Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žárovkový internet zvyšuje rychlost až na 10 Gb/s

aktualizováno 
LED žárovky mohou sloužit k přenosu dat stejně dobře jako wi-fi nebo klasický drát. Modem v tomto případě tvoří LED žárovky kombinované se světleným senzorem. Od prvních krůčků s rychlostí stovek megabitů za sekundu se technologie nazývaná Li-Fi postupně vyrovnává desetigigabitovým sítím.

Přenos dat pomocí světla z LED žárovek prostřednictvím Li-Fi | foto: Fraunhoferův institut

Technologie Visible light communications (VLC), či pochopitelnější Li-Fi (light fidelity), udělala další krok k dospělosti.

Loni byl představen model, který umožnil pomocí jednowattové LED žárovky na jedné straně a malé kamerky na druhé přenášet data rychlostí 150 megabitů za sekundu (Mbps). Nyní se podle serveru Gizmag chlubí mexická společnost SiSoft, že se jí spolu s výzkumníky z institutu Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM), podařilo posunout rychlost přenosu dat až na 10 gigabitů za sekundu.

Data jsou přes Li-Fi přenášena pomocí mikroblikání, které by lidské oko nemělo postřehnout, a proto mu nevadí. V podstatě se tak přenos dat po optických vláknech přesunul do vzduchu se všemi výhodami a problémy, které to může přinášet. Ke komunikaci se využívá standard IEEE 802.11, se kterým pracuje i klasická wi-fi.

Výzkumníci v testu zkusili přenášet audio. Přes klasický 3,5mm jack připojili mobilní telefon poskytující zvuk k převodníku z audia na optické signály, které následně vysílal. Na druhé straně byl přijímač, který jej převedl zpět do zvukového signálu a ten nechal hrát na reproduktorech. Vysílač přitom využíval celé spektrum světla, které bylo schopno LED světlo poskytnout.

Nejrychlejší přenos má Li-Fi dosáhnout na krátkou vzdálenost, třeba při

Nejrychlejší přenos má Ĺi-Fi dosáhnout na krátkou vzdálenost, třeba při položení na multifunkční bezdrátovou dobíjecí podložku.

Firma slibuje, že je takto možné dosáhnout rychlosti až 10 gigabitů za sekundu, a konkurovat tak běžným bezdrátovým sítím, které pracují ve značně zarušeném volném pásmu.

Přenos dat v prostoru ve viditelném spektru už má vlastní asociaci nazvanou Li-Fi Consortium. Mezi její členy patří například známý Fraunhoferův ústav (zhruba řečeno německá obdoba české Akademie věd), jehož představitelé v loňském roce prohlásili, že rychlost přenosu dat může u podobných systémů být v laboratorních podmínkách až jeden gigabit za sekundu. Jedna žárovka se třemi barvami je tak potenciálně schopná vysílat data rychlostí až 3 Gb/s. A jak je vidět, hranice už se posunula dále.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Najdete na iDNES.cz