Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Tankocaching - Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní nevěřícně přihlížejí. Absurdní scéna, při které zahynulo několik lidí. Liberec zaznamenal po Praze největší ztráty na životech. Za první týden okupace ve městě zemřelo devět lidí a řada dalších utrpěla těžká zranění.
Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami zahynou dva lidé. Je 21.8.1968. Naši zemi obsazuje Sovětská armáda. | foto: VHÚ

Přes Liberec projížděly v noci z 20. na 21. srpna 1968 kolony sovětských tanků a nákladních vozidel. Táhly z NDR v prostoru Zittau a Hrádek nad Nisou a z Polska přes Nové Město pod Smrkem a Frýdlant. Projížděly městem dál do vnitrozemí s úkoly obsadit zbytek státu. V Liberci se tedy nezastavily.

Místní obyvatelé statečně vyjadřovali odpor proti ruské okupaci, a to nejen verbálně, ale i házením různých předmětů nebo zahrazováním ulic vlastními těly. Vážná situace nastala o půl deváté dopoledne na hlavním náměstí Bojovníků za mír, dnes náměstí Dr. E. Beneše.

Proti civilistům ostrými náboji i tankem

Vojáci z jedné kolony reagovali na vrhání prken střelbou po okolních domech i lidech. Smrtelně zranili šest lidí a desítky dalších lehce. Situace na náměstí znovu eskalovala v jedenáct hodin. Jeden z tanků vybočil z kolony a narazil do podloubí domů číslo 4 a 5.

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začíná 14.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky umístěny, bude postupně, vždy po sedmi lokalitách, uveřejněn v tomto článku

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Sesunula se značná část čelní zdi. Padající zdivo smrtelně zranilo dva lidi a dalších osm zranilo. Tank při couvání poškodil ještě čtyři další vozy a poté ujel. Proč narazil do budovy, se nikdy přesvědčivě nevysvětlilo. Podle některých pamětníků řidič vybočil, když chtěl vystrašit občany hrozící obrněné koloně pěstmi. Podle jiných mu pásy podklouzly na starých tramvajových kolejích.

Poslední občan v Liberci toho dne zahynul sražen jedním sovětským vozidlem, které se vyhýbalo troskám zřícených domů. Vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti zahájil již 22. srpna 1968 trestní stíhání pro trestný čin obecného ohrožení spáchaný příslušníky Sovětské armády svévolnou střelbou na přihlížející občany na náměstí Bojovníků za mír.

Vyšetřováním se sice podařilo zjistit všechny potřebné údaje, ale ne pachatele, přestože o jejich vypátrání byly požádány i orgány Sovětské armády. Vyšetřovatel Vojenské obvodové prokuratury Litoměřice proto 22. ledna 1969 trestní stíhání přerušil.

Nikdo z pachatelů smrtelných zranění v Liberci tak nebyl potrestán. Společný pohřeb obětí liberecké tragédie se konal 24. srpna 1968 za účasti obrovského množství občanů. Verše recitoval herec Jan Tříska, vojenská jednotka uctila mrtvé čestnou salvou.

V důsledku popsaných událostí žil Liberec mimořádně intenzivně protiokupačními akcemi. Také při prvním výročí sovětské okupace v roce 1969 se v Liberci odehrály velké násilné demonstrace.

Na liberecké radnici, náměstí Dr. E. Beneše, byl již 21. srpna 1990 odhalen pomník od Jiřího Gdovína se jmény všech libereckých obětí okupace v roce 1968.

Okamžik střelby na náměstí v Liberci, lidé se kryjí na zemi. Je 21.8.1968. Naši zemi obsazuje Sovětská armáda.

Příběhy mrtvých

  • Stanislav Veselý, otec dvou dětí

Stanislav Veselý, smrtelně postřelen na náměstí v Liberci 21.8.1968.

Narodil se 20.listopadu 1924 v Praze. Vystudoval dvouletou obchodní školu a pracoval původně jako úředník, v době události údržbář v podniku Hedva. Byl ženatý, s manželkou měl dvě děti. 

Bydleli v Liberci. 21. srpna ráno byl sovětskými vojáky postřelen na ulici 5. května v prostoru mezi radnicí a divadlem. Následkem zasažení míchy zemřel o tři dny později v nemocnici.

  • Zdeněk Dragoun, fotil okupanty z lešení

Narodil se 4. ledna 1949 v Jablonci nad Nisou. Vyučil se tam mechanikem kancelářských strojů. Bydlel s rodiči v Liberci a od prvního září 1967 pracoval v liberecké pobočce podniku Kancelářské stroje Praha. I on odešel 21. srpna ráno na náměstí, kde vystoupal na lešení, odkud fotografoval sovětská vojenská vozidla. 

