi-fi

  • 161
Technologie, kdy k přenosu dat stačí na jedné straně zdroj světla, jako je například lampička, a na druhé světločivný prvek, není nová. Estonská firma vyzkoušela tento systém označovaný jako Li-Fi v reálném provozu a dosáhla zajímavých výsledků.

Vynést novou technologii z laboratoře a nasadit ji do běžného provozu je jednou z nejnáročnějších operací při vstupu novinky na trh. S bezdrátovou technologií Li-Fi (Light Fidelity) se to nyní zkouší risknout estonská společnost Velmenni.

Jak funguje Li-Fi

Někdy označovaná jako Visible light communications (VLC)

Data jsou přes Li-Fi přenášena pomocí mikroblikání, které by lidské oko nemělo postřehnout, a proto mu nevadí. Modem v tomto případě tvoří LED žárovky kombinované se světelným senzorem.

V podstatě se tak přenos dat po optických vláknech přesunul do vzduchu se všemi výhodami a problémy, které to může přinášet. Ke komunikaci se využívá standard IEEE 802.11, se kterým pracuje i klasická Wi-Fi.

Ta podle serveru International Business Times vykoušela novinku v reálném prostředí. Při testu v několika kancelářích a průmyslovém prostředí se firmě podařilo dosáhnout rychlosti přenosu dat kolem 1 gigabitu za sekundu. Průměrná rychlost wi-fi je přitom výrazně menší. Nejvyšší teoretická rychlost Li-Fi je podle firmy 224 Gb/s.

Firma Velemenni při testech využila LED světla, která byla schopna blikat s nanosekundovou frekvencí. Světlo přitom slouží jen jako nosič dat. Technologii jejich zpracování si výzkumníci vypůjčili u wi-fi. Firma si slibuje, že systém komerčně nabídne do tří až čtyř let. Již nyní lze ale pořídit základní sady pro nadšence, které nabízí především čínští výrobci.

Několikaleté testy

Byť je úspěch estonské firmy zajímavý, posílání dat pomocí světla vysílaného do prostoru se věnuje celá řada firem.

Například minulý rok se uskutečnil test přenosu audiosignálu. Přes klasický 3,5mm jack připojili specialisté z mexické společnosti SiSoft mobilní telefon poskytující zvuk k převodníku z audia na optické signály, které následně vysílal. Na druhé straně byl přijímač, který jej převedl zpět do zvukového signálu a ten nechal hrát na reproduktorech. Vysílač přitom využíval celé spektrum světla, které bylo schopno LED světlo poskytnout. Firma si tehdy slibovala, že je takto možné dosáhnout rychlosti až 10 gigabitů za sekundu

Práce na této technologii zaštiťuje asociace nazvaná Li-Fi Consortium. Mezi její členy patří například známý Fraunhoferův ústav (zhruba řečeno německá obdoba české Akademie věd), jehož představitelé v roce 2013 prohlásili, že rychlost přenosu dat u podobných systémů může být v laboratorních podmínkách až jeden gigabit za sekundu. Nyní se tento předpoklad potvrdil. Tehdy odhadovali, že jedna žárovka se třemi barvami bude potenciálně schopná vysílat data rychlostí až 3 Gb/s.

Vše má ale své omezení, protože světlo neprojde například zdí, což třeba zase wi-fi zvládne. Na druhou stranu se tak může lépe bránit odposlechům.