Přenos dat pomocí světla z LED žárovek prostřednictvím Li-Fi

Přenos dat pomocí světla z LED žárovek prostřednictvím Li-Fi | foto: Fraunhoferův institut

Žárovkový internet zvyšuje rychlost až na 10 Gb/s

  • 66
LED žárovky mohou sloužit k přenosu dat stejně dobře jako wi-fi nebo klasický drát. Modem v tomto případě tvoří LED žárovky kombinované se světleným senzorem. Od prvních krůčků s rychlostí stovek megabitů za sekundu se technologie nazývaná Li-Fi postupně vyrovnává desetigigabitovým sítím.

Technologie Visible light communications (VLC), či pochopitelnější Li-Fi (light fidelity), udělala další krok k dospělosti.

Loni byl představen model, který umožnil pomocí jednowattové LED žárovky na jedné straně a malé kamerky na druhé přenášet data rychlostí 150 megabitů za sekundu (Mbps). Nyní se podle serveru Gizmag chlubí mexická společnost SiSoft, že se jí spolu s výzkumníky z institutu Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM), podařilo posunout rychlost přenosu dat až na 10 gigabitů za sekundu.

Data jsou přes Li-Fi přenášena pomocí mikroblikání, které by lidské oko nemělo postřehnout, a proto mu nevadí. V podstatě se tak přenos dat po optických vláknech přesunul do vzduchu se všemi výhodami a problémy, které to může přinášet. Ke komunikaci se využívá standard IEEE 802.11, se kterým pracuje i klasická wi-fi.

Výzkumníci v testu zkusili přenášet audio. Přes klasický 3,5mm jack připojili mobilní telefon poskytující zvuk k převodníku z audia na optické signály, které následně vysílal. Na druhé straně byl přijímač, který jej převedl zpět do zvukového signálu a ten nechal hrát na reproduktorech. Vysílač přitom využíval celé spektrum světla, které bylo schopno LED světlo poskytnout.

Nejrychlejší přenos má Ĺi-Fi dosáhnout na krátkou vzdálenost, třeba při položení na multifunkční bezdrátovou dobíjecí podložku.

Firma slibuje, že je takto možné dosáhnout rychlosti až 10 gigabitů za sekundu, a konkurovat tak běžným bezdrátovým sítím, které pracují ve značně zarušeném volném pásmu.

Přenos dat v prostoru ve viditelném spektru už má vlastní asociaci nazvanou Li-Fi Consortium. Mezi její členy patří například známý Fraunhoferův ústav (zhruba řečeno německá obdoba české Akademie věd), jehož představitelé v loňském roce prohlásili, že rychlost přenosu dat může u podobných systémů být v laboratorních podmínkách až jeden gigabit za sekundu. Jedna žárovka se třemi barvami je tak potenciálně schopná vysílat data rychlostí až 3 Gb/s. A jak je vidět, hranice už se posunula dále.