Devatenáctiletý Zdeněk Dragoun, smrtelně postřelen na lešení radnice v Liberci.

V 8:15 se na lešení otočil zády do ulice a měnil si ve fotoaparátu film. V tom okamžiku spustila osádka jednoho z obrněných transportérů střelbu do lidí. Několik projektilů zasáhlo Zdeňka Dragouna do zad. V důsledku ztráty vědomí spadl z lešení na chodník. Přivolaný vůz sanitní služby jej odvezl do liberecké nemocnice, kde zranění podlehl. Fotoaparát ani filmy nebyly nikdy nalezeny. 

Urna s popelem Zdeňka Dragouna byla uložena na městském hřbitově do rodinné hrobky. Podnik komunální služby v roce 1970 proti vůli rodiny upravil údajně provokativní nápis na náhrobku a odstranily odtud i malou čs. vlaječku.

  • Josef Fialka, ruský voják mu prostřelil břicho 

Josef Fialka, smrtelně zasažen na náměstí v Liberci 21.8.1968.

Narodil se 11. prosince 1903 v Kosmonosech, okres Mladá Boleslav. Byl původně technikem u Bytového podniku města Liberce, pak odešel do důchodu. S manželkou bydlel v Liberci. 

Dvacátého prvního srpna ráno se stal jednou z obětí střelby sovětských vojáků do občanů na náměstí před libereckou radnicí. Utrpěl průstřel břišní dutiny a vnitřní krvácení. Podařilo se jej ještě transportovat do městské nemocnice, kde však zraněním téhož dne podlehl. Josef Fialka byl pohřben na městském hřbitově v Liberci.

  • O smrti Jindřicha Kuliše se jeho žena dozvěděla z rozhlasu

Narodil se 14. května 1943 v Praze. V roce 1945 se s rodiči přestěhoval v rámci osidlování pohraničí do Liberce. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojírenské technologie. Roku 1964 se oženil a stal se otcem syna. Byl zaměstnán jako projektant u Montážních závodů. Ráno 21. srpna se Kuliš na cestě do práce ještě vrátil domů pro fotoaparát, aby pořídil snímky okupačních vojsk v Liberci.

Srpen68 - články k výročí

Jindřich Kuliš, smrtelně zasažen na náměstí v Liberci 21.8.1968.

Když v půl deváté přecházel ulici před radnicí, zasáhla jej dávka ze samopalu jednoho ze sovětských vojáků. Utrpěl průstřely břišní dutiny a hrudníku a po převozu do nemocnice zemřel. Jeho manželka se v té době vydala do ulic s podpisovými archy proti okupaci, když z hlášení rozhlasu uslyšela jména obětí střelby na náměstí před radnicí včetně jména svého muže. 

Tělo Jindřicha Kuliše bylo po společném obřadu obětí uloženo do rodinné hrobky na hřbitově v Ruprechticích. Během normalizace byla vdova opakovaně šikanována. Odpojili jí telefon, odebrali cestovní pas, byla vystavena opakovaným kontrolám ze strany sociálního odboru a podobně. Syn jako nadějný atlet nesměl vycestovat na mezinárodní závody mimo země socialistického bloku.

  • Rudolf Starý jako obvykle vyrazil vlakem do Liberce

Zedník Rudolf Starý pracoval na opravě budovy radnice, zasažen při příchodu na pracoviště na náměstí v Liberci 21.8.1968.

Narodil se 6. června 1905 v Jeřmanicích v okrese Liberec, kde také s manželkou bydlel. Jako zedník si k důchodu přivydělával při opravách radnice v Liberci. Odjel do Liberce jako obvykle ráno v 5:00 vlakem. 

Došel k radnici, kde jej o půl deváté zasáhl zřejmě odražený projektil do plic. Zemřel na vykrvácení do pohrudniční dutiny. Pohřben byl 26. srpna 1968 na hřbitově v Jeřmanicích.

  • Eva Livečková, maminka nezletilého syna vykrvácela

Narodila se 2. června 1937 v Blatné v okrese Strakonice jako Eva Vylitová. Byla vdaná, matka nedospělého syna s rodinou bydlela v Liberci. 

Zdravotní sestra Eva Livečková byla smrtelně zasažena na náměstí v Liberci 21.8.1968.

Pracovala jako zdravotní sestra. Když se 21. srpna dozvěděla o invazi, odešla ze zaměstnání. Cestou potkala manžela, který se jí vypravil naproti. Ve chvíli, kdy spolu přecházeli po nástupním ostrůvku tramvaje u náměstí, zahájili sovětští vojáci střelbu. 

Eva Livečková byla zasažena zezadu do krku a zhroutila se. Lidé ji odtáhli do bezpečí za roh a odvezli dodávkovým automobilem do nemocnice, kde jí byla poskytnuta okamžitá lékařská pomoc a operace. Její stav byl kritický, ztratila mnoho krve a projektil poškodil oblast prodloužené míchy. Zranění podlehla 23. srpna 1968. Po společném obřadu ji pohřbili v Blatné.

  • Vincence Březinu zasypal tankem zničený dům

Vincenc Březina, zasypán sutí po nárazu tanku do domu na libereckém náměstí

Narodil se 8. června 1901 v Dolních Ředicích v okrese Pardubice. V srpnu 1968 si jako bývalý obuvník užíval důchodu. Žil s manželkou v Liberci. Osudného jednadvacátého srpna se stal jednou z obětí najetí sovětského tanku typu T-62 číslo 314 do podloubí domu na dnešním náměstí dr. Edvarda Beneše. 

Spolu s dalšími občany byl zasypán sutí a utrpěl tříštivé zlomeniny bérců. Sanitka jej dopravila do místní nemocnice, kde se přes poskytnutou péči jeho stav zhoršoval. Objevily se pooperační komplikace a zápal plic, jemuž oslabený organismus nedokázal vzdorovat. Vincenc Březina po třech týdnech kombinaci zranění a nemoci 12. září 1968 podlehl.

  • Miroslav Čížek, zemřel pod troskami domu

Narodil se 17. února 1945 v Dětenicích-Brodku, okres Jičín. S bratrem bydlel u rodičů v Liberci. Byl svobodný a pracoval jako zedník u podniku Pozemní stavby Liberec. Ráno 21. srpna odešel do práce. Když se dozvěděl o vojenské intervenci, vyrazil, podobně jako řada Liberečanů, na náměstí sledovat průjezd okupačních jednotek. I jeho zasypaly trosky domů číslo 4 a 5 po nárazu tanku. Utrpěl těžká zranění, jimž během převozu do nemocnice podlehl. Rodina se o jeho smrti dozvěděla až následujícího dne z tisku. Byl pohřben na městském hřbitově v Liberci.

  • Bohumil Kobr, ruský vůz jej přimáčkl ke sloupu 

Narodil se 26. dubna 1896 v Cerhenicích okres Kolín. Bydlel ve Vesci, okres Liberec. Původně typograf. Dne 21. srpna jej srazil sovětský vojenský cisternový automobil, který se snažil vyhnout troskám domu na místě havárie tanku č. 314 na libereckém náměstí. Podle vyšetřovací zprávy VB jej automobil přimáčkl ke sloupu podloubí domu číslo popisné 7. 

Bohumil Kobr utrpěl mnohačetné zlomeniny žeber a poškození hrudníku, jimž po převozu do nemocnice v 11:30 podlehl. Opuštěnou poškozenou autocisternu odtáhli do areálu Technických služeb Liberec. V noci na 22. srpna ji neznámý žhář podpálil a vozidlo kompletně vyhořelo. Spálený vrak potom dlouho stál v objektu správy města a sovětská strana o něj nejevila žádný zájem. Bohumil Kobr byl pohřben na městském hřbitově v Liberci.

Oběti na životech během sovětské okupace 1968-1991

Za prvních deset dní, tedy od období 21. až 31. srpna 1968, zahynulo v Československu nejméně osmdesát Čechů a Slováků. Již počet 23 obětí ze září 1968  ukazuje sice rychlý pokles, ovšem současně i skutečnost, že situace nebyla zdaleka uklidněná. V říjnu zahynulo dalších osmnáct lidí. 

Odsun většiny okupačních vojsk ze země na přelomu října a listopadu 1968 a přesun „zbývajících“ jednotek Sovětské armády z veřejného prostoru do kasáren měl za následek rapidní pokles obětí na čtyři mrtvé za listopad 1968. V prosinci to byli dva mrtví. 

Ovšem sovětská vojenská přítomnost si vyžádala od ledna 1969 během následujících dvaceti let dalších 285 mrtvých. Vesměs šlo o oběti autonehod, ale také čtrnáct obětí vražd. Celková bilance je tedy 422 obětí na životech vzniklých v důsledku sovětské okupace 1968-1991. Je třeba nezapomínat i na těžce raněné, kteří si velmi často nesli doživotní zdravotní následky.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Výstup na Sněžku, věnce v Lánech i sázení lip. Jak Česko slavilo 100 let

Oslavy výročí 100 let od vzniku Československa s videomappingem a ohňostrojem....

Akce připomínající sté narozeniny republiky se nekonají pouze v hlavním městě, slaví se napříč...

Nejdřív obilí, pak razítka a bodáky. Jak probíhal převrat 28. října 1918

Sejmutí rakouské orlice z jednoho z pražských domů (28. října 1918)

Převrat 28. října 1918 proběhl bleskově a až překvapivě klidně. Klíčovou roli v tom měli jeho...

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 15 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...